Zintegrowane Centrum Komunikacyjne otwarte. Nowe nazwy i miejsca przystanków

TrigranitJest długo oczekiwane ZCK i jest kilka zmian w komunikacji

Przystanki zmieniają nazwy, a autobus trasę. Długo oczekiwane otwarcie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu oznacza bowiem zmiany także w komunikacji.

Na dokończenie budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego poznaniacy czekali od czasu Euro2012, kiedy do użytku został oddany nowy dworzec. Dziś, 25 października, ZCK w pełni przejmie na siebie rolę centrum komunikacji w Poznaniu. Uruchomienie tak dużej inwestycji niesie jednak za sobą konieczność pewnych zmian w organizacji ruchu wokół centrum.

W związku z otwarciem ZCK, zostaną więc uruchomione nowe przystanki tramwajowe i autobusowe „Zintegrowane Centrum Komunikacyjne” w rejonie skrzyżowania ulic Matyi-Towarowa-most Dworcowy. Ponadto zmieniona zostanie trasa autobusu linii numer 71, a przystanek tramwajowy „Dworzec PKS” zmieni nazwę na „Wierzbięcice”. Kilka innych przystanków zmieni również miejsce lub nazwę.

Poprosili o "drzwi w drzwi"

Na nowych przystankach tramwajowych „Zintegrowane Centrum Komunikacyjne”, umiejscowionych na ulicy Matyi przy moście Dworcowym, zatrzymywać się będą tramwaje linii: 2, 6, 10, 12, 17, 18 i 23.

Poza tym również od 25 października tramwaje linii nr 2, 9 i 10, kursujące ulicą 28 Czerwca 1956 r. zatrzymywać się będą w obu kierunkach na przystankach autobusowych „Pamiątkowa”.W ten sposób miasto chce ułatwić przesiadkę z tramwajów na autobusy linii nr 71 ( tzw. "drzwi w drzwi"). Decyzja była wynikiem prośby Rady Osiedla Wilda.

71 pojedzie inaczej

Zmieni się również na stałe przebieg trasy autobusu 71, który w obu kierunkach będzie przejeżdżał w rejonie ZCK.

Jak informuje Zakład Transportu Miejskiego, fragment zmienionej trasy 71 będzie wyglądał następująco:

OSIEDLE WICHROWE WZGÓRZA -…- aleja Niepodległości – Powstańców Wielkopolskich – ulice wzdłuż ZCK – Przemysłowa - … - OSIEDLE DĘBINA

W rejonie ZCK autobusy „71” jadące w kierunku os. Dębina zatrzymywać się będą na nowym przystanku na nowej ulicy, która będzie przedłużeniem ul. Towarowej. W kierunku przeciwnym na nowym przystanku mieszczącym się bezpośrednio przy budynku Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.

Przenoszą przystanki, zmieniają nazwy

Poznaniacy muszą się też przygotować na zmiany nazw i umiejscowienia niektórych przystanków.

W związku ze zmianą trasy, przystanek 71 „Niedziałkowskiego” zostanie przeniesiony z ul. Niedziałkowskiego na Przemysłową. 71 nie będzie się już również zatrzymywał na przystanku "Niezłomnych” zlokalizowanym na alei Niepodległości (w kierunku ulicy Matyi).

- Pasażerów linii nr 71 jadących w kierunku os. Dębina prosimy o korzystanie z przystanków „Uniwersytet Ekonomiczny”- prosi ZTM.

Także od 25 października zmieniona zostanie nazwa przystanków autobusowych „Rolna n/ż” zlokalizowanych na ulicy Rolnej. Od teraz nazywać się on będzie „IPN n/ż”.

Zmiany są wywołane otwarciem Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, nazywanego też Poznań City Center. Będzie to połączenie dworców PKP i PKS, oraz galerii handlowej:

Mapa Targeo

Autor: kk / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Trigranit

Pozostałe wiadomości