Pomorze

Kobiety zdominowały Akademię Marynarki Wojennej

Pomorze

Akademia Marynarki WojennejPrymuski w Akademii (od lewej: Katarzyna Pękacka, Magdalena Kaczyńska, Aneta Kozłowska)

Co roku Akademia Marynarki Wojennej wyróżnia trzech najlepszych absolwentów. Aneta Kozłowska, Katarzyna Pękacka i Magdalena Kaczyńska okazały się lepsze od swoich kolegów z marynarki. – Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii naszej uczelni – z uśmiechem mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW.

W tym roku niewiele ponad 20% absolwentów stanowią kobiety. Na 203 studentów kończących akademię, 43 są płci żeńskiej. - Do tej pory było tak, że pierwsze trzy lokaty obsadzali zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zawsze na „podium” płeć była różna. Teraz po raz pierwszy mamy sytuację, że są to same kobiety – mówi kmdr por. Mundt. Jak wyjaśnia, kobiety w AMW nie są traktowane wyjątkowo. – Nie ma żadnych taryf ulgowych, wszyscy studiują na takich samych zasadach – tłumaczy.

Aktywne prymuski

Najlepsze studentki uczyły się na wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Bosm. pchor. Aneta Kozłowska ze średnią 4,81, okazała się najlepsza na roku. Oprócz świetnych wyników w nauce, ma na koncie osiągnięcia sportowe. Pasjonuje się kolarstwem i żeglarstwem. Uczestniczyła w regatach Tall Ship Races. Po ukończeniu akademii Kozłowska obejmie stanowisko dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego na ORP „Orkan“.

Drugą lokatę zajęła bosm. pchor. Katarzyna Pękacka ze średnią 4,71. Od 5 lat jest członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy AMW. Jej pasją jest jazda na nartach i gra na skrzypcach. Pierwszym stanowiskiem służbowym, które zajmie absolwentka, będzie dowództwo działu łączności i obserwacji technicznej na ORP „Heweliusz“.

Trzecią najlepszą kobietą w akademii wojskowej została bosm. pchor. Magdalena Kaczyńska, ze średnią 4,63. Magdalena to utalentowany sportowiec, była członkiem reprezentacji wojska polskiego. W V Wojskowych Igrzyskach Sportowych zdobyła srebrny medal w żeglarstwie. Kaczyńska obejmie stanowisko dowódcy działu nawigacyjnego na ORP „Piast“.

Warto zaznaczyć, iż średnia wyliczana jest nie tylko z ocen otrzymywanych za naukę. Student wojskowy otrzymuje również stopnie z egzaminu oficerskiego, od przełożonych i od środowiska, czyli swoich kolegów i koleżanek, a także oceniana jest jego aktywność społeczna.

Pierwsze szlify oficerskie

Absolwenci będą promowani na stopień oficerski w sobotę 31 sierpnia. Uroczystość odbędzie się na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. W pierwszej kolejności odznaczenia dostaną najlepsi absolwenci AWM. Prymuska otrzyma nagrodę Prezydenta RP – honorową broń białą – Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej. Natomiast absolwenci, którzy ukończyli akademię z II i III lokatą, otrzymają nagrody rzeczowe od Ministra Obrony Narodowej i od Rektora-Komendanta AMW.

Kobiety - na okręty!

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte to uczelnia morska, która, jako jedyna w kraju kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów praktycznie wszystkich dziedzin związanych ze służbą na morzu. Akademia kształci młodych ludzi, którzy w przyszłości będą służyć głównie potrzebom Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza Marynarki Wojennej. – Każdy absolwent ma szansę zająć odpowiedzialne stanowisko. Najważniejsze są chęci, dobre wyniki w nauce oraz zaangażowanie w dodatkowe zajęcia – tłumaczy kmdr por. Mundt. Podkreśla, że kobiety nie są w gorszej sytuacji, jeśli chodzi o przyszłe zatrudnienie. – Wiele naszych absolwentek zajmuje odpowiedzialne funkcje, często dowódcze na Okrętach Rzeczypospolitej Polskiej – dodaje.

Tak wyglądała ubiegłoroczna uroczystość promowania na pierwszy stopień oficerski w AMW:

Ubiegłoroczna uroczystość promowania na pierwszy stopień oficerski w AMWBiuro Prasowe Marynarki Wojennej

Autor: uk,ws,dp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Akademia Marynarki Wojennej