Kropka nad i

Kropka nad i

Poniedziałek, 05 maja- Prymas nie ma prawa tak nabijać się, wyszydzać i pogardzać kobietą, która miała tak wielki dylemat. To haniebne - tak Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica) skomentowała kontrowersyjną wypowiedź prymasa Józefa Glempa na temat Alicji Tysiąc, która bezskutecznie walczyła o prawo do aborcji. - Nie można wypominać prymasowi, że się nie zna na macierzyństwie - odpowiadał Tadeusz Cymański.

Środa, 30 kwietnia- Nie robimy zamachu na media publiczne. Chcemy wprowadzić inną formę pomocy państwa. Abonamentu Polacy nie kochają i nie chcą go płacić - uważa Iwona Iwona Śledzińska-Katarasińska. A zdaniem szefa KRRiT Witolda Kołodziejskiego oznaczać to będzie koniec TVP.

29 kwietnia- Postępowanie w sprawie ostrzelania wioski Nangar Khel zakończy się do końca czerwca aktem oskarżenia - powiedział w "Kropce nad I" Bogdan Klich. Takie zapewnienie szef MON otrzymał we wtorek od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

- Lewicowość to w 60-70 proc. sprawy socjalne. Będziemy dawać barom mlecznym, studentom, kobietom, emerytom - mówiła w "Kropce nad i" o linii programowej SLD Joanna Senyszyn. - Zazdroszczę Joannie Senyszyn dobrego samopoczucia, może to jest maniera, że lewica mówi zasłuchana sama w siebie, bo pomyliła drogę władzy z drogą do człowieka i wartości - odpowiedział były lider SLD Józef Oleksy.

- Posłowie PiS chcą zlekceważyć sprawę Barbary Blidy. To reakcja Zbigniewa Ćwiąkalskiego na porównywanie samobójstwa kobiety ze śmiercią sędziego z Garwolina. Mężczyzna odebrał sobie życie po tym, jak ABW przeszukało jego gabinet. - To są dwie zupełnie różne sprawy. Śmierć sędziego nie nastąpiła w trakcie czynności procesowych. Prokurator i funkcjonariusze ABW faktycznie udali się do gabinetu mężczyzny, żeby zająć jego komputer. Ale sędzia dowiedział się o tym następnego dnia i powiesił się w budowanym domu - mówił gość "Kropki nad i".

- Nie ma w tym nic niezwykłego, że ludzie mieszkający razem, narzeczeni, pożyczają sobie laptopa – tak w „Kropce nad i” Jacek Kurski wyjaśnił fakt znalezienia na komputerze Zbigniewa Ziobry materiałów Patrycji Koteckiej.

Najpierw mówił, że w sierpniu premier Donald Tusk może - tak jak w meczu piłkarskim - wymienić trzech zawodników swojego rządu, teraz podkreśla, że zwycięskiego składu się nie zmienia. Wicepremier Grzegorz Schetyna już nie chce wysyłać ministrów "na ławkę" i podkreśla: - Dopóki drużyna gra dobrze to zmiany nie są potrzebne.

- Nie rozumiem, jak poseł Gowin może decydować o moim życiu prywatnym. In vitro to inwestycja i powinno być dostępne bez ograniczeń i dla wszystkich - stwierdziła w "Kropce nad I" Manuela Gretkowska. - To nie kupno psa. Jak ktoś nie potrafi utrzymać związku, może nie być zdolny do opieki nad dzieckiem - kontrowała Julia Pitera (PO).

- Premier jest zdrowy jak rydz. Prowadzi aktywny tryb życia i regularnie robi badania. W razie potrzeby opublikujemy informacje na ten temat. Obywatele mają prawo to wiedzieć - przekonywał w "Kropce nad i" szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.

- Papier na to, że 14 września zarząd PZPN i jego prezes podadzą się do dymisji jest. Wszystko zostało zapisane w protokole z ostatniego posiedzenia zarządu i jest za dużo świadków, żeby to mogło zniknąć - mówił w "Kropce nad I" Mirosław Drzewiecki. Minister "ma już w głowie" nawet kilka nazwisk potencjalnych następców Listkiewicza.

- Niesiołowski nie nadaje się na marszałka Sejmu, bo skłóca ludzi, Tusk nie powinien być premierem, bo gra w piłkę od godz. 18, a Drzewiecki nie nadaje się na ministra, bo pojawia się w pracy dopiero o godz. 14 - wyliczał Joachim Brudziński. Atakując partię rządzącą, poseł PiS bronił dobrego imienia Ewy Sowińskiej, której dymisji ze stanowiska Rzecznika Praw Dziecka domaga się PO.

Afery z Teletubisiami, listu do Benedykta XVI na papierze firmowym, zbyt emocjonalnych wypowiedzi - tego Ewa Sowińska żałuje. Jednak przede wszystkim gość "Kropki nad i" miała wrażenie, że jej wypowiedzi są przeinaczane przez media. - Byłam zbyt ufna - przyznaje Rzecznik Praw Dziecka.

- Myślę, że w filmie wypadłam świetnie, ale to na pewno nie ostatni mój występ - powiedziała w "Kropce nad i" Doda, czyli Dorota Rabczewska. Piosenkarka zagrała epizod w najnowszym filmie Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni". - Na pewno inni powinni mi zazdrościć tej decyzji - mówił zadowolony ze swego pomysłu zaangażowania jej reżyser.

- Moim zdaniem z porywaczami Olewnika mogła współpracować policja. I choć po takim czasie będzie to trudno udowodnić, funkcjonariusze z pewnością odpowiedzą przynajmniej za niedopełnienie obowiązków – stwierdził w „Kropce nad I” były szef MSWiA Janusz Kaczmarek.

- Wygląda na to, że kierownictwo SLD było na tyle silne, by wymusić krok samobójczy dla polskiej lewicy - tak w programie "Kropka nad i" mówił o rozpadzie koalicji LiD Andrzej Celiński (SDPl). Natomiast Grzegorz Napieralski (SLD) przekonywał, że formuła LiD po prostu nie sprawdziła się i wyczerpała.

- Nie do końca jesteśmy zadowoleni z wyroku. Ukarana została tylko siekiera, a ludzie, którzy odpowiadają za porwanie, są na wolności – stwierdził w „Kropce nad I” Włodzimierz Olewnik, ojciec zamordowanego Krzysztofa. Według jego pełnomocnika Wojciecha Brochwicza, w tej sprawie jest jeszcze wiele niewiadomych.

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski "bierze pod uwagę" głosy przeciwników ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, którzy chcą by trafił on do Trybunału Konstytucyjnego i po raz kolejny zaznacza, że w tej sprawie powinno odbyć się referendum. Rzecznik ujawnił też w "Kropce nad I", że zamierza się zwrócić do szefa MON o udostępnienie raportu z katastrofy CASY.

- Jestem za tym, żeby Polska była w Unii Europejskiej, w zgodzie z ideą, o jakiej mówili jej założyciele. To miała być Europa Ojczyzn. Dzisiaj twórcy tej idei przewracają się w grobie - mówił w "Kropce nad I" senator PiS Ryszard Bender i zarzucał wszystkim, którzy zagłosowali "za" ratyfikacją Traktatu, że "w jakimś sensie" dopuścili się zdrady.

- Donald Tusk pokazał, że potrafi strzelać bramki. Ograł we wtorek braci Kaczyńskich do zera. Moim zdaniem było 3:0 dla Tuska - mówił w "Kropce nad I" Janusz Palikot z PO. Elżbieta Jakubiak kontratakowała: - Mam wrażenie, że jest pan niezadowolony z ratyfikacji. Widać, że nie potrafi pan wziąć przykładu z własnego premiera.

Część posłów PiS zapowiada, że nie zagłosuje za ratyfikacją Traktatu, bo do wtorku nie uda się spełnić jednego z trzech filarów porozumienia prezydenta z premierem. Chodzi o nowelizację ustawy o współpracy rządu z parlamentem ws. członkostwa Polski w UE. - Po każdych nowych wyborach będzie można to zmienić, także wpisujcie tam co chcecie, panowie - poradził posłom PiS Ryszard Kalisz (SLD).