TVN24 | Polska

Duda gratuluje Sandu i zaprasza do Polski

TVN24 | Polska

Autor:
tas/mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej pogratulował Mai Sandu wyboru na prezydenta Mołdawii. Zaprosił ją także do złożenia wizyty w Polsce. "Jestem przekonany, że Pani prezydentura będzie okresem dalszego pogłębiania dwustronnego dialogu Polski i Mołdawii" - podkreślił Duda.

"Z okazji wyboru na urząd Prezydenta Republiki Mołdawii pragnę złożyć Pani serdeczne gratulacje, a także przesłać najlepsze życzenia sukcesów w pełnieniu tej odpowiedzialnej i zaszczytnej misji" - napisał Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej, zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezydenta.

Podkreślił, że narody Polski i Mołdawii łączy przyjaźń i zaufanie, wspólne poszanowanie wartości demokratycznych i wolności, a także budowane na przestrzeni wielowiekowych kontaktów więzi kulturalne, historyczne i społeczne.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Duda zwrócił uwagę, że oba kraje blisko współpracują w ramach Partnerstwa Wschodniego, Polska niezmiennie pozostaje orędownikiem zacieśniania dialogu Mołdawii z Unią Europejską i jest gotowa w dalszym ciągu udzielać administracji i społeczeństwu Republiki Mołdawii wsparcia w jej dążeniach proeuropejskich.

"Jestem przekonany, że Pani prezydentura będzie okresem dalszego pogłębiania dwustronnego dialogu Polski i Mołdawii we wszystkich obszarach naszej współpracy, w tym na niwie politycznej, ekonomicznej, edukacyjnej i kulturalnej. W tym kontekście już dziś serdecznie zapraszam Panią Prezydent do złożenia wizyty w Rzeczypospolitej Polskiej w pierwszym dogodnym terminie" - napisał Duda.

"Proszę przyjąć raz jeszcze najlepsze życzenia sukcesów w pełnieniu zaszczytnej misji Prezydenta Republiki Mołdawii dla dobra wszystkich mieszkańców Mołdawii, a także zdrowia i pomyślności dla Pani osobiście" - zwrócił się polski prezydent do Sandu.

Pierwsza kobieta prezydent

Prozachodnia była premier Mołdawii Maia Sandu wygrała wybory prezydenckie w tym kraju z wynikiem 57,75 proc. głosów – ogłosiła w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po podliczeniu 100 procent głosów. Sandu w II turze wyborów pokonała dotychczasowego prezydenta Igora Dodona i będzie pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku.

Frekwencja w drugiej turze, która odbyła się 15 listopada, wyniosła 52,78 procent. 

Autor:tas/mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock