Kropka nad i

Kropka nad i

- Atmosfera spotkania była wręcz przyjazna. To dobrze rokuje na przyszłość – tak Sławomir Nowak (PO) podsumował rozmowy prezydenta z premierem o polityce wschodniej. Jego zdaniem po wizycie Donalda Tuska w Moskwie nie należy oczekiwać przełomu w stosunkach polsko-rosyjskich.

- Są takie chwile, że trzeba powiedzieć dość. Nie ma w tym drugiego dna – zapewniał w „Kropce nad I” Paweł Graś, były minister odpowiedzialny za służby specjalne. Chwalił swojego następcę. Przekonywał też, że nowy szef ABW jest odpowiednią osobą na to stanowisko.

- Poświęcanie czasu i nadmiernej uwagi mojemu wcześniejszemu powrotowi z Brukseli to żenada - powiedział w "Kropce nad i" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.Za swoje słowa o niedoinformowanych urzędnikach wokół prezydenta nie przeprasza jednak, gdyż jak wyjaśnia w jego słowach nie było złej intencji.

Oskarżenia pod adresem byłego szefa ABW. Zdaniem Janusza Kaczmarka, Bogdan Świączkowski będąc szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informował premiera Kaczyńskiego o tym, co znalazł w teczkach. Kaczmarek mówił o tym w programie "Kropka nad i".

- Te samoloty są chlubą polskiego lotnictwa, należą do najnowocześniejszych w swojej kategorii - tak o samolotach CASA mówił w "Kropce nad i" Bronisław Komorowski. To największa tragedia w polskim lotnictwie od czasu drugiej wojny światowej. Samolot CASA rozbił się na lotnisku w Mirosławcu. W katastrofie zginęło dwudziestu świetnych polskich oficerów.

- Konsekwencje powołania szefów ABW i SWW z naruszeniem przepisów mogą być bolesne. Premier ma szansę stanąć przed Trybunałem Stanu – stwierdził w „Kropce nad I” Aleksander Szczygło (PiS). – Służby mają się zajmować bezpieczeństwem, nie angażować politycznie. Premier musiał powołać nowych szefów – tłumaczył Zbigniew Chlebowski (PO).

- Ja chcę usłyszeć jednoznacznie, czy pani wykryła nieprawidłowości w pracy Kamińskiego? – pytała w "Kropce nad i" Elżbieta Jakubiak. - Tak. – odpowiedziała Julia Pitera. - W takim razie dlaczego premier się z panią nie zgodził? Niech pani wyciągnie konsekwencje, niech się odda do dyspozycji premiera, to pani wielka porażka - mówiła Jakubiak.

Mocne słowa pod adresem rządu. Jarosław Kaczyński twierdzi, że premier Donald Tusk zaniedbuje sprawy polski a pod jego rządami dzieją się "rzeczy niebywałe". Z więzień są zwalniani arcyzbrodniarze - chodzi o członków grupy przestępczej, w stosunku do których sąd uchylił areszt. Premier Tusk był gościem "Kropki nad I".

- Amerykanie jednoznacznie potwierdzają, że chcą by w Polsce znalazło się 10 wyrzutni rakietowych. Ich dyplomacja potrzebuje sukcesu, to szansa na spełnienie naszych postulatów - powiedział Bogdan Klich, gość programu "Kropka nad i" TVN24. Minister powiedział, że najważniejsze w negocjacjach jest zadbanie o bezpieczeństwo Polski.

- Gdybym był wydawcą, nie wydałbym tej książki - mówił w "Kropce nad i" o książce Jana T. Grossa "Strach" Jarosław Gowin z PO. Polityk uważa, że książka przyniesie szkody relacjom polsko-żydowskim. Poseł PO podkreślił, że książka nie przez przypadek została najpierw wydana w Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem, będzie ona służyć utrwalaniu stereotypu Polaka-antysemity.

- Ludzie myśleli w ten sposób: Hitlerowi trzeba postawić pomnik, bo dzięki niemu pozbyliśmy się Żydów - mówił w "Kropce nad i" o polskim antysemityzmie Jan Tomasz Gross, autor słynnego już "Strachu". - Żydów mordowali normalni ludzie, nie żaden margines - tak o sprawcach powojennych mordów na Żydach, ale i tych w trakcie wojny, mówił Gross.

Kolejne spięcie na linii prezydent - rząd. Lech Kaczyński twierdzi, że podczas rady gabinetowej nie padły konkretne odpowiedzi. Zdaniem Donalda Tuska prezydent był naburmuszony i zniecierpliwiony. Po co więc była ta rada? - Wyjaśnał to w "Kropce nad i" Maciej Łopiński z kancelarii prezydenta.

- Nie wszyscy Polacy są antysemitami, niektórzy są filosemitami - uważa Janusz Kochanowski. - A wśród inteligentnych ludzi jest wiele osób pochodzenia żydowskiego - dodaje w programie Moniki Olejnik.

- Zwołanie Rady Gabinetowej to sugerowanie, że dopadł nas kryzys w służbie zdrowia. Nic złego się nie dzieje. Powinniśmy zająć się projektami ustaw - mówił w "Kropce nad i" wicepremier Grzegorz Schetyna.

Sławomir Nowak krytykuje Zbigniewa Religę. Były minister zdrowia we wtorek na antenie TVN24 powiedział, że obecny rząd przedstawił projekty reformy zdrowia przygotowane wcześniej przez rząd PiSu. - Profesor Religa różne rzeczy już mówił i niewiele z tego wynikało. Odnośnie służby zdrowia poprzedni rząd nie powinien się w ogóle wypowiadać, bo przez dwa lata nie zrobił nic, aby zapobiec problemowi - powiedział Sławomir Nowak w "Kropce nad I". Zapowiedział, że w środę "w dużej części projekty przygotowane przez rząd zostaną udostępnione dziennikarzom".

Hanna Gronkiewicz-Waltz sprawdza co działo się w stołecznym ratuszu za rządów Lecha Kaczyńskiego. Przedstawiciel ratusza złożył do prokuratury zawiadomienie o niegospodarności: zdaniem pani prezydent byli pracownicy ratusza w sposób niezgodny z prawem wydali ponad milion złotych przeznaczonych na fundusz reprezentacyjny. Współpracownicy Lecha Kaczyńskiego zarzutom zaprzeczają. W kropce nad i o kolejnej już bitwie warszawskiej rozmawiali Elżbieta Jakubiak oraz Grzegorz Napieralski.

Donald Tusk odstawia szopki. Po co deklarował, że nie będzie latał rządowymi samolotami kiedy robi to co tydzień. Co tydzień bowiem udaje się do trójmiasta , w tam i z powrotem - mówił gość "Kropki nad I", Joachim Brudziński, Sekretarz Generalny PiS. Brudziński skomentował, też wysokie notowanie Donalda Tuska w prezydenckich sondażach. - Mam nadzieję, że do wyborów Polakom przejdzie - powiedział.

- Nie będzie wojny między rządem a Kościołem w sprawie in vitro - zapowiedział w programie "Kropka nad i" metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Jak dodał, Kościół nie zmieni swoich przykazań, dlatego że ludzie ich nie przestrzegają.

Według gościa "Kropki nad i" Nelly Rokity niemal wszyscy w Polsce boją się Donalda Tuska i jego ministrów - szczególnie sądy, które wydają decyzje takie jak uniewinnienie Aleksandry Jakubowskiej, a nawet Lech Wałęsa. - Mam nadzieję, że Donald Tusk i jego ministrowie uspokoją się. I będzie inaczej, będzie lepiej - mówiła Rokita.

- Pani poseł Kempa jest poddawana brutalnym atakom ze strony mediów i innych posłów - oskarżał Tadeusz Cymański z PiS. - Szkoda, że wcześniej, wiedząc o nich, pani Kempa nie powiedziała o naciskach na posłankę Blidę, które sama nazwała brutalnymi - atakował z kolei poseł LiD, Jerzy Wenderlich.