Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu. "Powinien łączyć, a nie dzielić"

TVN24

tvn24Lech i Maria Kaczyńscy stanęli w Radomiu

We wtorek w Radomiu odsłonięto pomnik pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. - Ten pomnik powinien łączyć, a nie dzielić - powiedział na uroczystości Jarosław Kaczyński.

Uroczystości odbywały się w dniu urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich. - To jest ciężki dzień, zwłaszcza, że są to pierwsze urodziny brata, które obchodzę także bez mamy - powiedział dziennikarzom biorący udział w uroczystościach Jarosław Kaczyński. Dodał, że jest zadowolony ze wspólnego pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich. - Bratowa zawsze bardzo wspierała męża w trudnych momentach, nigdy nie narzekała, nie miała pretensji - powiedział Kaczyński.

"Odstrzelimy ich, kaczorów"

Przy pomniku znajdują się tablice upamiętniające wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, dlatego - jak powiedział Kaczyński - "ten pomnik powinien łączyć, a nie dzielić". Przed odsłonięciem pomnika odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w klasztorze o. Bernardynów, w pobliżu którego stanął pomnik pary prezydenckiej. We mszy uczestniczyli m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz radomski bp. Henryka Tomasika. Homilię wygłosił biskup pomocniczy łowicki Józef Zawitkowski. - Rad dom, by ci tu zbudował, panie prezydencie - mówił bp Zawitkowski. Potem zwrócił się do mieszkańców: - Pamiętajcie o Smoleńsku, lecieliśmy, po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą. - To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. "Odstrzelimy ich, kaczorów" - mówiliście, "kartoflane nosy" - mówiliście na nas (....) Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają (...)" - mówił w homilii bp Zawitkowski.

2,5-metrowy pomnik

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Ma około 2,5 metra wysokości. Po boku pomnika umieszczono dwie tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Autorem rzeźby jest Andrzej Renes. Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego. Budowa pomnika kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

Autor: nsz//bgr / Źródło: PAP