Gdańsk przygotował miejsca na kwarantannę. Dulkiewicz: ma ich być więcej

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK//now
Źródło:
PAP/TVN24
Władze Gdańska przygotowały kilkadziesiąt miejsc na kwarantannę gdansk.pl
wideo 2/14
Władze Gdańska przygotowały kilkadziesiąt miejsc na kwarantannę

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przygotowano w Gdańsku kilkadziesiąt miejsc na kwarantannę, a docelowo ma ich być dla ponad 100-150 osób - poinformowała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz po posiedzeniu sztabu kryzysowego. Jak dodała, w kwarantannie domowej w Gdańsku jest około 450 osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

We wtorek podczas wirtualnej konferencji prasowej bez udziału dziennikarzy Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że sytuacja w Gdańsku w związku z pandemią "jest na razie dobra".

- Ten czas pewnego zawieszenia wykorzystujemy na przygotowanie się do tego, co może nadejść w najbliższych dniach. Przygotowujemy przede wszystkim miejsca przeznaczone na kwarantannę. Kilkadziesiąt takich miejsc mamy już przygotowanych - powiedziała.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Jak dodała, na kwarantannie domowej w Gdańsku jest obecnie około 450 osób. W poniedziałek było ich 200. W kwarantannie poza domem nie ma jeszcze nikogo.

- Dzisiaj nie mówimy z oczywistych przyczyn o miejscach, które są przygotowywane na kwarantannę. Postępujemy zgodnie z poleceniami wydanymi przez wojewodę pomorskiego. Mogę jedynie powiedzieć, że to są trzy placówki przygotowane na ponad 100-150 osób i staramy się je przygotować mimo braku szczegółowych wytycznych epidemiologiczno-sanitarnych - zaznaczyła prezydent Gdańska.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Prosimy zgłaszać potrzeby dostarczania posiłków dla seniorów i dzieci"

Dulkiewicz przekazała również, że ponad 80 na 114 oświatowych placówek samorządowych działa za pomocą Gdańskiej Platformy Edukacyjnej.

- To znaczy przesyła różne materiały do pracy dla naszych gdańskich uczennic i uczniów - wyjaśniła.

Zastępca prezydenta Gdańska do spraw edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk zaapelował do nauczycieli, aby do czasu wydania przez ministra oświaty zarządzenia o tym, jak ma wyglądać edukacja zdalna, powstrzymać się od zadawania uczniom zadań przekraczających to, co zostało już wcześniej w szkołach przerobione.

- To mają być zajęcia, które będą ich inspirować do samorozwoju - podkreślił.

Dodał, że od 25 marca będzie kontynuowana rekrutacja do przedszkoli i klas pierwszych szkoły podstawowej. Dokumenty będzie można składać online lub fizycznie umieszczając je we wrzutniach w placówkach edukacyjnych.

Aleksandra Dulkiewicz dodała również, że główna infolinia Gdańskie Centrum Kontaktu (tel. 58 52 44 500) "pracuje na zwiększonych obrotach".

- Działa całodobowe pogotowie świadczące pomoc psychologiczną przez telefon. Działa też ośrodek interwencji kryzysowej ze wzmożoną obsadą w trybie 24-godzinnym. Prosimy, żeby zgłaszać do MOPR-u wszystkie potrzeby dotyczące dostarczania posiłków dla seniorów, ale także dla dzieci - około tysiąca dzieci w normalnym systemie szkolnym korzysta bowiem z bezpłatnych obiadów w szkołach - mówiła Dulkiewicz. Obecnie MOPR w Gdańsku dostarcza posiłki dla około tysiąca osób.

Autobusy i tramwaje będą jeździły jak w sobotę

Od czwartku większość linii tramwajowych i autobusowych w Gdańsku będzie kursować według sobotniego rozkładu jazdy. Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu wyjaśnił, że pojazdy komunikacji publicznej są wypełnione pasażerami w około 30 procentach.

Borawski dodał, że otwarte jest lotnisko w Gdańsku, choć zawieszony jest na nim, jak w innych miastach w Polsce, ruch samolotów. - Na przykład dwa razy dzienne przylatują do Gdańska tak zwane samoloty cargo z różnymi towarami - wyjaśnił.

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że za wcześnie jest dziś oceniać, jakie straty poniesie budżet miasta z powodu epidemii koronawirusa.

- Wielu przedsiębiorców prowadzących chociażby działalność w lokalach komunalnych zwraca się do nas o odroczenie opłat w czynszu. My dzisiaj nie możemy takiego ruchu wykonać, bo byłoby to złamanie ustawy o finansach publicznych. Wczoraj skierowałam natomiast pismo do wszystkich dyrektorów wydziałów i jednostek w mieście zatrzymujące wydatki - tutaj przechodzimy na ręczne sterowanie finansami gminy - poinformowała.

We wtorek Urząd Marszałkowski poinformował o sześciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie pomorskim. Łącznie w Pomorskiem jest osiem osób zakażonych.

MAK//now

Źródło: PAP/TVN24

Tagi:
Raporty: