Polska

Premier twierdzi, że do Brukseli się nie wybiera. "Jestem zainteresowany tym, co tutaj się dzieje"

Polska

Premier twierdzi, że do Brukseli się nie wybiera.
tvn24Donald Tusk powiedział, że nie jest zainteresowany unijnymi funkcjami

Na razie jestem zainteresowany dokończeniem prac w Polsce - powiedział premier Donald Tusk i po raz kolejny wykluczył możliwość ubiegania się o ważne funkcje w Unii Europejskiej. Stwierdził, że ma co robić w Polsce.

PO należy w europarlamencie do frakcji chadeków, skupionych w Europejskiej Partii Ludowej. Chadecy, jeśli wygrają eurowybory w maju tego roku, zapewne znów obsadzą stanowisko szefa KE. EPL zadecyduje ponadto, kto obsadzi pozostałe kluczowe stanowiska w UE, zastępując szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Od jakiegoś czasu pojawiały się sugestie, że duże szanse na objęcie stanowiska przewodniczącego KE czy przewodniczącego Rady Europejskiej miałby Donald Tusk.

- Jestem zainteresowany dokończeniem prac w Polsce. Chcę poważnie traktować ludzi, swoje obowiązki, kadencja kończy się za półtora roku - stwierdził Tusk. Premier zaznaczył, że musi rozczarować tych, którzy trzymają kciuki za to, żeby się przeniósł z Polski. - Jestem zainteresowany tym, co tutaj się dzieje - dodał.

"Żadna istotna decyzja unijna nie zapada bez udziału Polski"

Przyznał, że bardzo wielu polityków europejskich zastanawiając się nad przyszłym kształtem instytucji europejskich - kto zostanie szefem KE, kto będzie szefem Rady Europejskiej - zasięga opinii także w Warszawie. W odczuciu premiera Polska w ciągu ostatnich sześciu lat urosła w oczach innych liderów europejskich. - Dzisiaj, nawet, jeśli nie zawsze dostajemy to, co chcemy, to żadna istotna decyzja unijna nie zapada bez udziału Polski - zaznaczył premier. - To jest na pewno powód do satysfakcji - powiedział.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani na pięć lat. Wyniki głosowania ze wszystkich 28 państw UE zostaną ogłoszone 25 maja. Obywatele Unii w sumie wybiorą 751 europosłów.

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Pozostałe wiadomości