Próbny egzamin ósmoklasisty. "Moi uczniowie pisali go w czerwcu!". Jak to możliwe?

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
TVN24Jak wyglądają przygotowania do zbliżających się egzaminów?

W środę o godz. 9 rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasistów z języków obcych. Okazało się, że arkusz z języka angielskiego, który otrzymali uczniowie, to egzamin z czerwca ubiegłego roku.

W poniedziałek 30 marca dla około 356 tys. tegorocznych ósmoklasistów rozpoczęły się próbne egzaminy. Dzieci mogły - ale nie musiały - rozwiązywać zadania przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Zanim zawieszono działalność dydaktyczną szkół w związku z koronawirusem, takich próbnych testów nie było w planach CKE. Komisja postanowiła je zorganizować, by wspomóc uczniów, którzy od 12 marca uczą się w domach.

W poniedziałek uczniowie mieli kłopoty, by pobrać arkusze ze stron CKE i okręgowych komisji, które nie wytrzymywały gigantycznego zainteresowania. We wtorek egzamin z matematyki udało się przeprowadzić już bez przeszkód.

CKE: mogą porównać wyniki

W środę technicznie też wszystko działało, ale nie wszyscy są zadowoleni z egzaminu. – To arkusz, który moi uczniowie już rozwiązywali – mówi Jan, anglista z Warszawy.

Jak to możliwe? Okazało się, że CKE na próbny egzamin wyznaczyła arkusz, który grupa uczniów rozwiązywała już w czerwcu ubiegłego roku. To wtedy odbyła się dodatkowa sesja egzaminacyjna dla tych nastolatków, którzy np. w kwietniu byli chorzy.

- Mogło się tak zdarzyć, że była grupa uczniów, która już znała te zadania, ale wtedy nauczyciele mogą porównać wyniki z wtedy i teraz – radzi Marcin Smolik, dyrektor CKE. I dodaje: - W tworzeniu próbnych arkuszy ze wszystkich przedmiotów korzystaliśmy z zadań, które już mieliśmy w komisji.

Uczniowie: to niepoważne

Nie wiadomo, jak wielu uczniów rozwiązywało już wcześniej dzisiejszy próbny arkusz. Nauczyciele, z którymi rozmawiamy, nie kryją jednak rozczarowania. – Moje dzieciaki powiedziały, że to niepoważne i ja się z nimi zgadzam – mówi Jan. – Im taki egzamin do niczego nie jest potrzebny.

Zgodnie z planem egzamin ósmoklasisty powinien rozpocząć się 21 kwietnia. Jeśli jednak uczniowie nie wrócą do szkoły zaraz po Wielkanocy, ten termin zostanie zmieniony. Specustawa daje premierowi taką możliwość. Może on także całkowicie odwołać w tym roku egzaminy, o co apeluje m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o ewentualnej zmianie terminów egzaminówTVN24

Co z maturzystami?

Podobna kwestia dotyczy matur, które powinny rozpocząć się 4 maja. Na razie wiadomo, że od 2 kwietnia CKE będzie na swoich stronach publikowała próbne arkusze dla maturzystów.

2 kwietnia o godz. 9 opublikowany zostanie próbny arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym, a o godz. 14 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz fizyki.

3 kwietnia – o godz. 9 z podstawowej matematyki, a o 14 z matematyki rozszerzonej, filozofii, łaciny, historii sztuki oraz historii muzyki.

6 kwietnia – rano opublikowane zostaną arkusze z języków obcych na poziomie podstawowym, a po południu – rozszerzonym.

7 kwietnia – rano opublikowane zostaną biologia oraz wiedza o społeczeństwie (o godz. 9), a po południu geografia oraz informatyka.

8 kwietnia znane będą rano arkusze z chemii oraz języków mniejszościowych na poziomie podstawowym, a popołudniu z historii i języków mniejszościowych na poziomie rozszerzonym.

Rozwiązania najpierw dostaną nauczyciele, a dopiero od 15 kwietnia – uczniowie.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24