Mieli ukraść ponad 100 aut, w tym luksusowe kampery

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Policja zatrzymała złodziei aut i kamperów. Mogli ich ukraść nawet 170KWP Poznań
wideo 2/4
KWP PoznańPolicja zatrzymała złodziei aut i kamperów

130 policjantów podzielonych na 34 zespoły weszło do domów na terenie pięciu województw i zatrzymało 11 osób podejrzanych o kradzieże samochodów. Podejrzani mieli ukraść ponad 100 aut, w tym kilkanaście luksusowych kamperów.

O rozbiciu grupy poinformował we wtorek rzecznik wielkopolskiej policji młodszy inspektor Andrzej Borowiak. Do zatrzymań członków grupy doszło kilka dni temu.

"Kradli głównie za granicami Polski"

- Na terenie kilku województw policjanci zatrzymali 11 osób podejrzanych o kradzieże samochodów. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które założyły grupę przestępczą i nią kierowały. Podejrzani ukradli co najmniej 100 aut, w tym kilkanaście bardzo drogich kamperów. Wartość niektórych z nich wynosiła ponad 250 tysięcy złotych. Kampery były legalizowane i trafiły na rynek w Polsce. Samochody były głównie kradzione na terenie Niemiec, Austrii, Czech – podaje Borowiak. Jak tłumaczył, wielkopolscy policjanci zdobyli informacje o złodziejach kradnących samochody za granicą Polski już w 2017 roku. Wśród nich byli multirecydywiści, karani i notowani w rejestrach sądowych oraz policyjnych.

Ze względu na rozmiar sprawy i międzynarodowy charakter w śledztwo włączyli się policjanci z KWP w Poznaniu oraz Prokuratura Krajowa w Poznaniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

"Mieli swojego fałszerza"

W toku prowadzonych czynności policjanci, którzy rozpracowywali grupę ustalili, że członkowie grupy wywodzili się z kilku województw. - Były to osoby z Dolnego Śląska, Wielkopolski, z województw: lubelskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. Na czele grupy stali dwaj mężczyźni z powiatu zgorzeleckiego. Pozostali zajmowali się kradzieżami samochodów i ich transportem do paserów. Współpracował z nimi także fałszerz, który przygotowywał tabliczki znamionowe pomocne do legalizacji – wskazał Borowiak. Na podstawie materiałów dowodowych, w uzgodnieniu z prokuratorem Prokuratury Krajowej zaplanowano akcję rozbicia grupy.

- W jednym czasie 130 policjantów, tworzących 34 zespoły wkroczyło do wytypowanych mieszkań i obiektów. Podczas przeszukań zabezpieczyli 28 samochodów, motocykl, skuter wodny i gotówkę oraz sprzęt do kradzieży pojazdów – poinformował Borowiak. Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania nią, kradzieży samochodów i paserstwa. Sąd na wniosek policji i prokuratury aresztował dziewięciu podejrzanych. Borowiak podkreślił, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Autor:FC/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KWP Poznań