TVN24 | Pomorze

"Przebudzenie mocy", czyli ponad 500 policjantów w akcji i 63 zatrzymanych

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp/kwoj
Źródło:
CBŚP
Akcja CBŚP "Przebudzenie mocy"
Akcja CBŚP "Przebudzenie mocy"
wideo 2/7
Akcja CBŚP "Przebudzenie mocy"

Zlikwidowanie 18 plantacji konopi w Hiszpanii, przejęcie 270 kilogramów marihuany i 25 kilogramów haszyszu i kokainy - to efekt operacji "Przebudzenie mocy" przeprowadzonej wspólnie przez polskich i hiszpańskich policjantów. Wśród 63 zatrzymanych są Hiszpanie, Polacy, Litwini i Marokańczycy. Przejęte narkotyki są warte, według czarnorynkowych cen, 90 milionów złotych.

To, że na terenie Europy działa zorganizowana grupa przestępcza o międzynarodowym zasięgu ustalili policjanci z olsztyńskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji.

- Jej członkowie, w tym Polacy, zajmowali się przemytem i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości marihuany, haszyszu i kokainy - przekazała nadkomisarz Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowa CBŚP.

Policjanci ustalili, że w skład grupy wchodziły osoby pełniące role dostawców narkotyków, magazynierów, odbiorców oraz liderzy zajmujący się organizacją i dystrybucją narkotyków na terenie krajów europejskich.  

Polscy funkcjonariusze rozpoczęli współpracę poprzez oficera łącznikowego CBŚP w Europolu ze służbami państw, na terenie których dochodziło do przestępstw.

W akcji udział brali olsztyńscy policjanci CBŚPCBŚP

Wyważyli drzwi, łącznie zatrzymani 63 osoby

Pierwsze efekty współpracy pojawiły się już w 2019 roku w Hiszpanii. Funkcjonariusze przejęli ponad 730 kg marihuany, haszyszu i kokainy. Zatrzymanych zostało siedem osób podejrzanych o przemyt narkotyków.

- Największe uderzenie przeprowadzono w dniach 3-4 lutego w Hiszpanii. W tej międzynarodowej operacji, koordynowanej przez Europol i Eurojust, udział wzięli funkcjonariusze olsztyńskiego Zarządu CBŚP oraz funkcjonariusze Guardia Civil z Hiszpanii - informuje Jurkiewicz.

Na filmie opublikowanym przez CBŚP widać, jak zamaskowani funkcjonariusze wyważają drzwi i wchodzą do budynku.

- W ramach przeprowadzonej operacji uczestniczyło ponad 500 funkcjonariuszy. W efekcie zatrzymano łącznie 63 osoby narodowości polskiej, hiszpańskiej, marokańskiej i litewskiej - dodaje rzeczniczka.

Służby zabezpieczyły narkotyki warte 90 milionów złotychCBŚP

Rekordowe ilości narkotyków

Policjanci przeszukali kilkadziesiąt miejsc, tzw. magazynów narkotykowych oraz miejsc prowadzenia nielegalnych plantacji konopi.

- Zlikwidowano 18 takich plantacji, gdzie zabezpieczono łącznie rekordowe ilości ponad 14,5 tysięcy krzewów konopi, 270 kilogramów gotowego suszu marihuany, 25 kilogramów haszyszu oraz kokainę. Zabezpieczono także około 200 tysięcy euro, 100 tysięcy dolarów oraz 7 jednostek broni palnej - przekazała Jurkiewicz.

Łącznie w ramach międzynarodowych działań prowadzonych przez olsztyński Zarząd CBŚP w tej sprawie zabezpieczono ponad tonę narkotyków, w tym marihuanę, haszysz i kokainę. Wątek polskich obywateli i ich udziału w procederze przemytu narkotyków został objęty śledztwem nadzorowanym przez Wydział Zamiejscowy Departamentu do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

- Warto podkreślić, że z 14,5 tysięcy krzaków konopi można by uzyskać około 1,5 tony gotowego suszu marihuany, wartość gotowego narkotyku w przeliczeniu hurtowym oszacowano na kwotę około. 45 milionów złotych - podsumowuje nadkomisarz Iwona Jurkiewicz.

W ramach akcji CBŚP zatrzymało 63 osobyCBŚP
Zatrzymano 63 osoby z Polski, Hiszpanii, Maroko i Litwy CBŚP

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor:MAK/gp/kwoj

Źródło: CBŚP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości