Polska

W prokuraturze szóste zawiadomienie ws. podsłuchów. Złożył je Sławomir Nowak

Polska

W prokuraturze szóste zawiadomienie ws. podsłuchów. Złożył je Sławomir Nowak
tvn24Renata Mazur z Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga

Kolejne zawiadomienie dotyczące podsłuchów polityków wpłynęło do prokuratury okręgowej Warszawa-Praga - powiedziała we wtorek rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej Renata Mazur. Złożył je b. minister Sławomir Nowak.

Zawiadomienie Nowaka jest szóstym w tej sprawie. Mazur poinformowała, że do prokuratury wpłynęły też zawiadomienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz b. wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego. Wcześniej złożyli je minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, członek zarządu spółki PERN i b. dowódca jednostki GROM Dariusz Zawadka oraz prezes NBP Marek Belka. Rzecznik podała, że przesłuchano, jako świadka w sprawie, redaktora naczelnego "Wprost" Sylwestra Latkowskiego. Nie chciała informować o innych czynnościach i planach prokuratury w śledztwie. - Najważniejsza jest dla nas tajemnica śledztwa i spokój dla wykonywania czynności - podkreśliła.

Dwa śledztwa

Praska prokuratura prowadzi dwa śledztwa - w sprawie podsłuchiwania polityków i treści rozmów Sławomira Nowaka z b. wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem. Rzeczniczka prokuratury zaznaczyła, że Nowak był przesłuchiwany, jako świadek, nie sprecyzowała, w którym ze śledztw. Postępowanie wyjaśniające w sprawie akcji ABW w redakcji "Wprost" prowadzi szef Agencji Dariusz Łuczak. Wcześniej akcję prokuratury i ABW oceniał minister sprawiedliwości, a działania prokuratorów - prokurator generalny Andrzej Seremet.

Zatrzymany biznesmen

Z polecenia szefa ABW i w uzgodnieniu z komendantem głównym policji została powołana specjalna grupa, która od kilku dni intensywnie pracuje nad sprawą podsłuchów. W skład grupy wchodzą funkcjonariusze ABW i CBŚ, którzy pracują nad różnymi wątkami i zbierają wszelkie informacje. W niedzielę "Wprost" podał, że źródłem informacji o nagraniach jest biznesmen. We wtorek - jak ustalili nieoficjalnie dziennikarze portalu tvn24.pl - ABW i policja zatrzymały kolejną osobę w sprawie podsłuchów. Zatrzymanym ma być biznesmen Marek F. - jeden z najbogatszych Polaków.

Mazur nie chciała komentować tych informacji.

Z kolei w środę w zeszłym tygodniu zatrzymany został Łukasz N. - menadżer restauracji "Sowa & Przyjaciele". Jak ustalili dziennikarze śledczy tvn24.pl, to on miał podłożyć urządzenie, które nagrało szefa MSW i prezesa NBP. Usłyszał zarzut nielegalnego podsłuchiwania polityków.

Autor: db/tr / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości