Pomorze

Jak dotrzeć na trójmiejskie cmentarze? Poradnik

Pomorze

TVN24 Pomorze | Łukasz Kąkolewski, TVN24 PomorzeNa drogach przy trójmiejskich cmentarzach będzie tłoczno

Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na trójmiejskich drogach oraz zmian w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej. Sprawdź, jak dotrzeć na trójmiejskie cmentarze spokojnie i bezpiecznie.

GDAŃSK

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Od 1 do 3 listopada w związku ze wzmożonym ruchem w kierunku cmentarzy w dniach 31.10-03.11 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania pojazdów na wybranych liniach komunikacyjnych.

Na Cmentarz Łostowicki można dogodnie dojechać tramwajami nr 2, 6, 63 i 68.

Linia 63:

Łostowice Świętokrzyska - Havla - Witosa - Sikorskiego - Armii Krajowej - Okopowa - Wały Jagiellońskie (Brama Wyżynna) - Podwale Grodzkie (Dworzec Główny) - Błędnik - Zwycięstwa - Hallera - Uczniowska - Gdańska - Brzeźno - Krasickiego - Oliwska - Rybołowców - Wolności - Zajezdnia Nowy Port Władysława IV - Oliwska - Krasickiego - Brzeźno - Mazurska - Hallera - Zwycięstwa - Błędnik - Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie (Dworzec Główny) - Wały Jagiellońskie (Brama Wyżynna) - Okopowa - Armii Krajowej - Sikorskiego - Witosa - Havla - Łostowice Świętokrzyska

Linia 68:

Stogi Pasanil - Stryjewskiego - Budzysza - Lenartowicza - Siennicka - Podwale Przedmiejskie - Armii Krajowej - Sikorskiego - Witosa - Havla - Łostowice Świętokrzyska Łostowice Świętokrzyska - Havla - Witosa - Sikorskiego - Armii Krajowej - Podwale Przedmiejskie - Siennicka - Lenartowicza - Budzysza - Stryjewskiego - Stogi Pasanil

Bilety w tych dniach będzie można kupić w całodobowych automatach, zlokalizowanych m.in. na przystankach autobusowych i tramwajowych przy dworcach kolejowych Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, przy Cmentarzu Srebrzysko i czasowo na Cmentarzu Łostowickim. Lista wszystkich automatów biletowych dostępna jest na stronie internetowej gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego.

Na wszystkich liniach dziennych (tj. również na liniach dodatkowych) obowiązywać będzie taryfa, jak na liniach zwykłych.

Od zeszłego roku istnieje również bardzo dogodny dojazd do Cmentarza Łostowickiego nową trasą tramwajową w ciągu ul. Witosa i al. Havla liniami 2, 6, 63 i 68. Należy wysiąść na przystanku "Wilanowska" (przy Cmentarzu Łostowickim) - stąd jest bardzo blisko do bramy głównej cmentarza.

1 listopada utrzymane będzie kursowanie autobusów w obu kierunkach w ciągu ul. Łostowickiej. Także na ul. Słowackiego zostanie utrzymany ruch autobusowy, jednak cała jezdnia południowa ul. Słowackiego (na odcinku od ul. Trawki prawie do al. Grunwaldzkiej) zostanie przekształcona w buspasy i przeznaczona specjalnie dla ruchu naszych autobusów w obu kierunkach. Samochody osobowe będą mogły poruszać się tylko na jezdni północnej na odcinku od Galerii Bałtyckiej do ul. Trawki.

1 listopada (piątek) - WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Autobusy

Obowiązują sobotnie rozkłady jazdy.

- 108 i 118: zmiana obowiązuje tylko w dniu 01.11.2015: w kier. Dworca Głównego pojadą trasą zmienioną przez Cienistą-Zaroślak z powodu wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Stoczniowców.

-111: pojedzie co 20 minut w godz. 08:00-16:00.

-116 i 136: skierowanie al. Żołnierzy Wyklętych zamiast „starą” ul. Słowackiego.

-117: objazd w obu kier. przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego.

-118: pojedzie co około 15 minut w godz. 08:00-16:00.

-122: w godz. 08:00-16:00 pojedzie co 30 minut, w pozostałych godzinach wg stałego rozkładu jazdy.

-136: pojedzie co 30 minut w godz. 08:00-16:00.

-149: zmiana trasy w kierunku Wrzeszcza PKP: ... – Polanki – Szymanowskiego – Grunwaldzka – Wrzeszcz PKP.

-155: nie kursuje (w zamian zostanie uruchomiona linia 262).

-157: w godz. 08:00-16:00 pojedzie co 30 minut, w pozostałych godzinach wg stałego rozkładu jazdy.

-164: pojedzie co 30 minut w godz. 08:00-16:00.

-156 i 175: pojadą co ok. 15 minut w godz. 08:00-16:00.

-210: w godz. 08:00-16:00 pojedzie co 30 minut, w pozostałych godzinach wg stałego rozkładu jazdy.

-227: pojedzie co ok. 4 minuty na stałej trasie.

-262: pojedzie przez cały dzień co 30 minut, w godz. 08:00-20:00 co 20 minut.

-610: linia dodatkowa funkcjonująca wg taryfy zwykłej na trasie: Wrzeszcz PKP – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki, w godz. 07:00-18:00, będzie kursować co około 4 minuty.

-695: linia dodatkowa funkcjonująca wg taryfy zwykłej na trasie: Dworzec PKS – Kartuska – Cm. Łostowicki. Pojedzie w godz. 09:00-16:00 co około 7,5 minut.

Tramwaje

-Obowiązują rozkłady sobotnie.

-2: pojedzie co 6-7 minut na trasie Jelitkowo (zamiast do Oliwy) – Zaspa – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice. Tą linią dojedziesz na Cmentarz Łostowicki!

-6: pojedzie co 6-7 minut na trasie Jelitkowo – Oliwa – Wrzeszcz - Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice. Tą linią dojedziesz na Cmentarz Łostowicki!

-11: nie kursuje.

-10: pojedzie co 10 minut na trasie Nowy Port – Letnica – Dworzec Gł. – Siedlce – Brętowo PKM.

-12: pojedzie co 10 minut na wydłużonej trasie do Zaspy: Zaspa – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dworzec Gł. – Siedlce – Migowo.

-63: dodatkowa linia na trasie: Nowy Port – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice. Tą linią dojedziesz na Cmentarz Łostowicki! Pojedzie co 20 minut.

-68: dodatkowa linia na trasie: Stogi Pasanil – Przeróbka - Chełm – Łostowice. Tą linią dojedziesz na Cmentarz Łostowicki! Pojedzie co 10 minut.

2 listopada

Autobusy

162, 262: pojadą co 25 minut w godz. 08:00-13:00.

156 i 175: pojadą co 15 minut w godz. 09:00-16:00.

227: pojedzie co 10 minut w godz. 08:00-16:00.

695: linia dodatkowa funkcjonująca wg taryfy zwykłej na trasie: Dworzec PKS – Kartuska – Cm. Łostowicki. Pojedzie co 10 minut w godz. 09:00-16:00.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych, powszednich rozkładów jazdy.

RUCH SAMOCHODOWY

Na terenie miasta świąteczna organizacja ruchu obowiązuje od godz. 6.00 rano 1 listopada do 3 listopada.

Cmentarz przy ul. Łostowickiej

Ulica Łostowicka zostanie zamknięta dla ruchu samochodów. Od strony ul. Kartuskiej prawo do wjazdu będą posiadały autobusy komunikacji miejskiej, taksówki, pojazdy inwalidzkie oraz posiadające identyfikatory z literą „A” (mieszkańcy ul. Łostowickiej, osoby prowadzące działalność gospodarczą na ul. Łostowickiej) i z literą „B” (zaopatrzenie handlu przycmentarnego). Prawo do wjazdu od ul. Armii Krajowej będą miały jedynie autobusy komunikacji miejskiej. Wszystkie pojazdy pozostałe będą wyjeżdżały do ul. Kartuskiej.

Całkowicie zamknięte zostaną wjazdy na ul. Łostowicką z ulic: Wojskiego i Armii Krajowej. Postój „taxi” wyznaczony zostanie na lewym pasie ruchu jezdni ul. Łostowickiej w relacji do ul. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking. Parking dla samochodów inwalidzkich przy bocznej bramie cmentarza (na parkingu poniżej bramy głównej).

Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza specjalnie oznakowaną trasą przebiegającą ulicami: Kościelna, Malczewskiego, Pobiedzisko, wyjazd ul. Pana Tadeusza.

Parkingi. Na ul. Nowolipie (na obu kierunkach) na odcinku od ul. Schuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską wyznaczone zostaną parkingi. Parkingi dla osób odwiedzających cmentarz wyznaczone zostaną na obu jezdniach ul. Armii Krajowej (w kierunku do obwodnicy, za ul. Łostowicką - na lewym pasie, w kierunku do centrum – na lewym pasie) pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Łostowicką, a wiaduktem w ciągu ul. Cedrowej oraz na lewym pasie ul. Armii Krajowej w relacji do centrum, za skrzyżowaniem z ul. Łostowicką. Udostępniony zostanie także parking dla samochodów przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego.

Na ul. Cedrowej, na odcinku od ul. Warszawskiej do szerokiego, nieczynnego wjazdu, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Kartuskiej, a na lewym pasie jezdni za wiaduktem zostanie wyznaczony parking dla samochodów.

Ze względu na funkcjonowanie parkingu na jezdniach ul. Armii Krajowej obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Organizacja tuchu przy Cmentarzu ŁostowickimZDiZ Gdańsk

Cmentarz przy ul. Srebrniki

Dojazd w rejon cmentarza odbywać się będzie ul. Nową Słowackiego, w stronę obwodnicy obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy. Nie będzie można wjechać w ul. Nową Słowackiego od ronda de La Salle, objazdy wyznaczono ulicami Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina, Grunwaldzką. W stronę Wrzeszcza będzie odbywał się ruch dwukierunkowy. Nie będzie możliwości wjazdu w ul. Srebrnik i ul. Róży Ostrowskiej oraz ul. Ogrodową.

Dojazd dla mieszkańców wyznaczono ul. Róży Ostrowskiej od ul. Zabytkowej.

Parkingi. Na ul. Starej Słowackiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy, w relacji do ul. Chrzanowskiego, a na lewym pasie ruchu wyznaczony zostanie parking.

Organizacja ruchu przy cmentarzu SrebrzyskoZDiZ Gdańsk

Cmentarz przy ul. Opackiej

Dojazd do cmentarza jednokierunkową ul. Opacką od al. Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ul. Opackiej od ul. Spacerowej. Na ul. Czyżewskiego obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu w stronę Sopotu.

Parkingi. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną: na parkingu przy ul. Cystersów, na placu u zbiegu ulic: Tatrzańska – Czyżewskiego oraz po prawej stronie ul. Czyżewskiego za bramą na cmentarz. Na ul. Opackiej oraz po lewej stronie ul. Czyżewskiego obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się. Postój „taxi” funkcjonować będzie na ul. Opackiej przed skrzyżowaniem z ul. Czyżewskiego.

Organizacja ruchu przy cmentarzu przy ul. OpackiejZDiZ Gdańsk

Cmentarz przy ul. Ks. Góreckiego

Dojazd w rejon cmentarza wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ulica Ks. Góreckiego (przy cmentarzu) wyłączona zostanie z ruchu ogólnego za wyjątkiem „taxi”. Wjazd taksówek na ul. Księdza Góreckiego, gdzie funkcjonować będzie postój, będzie możliwy od strony ul. Marynarki Polskiej przez parking przy Morskim Domu Kultury.

Parkingi. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną po prawej stronie jezdni ul. Wyzwolenia oraz na parkingu przy MDK.

Cmentarz przy ul. Kartuskiej

Dojazd od ul. Kartuskiej, na której obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się za wyjątkiem „taxi” do 1 min.

Parkingi. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jezdni ul. Nowolipie (w relacji Morena – ul. Kartuska).

GDYNIA i SOPOT

Do cmentarzy uruchomione zostaną dodatkowe linie, na których przejazd odbywać się będzie wg taryfy zwykłej – wraz ze wszystkimi uprawnieniami do przejazdów ulgowych i bezpłatnych. Na liniach tych ważne będą także bilety okresowe i metropolitalne MZKZG.

30 października 2015 r.

Obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ulicy Malczewskiego w Sopocie, na odcinku od al. Niepodległości do Brodwina, od ok. godz. 9:00 zmianie ulegną trasy linii 181 i 187.

Autobusy linii 181 – w kierunku pętli przy ul. Reja od przystanku „Brodwino – Szkoła 02” do przystanku „Malczewskiego 02” kursować będą ul. Kolberga, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości. Autobusy linii 187 – w kursach z Kamiennego Potoku – od przystanku „Brodwino 02” do „Malczewskiego 02” kursować będą ul. Cieszyńskiego, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości.

W kierunku powrotnym trasy linii 181 i 187 nie ulegają zmianie.

W godz. ok. 8:30-16:30 uruchomione zostają dodatkowe kursy na linii 105 do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie (kursy co ok. 15 minut).

W godzinach ok. 9-13:30 zwiększona zostaje częstotliwość kursowania autobusów na linii 190 do Cmentarza Witomińskiego (kursy co ok. 10 minut).

Sobota, 31 października 2015 r.

Obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy. Zmiany tras

Przystanki „Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa 02 i 04” dla stałych linii, w godz. 8-18, zostaną przeniesione na wyspę przy postoju TAXI; przystanek przy wiacie będzie obowiązywać tylko dla linii 390.

Ze względu na obowiązywanie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej w Gdyni (od bramy cmentarza do Witomina) i przewidywane w ciągu dnia utrudnienia w kursowaniu na tym odcinku pojazdów komunikacji miejskiej, autobusy linii 137, 141 i 190 w obie strony kursować będą ul. Kielecką, przy czym kursy linii 141 i 190 w kierunku Witomina do godz. 8 i po godz. 18 będą wykonywane ul. Witomińską.

Ze względu na zamknięcie ul. Zjazdowej w Gdyni oraz spodziewane trudności w przejeździe ul. Kwidzyńską, autobus linii 204 od ul. Tatrzańskiej do Warszawskiej będzie kursować ul. Olsztyńską, Pomorską i Nowogrodzką. Ze względu na obowiązywanie jednego kierunku ruchu na ulicy Malczewskiego w Sopocie, na odcinku od al. Niepodległości do Brodwina, zmianie ulegną trasy linii 181 i 187.

Autobusy linii 181 – w kierunku pętli przy ul. Reja od przystanku „Brodwino – Szkoła 02” do przystanku „Malczewskiego 02” kursować będą ul. Kolberga, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości. Autobusy linii 187 – w kursach z Kamiennego Potoku – od przystanku „Brodwino 02” do „Malczewskiego 02” kursować będą ul. Cieszyńskiego, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości.

W kierunku powrotnym trasy linii 181 i 187 nie ulegają zmianie.

RUCH SAMOCHODOWY

Zmieniona organizacja ruchu w rejonie Gdyńskich cmentarzy będzie obowiązywała już 30 i 31 października , a także 1, 2 i 3 listopada.

Cmentarz Witomiński

Na odcinku ul. Witomińskiej od ul. Warszawskiej do cmentarza od 30 października obowiązywać będzie dwustronny zakaz zatrzymywania się. 31 października oraz 1 i 2 listopada od wysokości bramy cmentarza do ul. Rolniczej, w kierunku dojazdu do Witomina, wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. Po lewej stronie tego odcinka ul. Witomińskiej obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Możliwość przejazdu w obydwu kierunkach zostanie przywrócona w godzinach wieczornych 2 listopada.

Parkingi. Po prawej stronie ul. Witomińskiej można będzie parkować pojazdy. Na odcinku od bramy cmentarza do wyjazdu z parkingu będzie miejsce umożliwiające tylko zatrzymanie pojazdu w celu wysadzenia pasażera. Kierowcy mogą parkować swoje pojazdy na parkingach w rejonie cmentarza i po prawej stronie ul. Witomińskiej na odcinku od końca cmentarza do ul. Rolniczej oraz na placu pomiędzy ulicami: Witomińską, Śląską i Kielecką.

SOPOT

RUCH SAMOCHODOWY

W Sopocie zmiany w organizacji ruchu obowiązują już od 31 października od godz. 9.30 i trwają do 3 listopada, do końca dnia.

Główne zmiany polegają na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na następujących ulicach w okolicach cmentarza:

ul. Malczewskiego – jeden kierunek na odcinku od Al. Niepodległości do ul. Kolberga;

ul. Księżycowa – jeden kierunek od ul. Malczewskiego do ul. 23 Marca;

ul. Okrężna – jeden kierunek w stronę ul. 23 Marca;

ul. Słoneczna – jeden kierunek w stronę ul. Okrężnej.

W tym okresie pojazdy jadące od strony miasta Gdyni ulicą Sopocką i dalej ulicą Malczewskiego na wysokości skrzyżowania z ulicą Kolberga będą kierowane objazdem przez Osiedle Brodwino ulicą Kolberga i dalej ulicą Obodrzyców i Wejherowską do Alei Niepodległości.

Parkingi. Miejsca postojowe zaplanowane są przy ul. Malczewskiego, po prawej stronie.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mg / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Pomorze | Łukasz Kąkolewski, TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości