Polska

"Ministerstwo uprawia zdrowotny hazard"

Polska

"Rząd powinnien zakupić szczepionki"
TVN24"Rząd powinnien zakupić szczepionki"

- Minister zdrowia uprawia zdrowotny hazard - ostrzega Leszek Borkowski, ekspert UE do spraw leków i były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Jego zdaniem nie ma żadnych przeciwskazań, by rząd zakupił szczepionkę przeciwko grypie A/H1N1.

- To jest nienormalne, że nie mamy w Polsce szczepionki przeciwko AH1N1. To co uprawia minister zdrowia to jest medyczny hazard. W XXI wieku wiemy, że nie ma skuteczniejszej metody zwalczania wirusa grypy jak szczepionka - przekonuje ekspert.

Minister Ewa Kopacz poinformowała, że nie zakupi szczepionki, dopóki nie będzie miała pewności, że ta nie powoduje żadnych niebezpiecznych skutków ubocznych. - Poddawanie wątpliwości bezpieczeństwa szczepionki to kwestionowanie pracy ogromnego sztabu ludzi w UE i USA. Dwie rygorystyczne agencje kontroli leków dopuściły szczepionkę do obrotu - odpiera Borkowski.

Jego zdaniem o decyzji ministerstwa zdrowia mogą więc decydować finanse. - Jeżeli przyjmiemy, że rząd kupi szczepionki tylko dla co dwudziestego Polaka, to będzie musiał wydać około 250 milionów złotych. Może rząd nie ma takich pieniędzy w rezerwie - pyta Borkowski.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości