Piecha przeprasza za "event Jolie". "Wypowiedź dalece niefortunna"

Polska


"Niefortunną" nazwał Bolesław Piecha swoją wypowiedź na temat Angeliny Jolie, która zdecydowała się na profilaktyczną podwójną mastektomię. Senator PiS stwierdził, że działanie Jolie to event i pewnie nie wygląda mniej sexy, ponieważ wszczepiła sobie implanty.

"Pragnę oświadczyć, że swoją wczorajszą wypowiedź w radiu TOK FM uważam za dalece niefortunną. Pospiesznie wypowiedziane sądy, choć zbudowane na mojej lekarskiej wiedzy, były ubrane w niewłaściwe słowa. Przepraszam wszystkich, których forma mojej wypowiedzi uraziła i dotknęła" - napisał Piecha, w wydanym przez siebie oświadczeniu.

Piecha, pytany wczoraj w radiu TOK FM o to, co zrobiła Jolie, odpowiedział, że działanie aktorki to event.

- Mamy do czynienia z pewnym dziwnym miksem: pewnie pani Jolie nie wygląda mniej sexy, ponieważ wszczepiła sobie implanty - stwierdził.

W jego opinii, podwójna mastektomia Jolie to bardzo zły kierunek. - My walczymy o profilaktykę i mammografię. To po co profilaktyka i mammografia? Ciurkiem na szybko badać antygen rakowy, obcinać - za przeproszeniem - piersi, wstawiać implanty i sprawa załatwiona - ironizował były wiceminister zdrowia.

"To żenująca wypowiedź"

To, co powiedział Piecha, ostro skrytykował w "Kropce nad i" w TVN24 Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

- To jest potworne, to jakieś barbarzyństwo. Nawet gdyby tego nie mówił lekarz, to byłbym wstrząśnięty. Jeżeli to mówi lekarz, to świadczy o tym, że nie powinien nim być - stwierdził Rozenek. Poseł Ruchu Palikota dodał, że mastektomię przeszła jego przyjaciółka. - I wiem jakie to jest potworne przeżycie. Nie wiem, jak Bolesław Piecha będzie mógł spojrzeć w oczy polskim Amazonkom. To jest żenująca wypowiedź - powiedział Rozenek.

Również ks. Dariusz Oko z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie mówił w "Kropce nad i", że takie wypowiedzi, jak Piechy, są godne pożałowania.

- Podjąć taką operację to jest dla każdej kobiety wielka ofiara i strata. Jeżeli ją podjęła, to należy przyjąć, że miała poważne powody - powiedział ks. Oko.

I dodał: - Szacunek dla kobiety powinien mieć każdy mężczyzna.

"Barbarzyństwo. Nie powinien być lekarzem"tvn24

Zminimalizować ryzyko

Angelina Jolie poinformowała na łamach wtorkowego "New York Timesa", że jako nosicielka wadliwego genu, z obawy przed rakiem piersi, zdecydowała się na profilaktyczną podwójną mastektomię.

Wyjaśniła, że jest nosicielką genu BRCA1, który zdecydowanie zwiększył ryzyko wystąpienia u niej nowotworu piersi i jajnika.

Lekarze szacowali prawdopodobieństwo wystąpienia u Jolie pierwszej z tych chorób na 87 proc., a drugiej - na 50 proc. - Gdy dowiedziałam się, że takie są fakty, zdecydowałam się wyjść naprzeciw i zminimalizować ryzyko najbardziej jak mogłam. Podjęłam decyzję o profilaktycznej podwójnej mastektomii - napisała Jolie.

Autor: MAC/ ola / Źródło: tvn24.pl

Raporty: