Polska

Związki partnerskie wg konserwatystów. Gowin: Projekt jeszcze w tym tygodniu

Polska


Projekt ustawy ws. związków partnerskich konserwatyści z PO przedstawią jeszcze w tym tygodniu - zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak podkreślił, propozycja ta będzie się różniła "w sposób fundamentalny" od poprzednich, odrzuconych projektów autorstwa PO, SLD i RP. Konserwatyści chcą ułatwień dla par niebędących małżeństwem, ale bez wprowadzania nowej instytucji, jaką są związki partnerskie.

Trzy poprzednie projekty zgłoszone przez posła PO Artura Dunina oraz partie lewicowe zostały po burzliwej debacie odrzucone przez Sejm.

Co proponują konserwatyści?

- Poprzednie trzy projekty oparte były na wprowadzeniu do polskiego systemu prawa nowej instytucji. My w zamian proponujemy inną drogę, którą wskazał w swoim wystąpieniu pan prezydent Komorowski: chcemy wprowadzić do systemu prawa cały szereg konkretnych ułatwień dla par będących w stanie trwałego pożycia. Czyli - nie nowa instytucja, a jedynie dodatkowe ułatwienia dla osób, które np. są sobie bliskie i chcą odwiedzać się w szpitalu, albo troszczyć się o wspólny pochówek - mówił Gowin. - Skoro środowiska zwolenników związków partnerskich, szczególnie środowiska homoseksualne twierdzą, że są jakieś utrudnienia i bariery, no to usuńmy te bariery, ale bez wprowadzania nowej instytucji, jaką są związki partnerskie - powiedział minister sprawiedliwości.

Pochówek, dziedziczenie, ale nie nowa instytucja

Według niego, "za wcześnie mówić, jakie to będą ułatwienia". - Informacja medyczna, ułatwienia jeżeli chodzi o pochówek, dziedziczenie - tak, ale nowa instytucja związków partnerskich to nie, bo to jest sprzeczne z konstytucją. Poza tym doprowadzilibyśmy do tego, co mamy w tej chwili we Francji, czyli małżeństwa homoseksualne z prawem do adopcji dzieci. Tego ani ja, ani środowisko konserwatywne w PO nigdy nie zaakceptujemy - podkreślił Gowin. Jego zdaniem, projekt posłów PO będzie "zgodny z Konstytucją i z nastawieniem ogromnej większości polskiego społeczeństwa, które - jak obecnie wiadomo - nie chce zrównania związków partnerskich homoseksualnych z małżeństwem".

"Z PO wyjdą dwa projekty"

- Myślę, że w tym tygodniu środowisko konserwatywne zaprezentuje ten projekt. To już nie będą takie generalne założenia, to będzie konkretny projekt legislacyjny - podkreślił minister. - Stanowisko premiera jest jednoznaczne i moim zdaniem bardzo mądre - z PO wyjdą dwa projekty - dodał Gowin. Pod koniec stycznia Sejm odrzucił trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich: i autorstwa PO, i złożone przez Ruch Palikota oraz SLD. Przed głosowaniem minister sprawiedliwości mówił, że projekty są sprzeczne z konstytucją. Premier Donald Tusk oświadczył, że to osobista opinia Gowina i namawiał do skierowania projektów do dalszych prac sejmowych.

Autor: MON/ ola/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: