"Był zbyt pijany, żeby pamiętać, jak zabił dziecko". Instalacje, które mają "uruchomić wyobraźnię"

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
Symulowane sytuacje mają szokować mieszkańców Czerskatvn24
wideo 2/8
tvn24Symulowane sytuacje mają szokować mieszkańców Czerska

W centrum Czerska (woj. pomorskie) pojawiły się mrożące krew w żyłach inscenizacje efektów wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Organizatorzy chcą w ten sposób zadziałać na wyobraźnię uczestników ruchu.

Rozbity samochód, obok znak "Uwaga! Wypadek". Na ziemi leżą dziecięce zabawki, prezenty, małe buciki i hulajnoga. Na tablicy obok informacja: "Był zbyt pijany, żeby pamiętać, jak zabił dziecko".

To nie scena prawdziwej tragedii, choć podobnych na naszych drogach nie brakuje, a instalacja, która ma zapaść w pamięci przechodniów i kierowców. Na taki nietypowy pomysł walki o bezpieczeństwo na drogach wpadli organizatorzy akcji "Przeciw pijanym kierowcom" z Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czersku. Ośrodek działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Szok zamiast ulotek

Nie ukrywają, że instalacje mają szokować. – Ma to uruchomić wyobraźnię wszystkich tych, którzy mają zamiar prowadzić samochód pod wpływem alkoholu – wyjaśnia Agnieszka Czapiewska z Ośrodka.

- Zauważyłam, że przekazanie ulotki nie wystarcza – opowiada organizatorka akcji. Wybrano więc formę szokującą i jednocześnie pozostającą w pamięci na długo – instalacje w przestrzeni publicznej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Organizatorzy postawili w nich na realizm. – Stwierdziliśmy, że im więcej materiałów, im więcej detali, tym bardziej pobudzi to wyobraźnię odbiorców – wyjaśnia Czapiewska.

Śmierć na drodze

I tak każda inscenizacja opowiada inną historię. Pierwsza o śmierci pijanego rowerzysty, który zderzył się z samochodem. Druga historię pijanego kierowcy, który potrącił dwie dziewczynki – w tym swoją córkę. Trzecia, matki, która po alkoholu źle przypięła niemowlę do fotelika, w wyniku czego dziecko zmarło. Czwarta natomiast nietrzeźwego kierowcy, który wjechał w kobietę i jej dwoje malutkich dzieci.

W ramach akcji pracownicy Ośrodka uczestniczyć będą także wraz z policją w kontroli trzeźwości na czerskich ulicach.

Problem pijanych kierowców w gminie Czersk jest poważny. Za każdym razem, gdy policja organizuje wzmożone kontrole trzeźwości, zatrzymuje kilku-kilkunastu prowadzących pod wpływem środków odurzających, przede wszystkim alkoholu.

Google Maps

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24