TVN24 | Polska

Pożar przytuliska dla bezdomnych zwierząt pod Krakowem. "Uratowały nas psy, które zaczęły szczekać"

TVN24 | Polska

Autor:
bp/gp
Źródło:
Przytulisko w Harbutowicach
Pożar przytuliska dla bezdomnych zwierząt w Harbutowicach. Spłonął magazyn karmy
Pożar przytuliska dla bezdomnych zwierząt w Harbutowicach. Spłonął magazyn karmyPrzytulisko w Harbutowicach
wideo 2/4
Przytulisko w HarbutowicachPożar przytuliska dla bezdomnych zwierząt w Harbutowicach. Spłonął magazyn karmy

Przytulisko dla bezdomnych zwierząt w Harbutowicach pod Krakowem niemal spłonęło w pożarze, do którego doszło w niedzielę późnym wieczorem. Jak poinformowało w poniedziałek prowadzące schronisko małżeństwo, zwierzętom nic się nie stało, jednak straty są ogromne. Spłonęła altana, która służyła jednocześnie za magazyn żywności i schronienie dla kotów. "Uratowały nas psy, które zaczęły szczekać" - podkreślają właściciele, których dom o mało nie zajął się ogniem.

Jak wynika z informacji przekazanych przez prowadzącą przytulisko Małgorzatę Dobrzańską, ogień objął altanę, w której znajdowały się lodówki z żywnością dla psów i sucha karma. Magazyn służył jednocześnie za schronienie dla wolnożyjących kotów.

Pożar przytuliska w Harbutowicach. Spłonęła altana z żywnością i schronienie dla kotówPrzytulisko w Harbutowicach

"Psy wszczęły alarm"

Jak relacjonują właściciele przytuliska, o wybuchu pożaru dowiedzieli się dzięki psom. "Zaczęły szczekać, alarmować. Wszczęły alarm. Z pomocą przyszli nam najbliżsi sąsiedzi, którzy są strażakami" - czytamy na stronie przytuliska.

Około godziny 20.30 wezwana została straż pożarna. - Po przybyciu na miejsce stwierdzono objęty pożarem cały budynek gospodarczy. W działaniach gaśniczych uczestniczyło pięć zastępów strażaków, interwencja trwała półtorej godziny - poinformował nas młodszy brygadier Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej.

- Aktualnie mamy 25 psiaków i stadko kotów wolnożyjących. Wszystkie zwierzaki są nadal w przytulisku. Dom został uszkodzony w niewielkim stopniu od wysokiej temperatury: popękały szyby w oknach, roztopiły się rynny i linia telefoniczna. Gdyby był wiatr, w kilka minut stary drewniany dom stanąłby w płomieniach - powiedziała tvn24.pl Ewelina, wolontariuszka przytuliska.

W pożarze spłonęły lodówki, karma i schronienie dla wolnożyjących kotówSchronisko w Harbutowicach

"Mogło się skończyć dużo tragiczniej"

Prowadząca ośrodek wraz z mężem Małgorzata Dobrzańska podkreśla, że na szczęście nikomu nic się nie stało. - Zwierzęta ocalały, wszyscy jesteśmy cali i zdrowi. To i tak wielkie szczęście, bo mogło się skończyć dużo tragiczniej. Teraz trzeba się jakoś zorganizować. Musimy ochłonąć z tego wszystkiego, pozbierać się psychicznie. Na razie oka nie mogę zmrużyć, bo cały czas mam ten ogień w głowie - przyznaje.

Spalona altana przytuliska w HarbutowicachSchronisko w Harbutowicach

Właścicielka przytuliska zaznacza, że po uprzątnięciu terenu zamierza najprawdopodobniej wybudować nowy magazyn żywności dla zwierząt i schronienie dla wolnożyjących kotów. W poniedziałek opublikowała zbiórkę funduszy na ten cel.

"W tej chwili potrzebne są lodówki na karmę dla psów, blaszany garaż, by przechować jedzenie i wsparcie finansowe na gruntowny remont" - czytamy na stronie schroniska.

Właściciele przytuliska chcą teraz wybudować nowy magazyn żywnościSchronisko w Harbutowicach
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/gp

Źródło: Przytulisko w Harbutowicach

Źródło zdjęcia głównego: Przytulisko w Harbutowicach

Pozostałe wiadomości