Prezydent podpisał tak zwaną ustawę represyjną

Aktualizacja:
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjną
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjną
TVN24
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjnąTVN24

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych, nazywaną ustawą "represyjną" i "kagańcową". Nowe przepisy ograniczają sędziom prawo do wypowiadania się i dyscyplinują ich. Wprowadzają także zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Krytyczne oceny wobec noweli wydały wcześniej między innymi Komisja Europejska i Komisja Wenecka, a w kraju Sąd Najwyższy, Biuro Analiz Sejmowych oraz prawnicy.

Posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli 12 grudnia w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw.

Proponowane przepisy przewidują między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Ustawa w projektowanym brzmieniu zakazywałaby też sędziowskim samorządom "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz". Projekt wprowadza jednocześnie zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Rzecznik Porozumienia - które jest koalicjantem PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy - Kamil Bortniczuk przyznał, że ugrupowanie wicepremiera Jarosława Gowina nie wiedziało o tym projekcie.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE KLUBU PIS >

CZYTAJ TAKŻE: NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNE PROPOZYCJE >

CZYTAJ CAŁY PROJEKT NOWELIZACJI USTAWY >

Proponowane przez PiS zmiany w ustawie o SN. Artykuł 26. i 29.
Proponowane przez PiS zmiany w ustawie o SN. Artykuł 26. i 29.tvn24

Ministerstwo Sprawiedliwości zabrało głos w sprawie projektu

Do propozycji odniosło się w wystosowanym 13 grudnia komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Przedstawiony przez posłów projekt zmian w ustroju sądów jest odpowiedzią na coraz częstsze sytuacje poddające w wątpliwość apolityczność sędziów w Polsce. Odnosi się również do budzącego zaniepokojenie postępowania tych sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów" - podał resort.

Dodał, że złożony projekt "w żadnym przypadku nie ogranicza niezawisłości sędziów", a "pozwoli on utrwalić konstytucyjny standard apolityczności sędziów". Według ministerstwa projekt ma też zapewnić ciągłość funkcjonowania Sądu Najwyższego.

CZYTAJ STANOWISKO MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI >

Jednym z ważniejszych argumentów za wprowadzeniem nowych przepisów dyscyplinarnych wobec sędziów, jakimi posługują się autorzy skierowanej do Sejmu nowelizacji, są przykłady rozwiązań francuskich i niemieckich. Politycy PiS twierdzą, że są one ostrzejsze niż polskie. Jak sprawdził Konkret24, są one jednak stosowane w wyjątkowych przypadkach i nie dotyczą wydanych wyroków.

KONKRET24: "Nieuprawnione". Eksperci o przywoływaniu francuskich i niemieckich przepisów przy projekcie posłów z klubu PiS >

CZYTAJ TAKŻE O WYMIANIE ZDAŃ MIĘDZY EKSPERTEM A WICEMINISTREM KALETĄ >

Prokurator Krajowy wydaje polecenie

W poniedziałek 16 grudnia rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała o liście prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego do prokuratorów z poleceniem, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.

Prokurator Dariusz Korneluk, wiceprezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" ocenił natomiast, że pismo "budzi wątpliwości, czy w ogóle mamy do czynienia z poleceniem".

Reakcje na projekt

W poniedziałek, 16 grudnia, Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie analizować projekt klubu PiS pod kątem zgodności z unijnymi zasadami niezależności w wymiarze sprawiedliwości.

17 grudnia Sąd Najwyższy opublikował liczącą ponad 40 stron krytyczną opinię dotyczącą projektu.

"Sprzeczność pomiędzy prawem polskim a unijnym, jaką Projektodawca zamierza wywołać, z dużym prawdopodobieństwem prowadzić będzie do wszczęcia przez instytucje Unii Europejskiej procedury o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom wynikającym z traktatów, a w dłuższej perspektywie - do konieczności opuszczenia Unii Europejskiej" - napisano w opinii.

ZOBACZ OPINIĘ SĄDU NAJWYŻSZEGO DO PROJEKTU POSŁÓW KLUBU PIS >

Rzecznik Sądu Najwyższego o oświadczeniu Małgorzaty Gersdorf
Rzecznik Sądu Najwyższego o oświadczeniu Małgorzaty Gersdorftvn24

Tego samego dnia swoje zaniepokojenie projektem posłów klubu PiS wyrazili we wspólnym oświadczeniu dziekani kilkunastu wydziałów prawa.

ZOBACZ TREŚĆ OŚWIADCZENIA DZIEKANÓW PRAWA >

Z kolei 18 grudnia Biuro Analiz Sejmowych w ponad 60-stronicowym dokumencie skrytykowało zapisy projektu.

ZOBACZ CAŁĄ OPINIĘ BIURA ANALIZ SEJMOWYCH >

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany przez dziennikarzy o analizę BAS powiedział: - Co prawnik to opinia, różnie jest. My mamy swoje prawo, które jest ważniejsze niż europejskie.

Wicemarszałek Sejmu był pytany, czy jego zdaniem przygotowywana ustawa powinna być złagodzona. - Ja bym był za zaostrzeniem, ale skoro ma być złagodzona, no to zobaczymy - mówił.

Czy ustawa powinna być złagodzona? Terlecki: ja bym był za zaostrzeniem
Czy ustawa powinna być złagodzona? Terlecki: ja bym był za zaostrzeniemtvn24

CZYTAJ TAKŻE: Sędzia TSUE Marek Safjan o proponowanych przez klub PiS zmianach >

- Polska z rozwiązaniami, które miałyby być wprowadzone przez tę ustawę, w istocie nie może funkcjonować już jako poważny partner w Unii Europejskiej - tłumaczył zaś w rozmowie z "Faktami" TVN sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Marek Safjan.

Sędzia Safjan o tak zwanej ustawie represyjnej
Sędzia Safjan o tak zwanej ustawie represyjnej tvn24

Apel promotora Andrzeja Dudy

Do ustawy PiS odniósł się w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" profesor Jan Zimmermann, były kierownik Katedry Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor był promotorem pracy doktorskiej prezydenta Andrzeja Dudy.

- Jeżeli projekt PiS będzie uchwalony, przejdzie przez Sejm, przejdzie przez Senat i wyląduje na biurku prezydenta, to jedyne, co powinien zrobić prezydent jako strażnik konstytucji, to w całości zawetować jako łamiący konstytucję - mówił profesor Jan Zimmermann.

Zaapelował do prezydenta, "powołując się na dawną przyjaźń".

Profesor Jan Zimmermann apeluje do prezydenta o weto w sprawie projektu PiS
Profesor Jan Zimmermann apeluje do prezydenta o weto w sprawie projektu PiStvn24

Demonstracje

18 grudnia przed sądami w ponad 100 miastach Polski, a także przed Sejmem w Warszawie, odbyły się demonstracje sprzeciwu wobec projektu dotyczącego dyscyplinowania sędziów.

CZYTAJ TAKŻE: PRZEMÓWIENIA PODCZAS MANIFESTACJI >

ZOBACZ RELACJĘ TVN24.PL Z MANIFESTACJI >

Protesty w obronie sądów
Protesty w obronie sądówtvn24

Pierwsze czytanie projektu

Sejm w czwartek 19 grudnia rano zgodził się, by dodać do porządku obrad pierwsze czytanie projektu posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja mogła opóźnić ten ruch, bo w głosowaniu nie wzięło udziału aż 34 parlamentarzystów PiS. Tak się jednak nie stało. Na posiedzeniu nie stawiła się wystarczająca liczba posłów opozycji.

Szefowie klubu Koalicji Obywatelskiej i klubu Lewicy zapowiedzieli konsekwencje wobec nieobecnych, którzy nie mieli usprawiedliwienia, wynikającego na przykład z ważnych sytuacji życiowych.

wynikającego z ważnych sytuacji życiowych (http://www.tvn24.pl)

wynikającego z ważnych sytuacji życiowych (http://www.tvn24.pl)

W czwartek w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie i burzliwa, ponad dwugodzinna dyskusja o projekcie. Został on przesłany do dalszych prac w komisji.

- To represyjne ustawy, bolszewicka narracja. Wszyscy jesteście Banasiami - mówili posłowie opozycji. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "prosił", by opozycja "nie przeszkadzała" w zmienianiu sądownictwa.

CZYTAJ TAKŻE O INCYDENCIE PODCZAS SEJMOWEJ DEBATY >

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu. Został skierowany do komisji
Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu. Został skierowany do komisjitvn24

Komisja przyjęła wszystkie poprawki PiS, wszystkie opozycji odrzuciła

Po całonocnych obradach, w piątek rano sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła projekt z 22 poprawkami klubu PiS. Odrzucono wszystkie - ponad 80 - poprawki opozycji.

Zgodnie z przyjętymi zmianami zniesiony zostanie wymóg składania przez sędziów oświadczeń o prowadzeniu portalu lub aktywności na internetowych portalach, jeśli dotyczą one spraw publicznych.

Z projektu wykreślono przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny".

W projekcie pozostała odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości", za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Kolejna z poprawek zmodyfikowała treści, które nie powinny być przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego. Zmieniony zapisz brzmi, że "w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów".

Przyjęte poprawki zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego - Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRZYJĘTYCH POPRAWKACH >

CZYTAJ TAKŻE O BURZLIWYM PRZEBIEGU NOCNYCH OBRAD KOMISJI >

Burzliwe obrady komisji sprawiedliwości
Burzliwe obrady komisji sprawiedliwościtvn24

Apel Komisji Europejskiej i odpowiedź marszałka Senatu

W liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos zaapelował między innymi o wezwanie polskich władz do powstrzymania się od planowanych zmian w prawie.

W następnych dniach Komisja Europejska zabrała głos w sprawie projektu klubu PiS ponownie. W korespondencji datowanej na 19 grudnia przesłanej do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego wiceszefowa KE Viera Jourova zaapelowała o wstrzymanie prac nad nowelizacją.

Komisja "stanowczo zachęca władze Polski do skonsultowania się z Komisją Wenecką w zakresie projektu ustawy (...) dlatego też apeluję do organów państwa polskiego o niepodejmowanie prac nad nową ustawą do czasu przeprowadzenia wszelkich niezbędnych konsultacji" - napisała Jourova.

ZOBACZ CAŁY LIST WICESZEFOWEJ KOMISJI EUROPEJSKIEJ >

Na apel ten odpowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, publikując na Twitterze list skierowany do wiceprzewodniczącej KE.

Oświadczył, że Senat pochyli się nad kwestiami, na które w swoim apelu uwagę zwróciła Komisja Europejska. Jak przekazał, Senat ma 30 dni na przeprowadzenie prac nad projektem. Zapewnił, że izba wykorzysta w pracy wszelkie możliwe środki legislacyjne oraz przeprowadzi konsultacje, zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Tomasz Grodzki odpowiedział na apel Komisji Europejskiej
Tomasz Grodzki odpowiedział na apel Komisji Europejskiejtvn24

List do Jourovej zamierza napisać również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, co zapowiedział 20 grudnia.

Do zaprzestania prac nad nowelizacją ustaw sądowych wezwała także Dunja Mijatović, komisarz Praw Człowieka Rady Europy - niezależnej od Unii Europejskiej organizacji międzynarodowej.

Sejm przegłosował projekt

Ustawa dyscyplinująca sędziów przeszła 20 grudnia przez Sejm. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu i tego dnia po południu zakończyli głosowanie nad wnioskami mniejszości i poprawkami.

Wynik głosowania posłowie opozycji przyjęli okrzykami "hańba" i "konstytucja".

Sejm przegłosował ustawę represyjną, mimo interwencji Komisji Europejskiej
Sejm przegłosował ustawę represyjną, mimo interwencji Komisji Europejskiejtvn24

Przyjęcie nowelizacji poparli wszyscy obecni na sali posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości, czyli 233. Dwoje posłów tego klubu nie głosowało. Wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie klubu Konfederacji - 10 osób - wstrzymali się od głosu. Jeden poseł tego klubu nie wziął udziału w głosowaniu.

Posłowie pozostałych klubów głosowali przeciwko nowelizacji: 130 posłów klubu Koalicji Obywatelskiej (czworo nie wzięło udziału w głosowaniu), 46 posłów klubu Lewica (troje nie głosowało), 28 klubu Kukiz'15-PSL (dwóch nie głosowało) oraz poseł niezrzeszony Ryszard Galla.

ZOBACZ, JAK GŁOSOWALI POSZCZEGÓLNI POSŁOWIE >

CZYTAJ WIĘCEJ: Posłowie klubu PiS przegłosowali ustawę mimo apeli z Europy >

Głosowanie w sprawie uchwalenia nowelizacji ustaw sądowychsejm.gov.pl

CZYTAJ TAKŻE: Profesor Adam Strzembosz: policzyłem, ile razy prezydent złamał konstytucję >

Sąd Najwyższy o przyjętej ustawie represyjnej

Sąd Najwyższy 23 grudnia ponownie wydał opinię dotyczącą zapisów ustawy. Skupił się tym razem w głównej mierze na przyjętych poprawkach, które znalazły się w jej uchwalonej wersji.

W stanowisku oceniono między innymi, że cele wyrażone w preambule nie przystają do treści uchwalonej ustawy, przepis o "jurysdykcji sędziów" ma na celu obejście skutków wynikających z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, a przepis zwiększający kompetencje Izby Dyscyplinarnej to "przejaw podporządkowania władzy wykonawczej".

CZYTAJ PEŁNĄ OPINIĘ SĄDU NAJWYŻSZEGO DOTYCZĄCĄ POPRAWEK DO USTAWY >

Senat odrzucił ustawę represyjną

16 stycznia Senat odrzucił ustawę represyjną. 51 senatorów głosowało za odrzuceniem nowelizacji, 48 senatorów ją poparło, w tym senator niezależna Lidia Staroń. W głosowaniu nie wziął udziału jeden senator: Jacek Włosowicz z PiS. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

USTAWA REPRESYJNA W SENACIE. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu

Sejm 23 stycznia 2020 roku zdecydował się odrzucić uchwałę Senatu, który nie zaakceptował nowelizacji. W głosowaniu za odrzuceniem senackiej uchwały opowiedziało się 234 posłów. Przeciw było 211, a 9 wstrzymało się od głosu. Nowela trafiła wówczas na biurko prezydenta.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. ustawy represyjnej
Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. ustawy represyjnej TVN24

Prezydent podpisał nowelizację

We wtorek 4 lutego 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę. Ustawa nazywana "represyjną" i "kagańcową" wejdzie w życie po 14 dniach od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjną
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjnąTVN24

Komisja Europejska analizuje ustawę represyjną

Jeszcze tego samego dnia, kiedy prezydent podpisał nowelę, Komisja Europejska przekazała, że analizuje ostateczny tekst przepisów w niej zawartych pod kątem zgodności z prawem Unii Europejskiej. - Jeśli zajdzie taka potrzeba, Komisja bez wahania podejmie odpowiednie działania - podkreślił rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

- Stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie nowej ustawy o sądownictwie było jasne od samego początku. Wielokrotnie wyrażaliśmy nasze obawy. W piśmie wiceprzewodniczącej Jourovej z 19 grudnia 2019 r. Komisja wezwała wszystkie organy państwowe, aby nie kontynuowały prac nad nowym projektem przepisów przed przeprowadzeniem wszystkich niezbędnych konsultacji - przypomniał Wigand.

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Błasikiewicz/Sejm RP

Pozostałe wiadomości

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Wojsko Polskie poderwało nad ranem swoje myśliwce przy wschodniej granicy w związku z rosyjskimi atakami rakietowymi oraz dronami na zachodnie rejony Ukrainy - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych..

Atak Rosjan na zachodnią Ukrainę. "Procedury uruchomione", polskie myśliwce w powietrzu

Atak Rosjan na zachodnią Ukrainę. "Procedury uruchomione", polskie myśliwce w powietrzu

Źródło:
PAP

W pobliżu miasta Irbil w północym Iraku doszło do pożaru rafinerii. Nie ma informacji o ofiarach, jednak lokalne media podają, że wiele osób, w tym co najmniej 10 strażaków, zostało rannych. Spłonęły również trzy wozy strażackie. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana.

Pożar rafinerii. Ogień szalał, spłonęły nawet wozy strażackie

Pożar rafinerii. Ogień szalał, spłonęły nawet wozy strażackie

Źródło:
TVN24

Pięcioletni chłopiec zginął, a drugi został ranny, gdy w kraju związkowym Styria we wschodniej Austrii doszło do niewielkiego osunięcia się ziemi - poinformowały miejscowe media.

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Źródło:
spegiel.de, derstandard.at, AFP, ENEX

Prezydenci USA i Ukrainy ogłosili podpisanie 10-letniego porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa. Prokuratura Krajowa rozszerza zakres śledztwa w sprawie Pegasusa. Z kolei w Monachium rozpoczną się piłkarskie mistrzostw Europy. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 14 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
PAP

842 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Na całej Ukrainie ogłoszono w nocy z czwartku na piątek alarm powietrzny w związku z rosyjskimi atakami rakietami i dronami - podała agencja Ukrinform. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Źródło:
PAP

Długotrwałe dochodzenie prowadzone przez hiszpańską policję, wspieraną przez Europol, doprowadziło do dużego i udanego ataku na siatkę przestępczą zajmującą się przemytem narkotyków na dużą skalę z Ameryki Południowej do Unii Europejskiej.

Hiszpanie uderzyli w kartel bałkański. Przejęto 8 ton kokainy

Hiszpanie uderzyli w kartel bałkański. Przejęto 8 ton kokainy

Źródło:
PAP

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prokuratura Krajowa rozszerza zakres śledztwa w sprawie Pegasusa o nowe przestępstwa z Kodeksu karnego - dowiedział się Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl. Śledczy badają między innymi, czy doszło do osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i czy w tym celu wprowadzono sąd w błąd co do założeń kontroli operacyjnej, przy której stosowany był Pegasus. Prokuratura bada też, czy w tej sprawie mogło dojść do kierowania, podżegania lub pomocnictwa w czynie zabronionym.

Prokuratura rozszerza śledztwo w sprawie Pegasusa

Prokuratura rozszerza śledztwo w sprawie Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl, Superwizjer

Francuscy socjaliści, komuniści, Zieloni i skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona powołały do życia "front ludowy". Na piątek zapowiedziano przedstawienie programu tej formacji. W komunikacie zapewniono, że powstanie sojuszu oznacza, że "dojście do władzy Zjednoczenia Narodowego nie jest już przesądzone!".

Francuzi się ratują przed skrajną prawicą. Powstał "front ludowy"

Francuzi się ratują przed skrajną prawicą. Powstał "front ludowy"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Piątek 14.06 w wielu miejscach kraju przyniesie opady deszczu. Termometry wskażą od 18 do 22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 14.06. Niektórym przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - piątek 14.06. Niektórym przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dowódca Legionu Gruzińskiego, którego oddziały walczą w Ukrainie przeciwko rosyjskim wojskom zdradził, że kilka miesięcy temu próbowano go otruć. Według Gruzina była to już trzecia próba jego otrucia. Zaznaczył, że media w Rosji wiele razy pisały o jego rzekomej śmierci.

Dowódca Legionu Gruzińskiego: już trzeci raz próbowano mnie otruć

Dowódca Legionu Gruzińskiego: już trzeci raz próbowano mnie otruć

Źródło:
PAP

Prezydenci USA i Ukrainy - Joe Biden i Wołodymyr Zełenski - na wspólnej konferencji prasowej ogłosili podpisanie 10-letniego porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa. - Nie odpuszczamy. Stoimy razem, ramię w ramię, wbrew tej nielegalnej agresji - mówił Biden. Zełenski ocenił, że to "historyczny dzień". Przywódcy spotkali się na szczycie G7 we Włoszech.

"Nie odpuszczamy". Ważna umowa z podpisami Zełenskiego i Bidena

"Nie odpuszczamy". Ważna umowa z podpisami Zełenskiego i Bidena

Źródło:
PAP, Reuters, TVN24

53 lata po zaginięciu samolotu z pięcioma osobami na pokładzie w amerykańskim stanie Vermont, eksperci twierdzą, że odnaleźli wrak maszyny - pisze portal telewizji NBC News.

Zniknął tuż po starcie. Możliwy przełom po "53 latach niepewności"

Zniknął tuż po starcie. Możliwy przełom po "53 latach niepewności"

Źródło:
NBC News

19-latka, której ciało znaleziono w połowie listopada 2023 roku w jednym z mieszkań w centrum Poznania, zmarła z powodu zażycia fentanylu. Potwierdziły to wyniki badań toksykologicznych.

19-latka znaleziona martwa w mieszkaniu, "przyczyną śmierci był fentanyl"

19-latka znaleziona martwa w mieszkaniu, "przyczyną śmierci był fentanyl"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze Tesli są na dobrej drodze do zatwierdzenia jego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów - donosi Reuters. Ma to być wyraz uznania dla jego przywództwa oraz zachęta do skupienia przez Muska uwagi na produkcji pojazdów elektrycznych Tesli. Wynik zostanie ogłoszony na spotkaniu w siedzibie Tesli w Teksasie.

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na Ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na Ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Źródło:
Reuters

Dwóch turystów zaginęło w ostatnich dniach na greckich wyspach Amorgos i Samos. Zarówno Amerykanin, jak i Holender wyszli na piesze wędrówki, z których nie wrócili. Lokalne służby prowadzą akcje poszukiwawcze. Pomagają w nich również ochotnicy. Greckie służby przypominają, że kraj mierzy się obecnie z falą dużych upałów.

Zaginieni turyści na dwóch greckich wyspach. Łączy ich jedno

Zaginieni turyści na dwóch greckich wyspach. Łączy ich jedno

Źródło:
BBC, CNN

Biały bizon urodził się w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. Według ekspertów, taki przypadek zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Tymczasem zamieszkujący okoliczne tereny rdzenni Amerykanie uznali te narodziny za znak i spełnienie ich dawnej przepowiedni.

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Źródło:
CBS News, BBC, tvn24.pl

Uczniowie wracali z wycieczki do Krakowa, kiedy nagle ich autokar zaczął zjeżdżać na przeciwległy pas drogi. Kierowca stracił przytomność. Błyskawicznie zareagowały nauczycielki – jedna przejęła kierownicę, a dwie odciągnęły nieprzytomnego mężczyznę. Pojazd udało się zatrzymać.

Kierowca autokaru stracił przytomność, nauczycielka przejęła kierownicę

Kierowca autokaru stracił przytomność, nauczycielka przejęła kierownicę

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja regulaminowa nie zgodziła się na uchylenie immunitetu wiceministrze edukacji Katarzynie Lubnauer. Wnosił o to Łukasz Piebiak, kojarzony z aferą hejterską były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości za ostatnich rządów PiS. Jego zdaniem, posłanka KO obraziła go w wypowiedziach medialnych i naruszyła jego dobre imię.

Immunitet Katarzyny Lubnauer. Decyzja komisji sejmowej

Immunitet Katarzyny Lubnauer. Decyzja komisji sejmowej

Źródło:
PAP

- Jak rozumiem, pan ambasador Magierowski jest wezwany do Warszawy. Bo powołuje i odwołuje ambasadorów prezydent Rzeczypospolitej - mówił w "Kropce nad i" Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do nieoficjalnych informacji o odejściu Marka Magierowskiego z funkcji ambasadora w USA. Mastalerek zaapelował w tej sprawie do premiera Donalda Tuska.

Magierowski "wezwany do Warszawy". Mastalerek: chciałbym zaapelować do premiera

Magierowski "wezwany do Warszawy". Mastalerek: chciałbym zaapelować do premiera

Źródło:
TVN24

- To było oczywiste, że Jacek Kurski szkodzi prawicy, że nie zrobi dobrego wyniku - mówił w "Kropce nad i" szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, komentując wyniki niedzielnych wyborów, które określił jako "porażkę prezesa i Prawa i Sprawiedliwości".

Mastalerek: to było oczywiste, że Jacek Kurski szkodzi prawicy

Mastalerek: to było oczywiste, że Jacek Kurski szkodzi prawicy

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał sędziów Waldemara Kroka i Grzegorza Plisia z funkcji prezesa i wiceprezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz sędziego Tomasza Berezowskiego z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie - poinformował resort sprawiedliwości. Zdaniem resortu pełnienie tej funkcji przez Kroka "jawi się jako sprzeczne z dobrem wymiaru sprawiedliwości".

Bodnar odwołał prezesów rzeszowskich sądów

Bodnar odwołał prezesów rzeszowskich sądów

Źródło:
PAP

Koalicja Obywatelska, Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050 i Konfederacja opowiedziały się za projektem ustawy o uchyleniu ustawy o Państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, który formalnie zakończy działalność komisji.

Sejm opowiedział się za likwidacją komisji do spraw wpływów rosyjskich

Sejm opowiedział się za likwidacją komisji do spraw wpływów rosyjskich

Źródło:
PAP

"Wywiad, propaganda, a nawet przygotowywanie aktów sabotażu to główny zakres pracy dużej liczby rosyjskich 'dyplomatów' w UE" - podkreśliło ośmioro ministrów spraw zagranicznych w liście do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Ministrowie chcą zakazać rosyjskim dyplomatom swobodnego przemieszczania się po krajach Unii Europejskich. Pod listem podpisał się między innymi szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Restrykcje dla rosyjskich dyplomatów. Ministrowie chcą ograniczyć ich przemieszczanie

Restrykcje dla rosyjskich dyplomatów. Ministrowie chcą ograniczyć ich przemieszczanie

Źródło:
PAP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza "wszelkie podróże do Rosji". Wskazuje między innymi, że ze względu na ograniczony personel dyplomatyczny możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest "bardzo ograniczona".

MSZ ostrzega przed podróżami do Rosji. Pomoc "bardzo ograniczona"

MSZ ostrzega przed podróżami do Rosji. Pomoc "bardzo ograniczona"

Źródło:
tvn24.pl
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

O różnorodność trzeba zadbać, jej trzeba pilnować z czułością, wrażliwością, ale czasami też siłą. Zwłaszcza jak patrzymy na to, co dzieje się w Sejmie na temat związków partnerskich - powiedział Piotr Jacoń, który został Ambasadorem Różnorodności według miesięcznika "My Company Polska". Mówił też o swoim reportażu "Tego nie ma w umowie koalicyjnej", który przedstawia historię Elżbiety i Renaty, które żyją razem od 30 lat, i o sporze koalicji w kwestii ustawy o związkach partnerskich.

"Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

"Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

Źródło:
TVN24

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, został Ambasadorem Różnorodności. To wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik "My Company Polska" organizacjom, firmom i osobom, które promują różnorodność i równość. Jacoń został wyróżniony za "dziennikarstwo przełamujące tabu i otwierające oczy na potrzeby drugiego człowieka".

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Źródło:
TVN24, My Company Polska

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24