TVN24 | Polska

Premier o projekcie prezydenta w sprawie likwidacji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej: będzie jeszcze zmieniany w Sejmie

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Premier o prezydenckim projekcie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN
Premier o prezydenckim projekcie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN TVN24
wideo 2/7
TVN24Premier o prezydenckim projekcie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Projekt prezydenta dotyczący likwidacji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym jest dobrą propozycją - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że będzie podlegał jeszcze zmianom w parlamencie, "ponieważ większość sejmowa, rząd Zjednoczonej Prawicy, ma swoje dodatkowe pomysły".

Prezydent Andrzej Duda przekazał w zeszłym tygodniu, że przygotował projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Dokument wpłynął już do Sejmu. Zakłada między innymi likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej i powstanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany o ten projekt na piątkowej konferencji prasowej. - Myślę, że to jest dobra propozycja, która, jak pan prezydent zresztą się zgodził, będzie podlegała jeszcze zmianom w parlamencie, ponieważ większość sejmowa, rząd Zjednoczonej Prawicy, ma swoje dodatkowe pomysły - powiedział.

Dodał, że propozycja prezydenta jest jednak dobrym punktem wyjścia do zażegnania konfliktu z Unią Europejską. - Ale nie odchodzimy od tego podstawowego założenia, że to jest kompetencja państwa członkowskiego, żeby reformować wymiar sprawiedliwości. Ta kompetencja nie została przekazana w traktatach na rzecz Unii Europejskiej i Komisja Europejska posuwa się w tym przypadku zdecydowanie za daleko w swoich żądaniach - mówił szef rządu.

Dodał, że Polska ma prawo do reformy sądownictwa. - Jednak chcemy też zażegnać ten spór. Pokazujemy naszą dobrą wolę i świadectwem dobrej woli jest też propozycja pana prezydenta Andrzeja Dudy, która myślę będzie procedowana w Sejmie w niedługim czasie - powiedział premier.

Kumoch o projekcie prezydenta w sprawie SN: potrzebne jest współdziałanie
Kumoch o projekcie prezydenta w sprawie SN: potrzebne jest współdziałanieTVN24

Projekt likwidujący nieuznawaną Izbę Dyscyplinarną

Projekt prezydenta zakłada likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zgodnie z propozycją spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, mają zostać wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierze na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Prezydent wskazywał, że celem jego projektu jest "umożliwienie normalnego, rozsądnego funkcjonowania odpowiedzialności zawodowej w zawodach prawniczych, przede wszystkim jeżeli chodzi o osoby, które należą do stanu sędziowskiego" oraz danie rządowi narzędzia do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy.

Likwidację nieuznawanej ID w sierpniu zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego partia miała taki projekt zgłosić we wrześniu, potem w grudniu.

W lipcu 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zawieszenie prac Izby. W październiku TSUE nałożył na Polskę dodatkowo okresową karę finansową miliona euro dziennie.

Autor:js/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości