TVN24 | Polska

Ambasador USA wspomina pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny. "Wspierał ich w dążeniu do wolności"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/pm
Źródło:
tvn24.pl
Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 rokuArchiwum TVN, fot. PAP
wideo 2/2
Archiwum TVN, fot. PAPPielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku

Wizyta papieża Jana Pawła II w Polsce w 1979 roku dała Polakom siłę, aby uwolnić się z komunistycznej opresji - napisała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w rocznicę rozpoczęcia pielgrzymki.

41 lat temu, 2 czerwca 1979 roku, Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Polskę jako papież Jan Paweł II. W dniach 2-10 czerwca 1979 r. papież odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. 

Pielgrzymka, która zdaniem części historyków w dużym stopniu zapoczątkowała też rozpad systemu komunistycznego, wywołała w kraju nieopisany entuzjazm i równie wielkie obawy władz. W homilii wygłoszonej w czasie mszy świętej przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie papież wezwał rodaków do szczególnej odpowiedzialności za losy kraju i ojczyzny. Wypowiedział wówczas słynne słowa: "Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież (…): Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!".

"Inspirował swoich rodaków i wspierał ich w dążeniu do wolności"

W rocznicę rozpoczęcia pielgrzymki ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher umieściła wpis na Twitterze. Napisała, że Jan Paweł II "inspirował swoich rodaków i wspierał ich w dążeniu do wolności", a jego wizyta "dała Polakom siłę, aby uwolnić się z komunistycznej opresji".

Autor:ads/pm

Źródło: tvn24.pl