Ryszard Terlecki: Te pieniądze się Polsce należą. Zostały niesłusznie zatrzymane

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP
Terlecki: Pieniądze z KPO się Polsce należą. Zostały niesłusznie zatrzymane
Terlecki: Pieniądze z KPO się Polsce należą. Zostały niesłusznie zatrzymaneTVN24
wideo 2/6
TVN24Terlecki: Pieniądze z KPO się Polsce należą. Zostały niesłusznie zatrzymane

Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, powiedział, że unijne pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy "zostały niesłusznie zatrzymane" przez Komisję Europejską, a teraz "jest najwyższy czas, żeby zostały uruchomione". Podtrzymał też swoje słowa i powtórzył, że "ma nadzieję", iż zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną sędziowie nie zostaną przywróceni do orzekania. Przywrócenie sędziów zawieszonych przez nieuznawaną izbę Sądu Najwyższego jest jednym z warunków stawianych przez KE.

Sejm przyjął w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada ona między innymi likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co jest jednym z warunków Komisji Europejskiej do akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy i wypłaty unijnych pieniędzy. W Sądzie Najwyższym powstanie w zamian Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o zakończeniu negocjacji "kamieni milowych" dotyczących Krajowego Planu Odbudowy i zapowiedział, że 2 czerwca do Polski przyjedzie w tej sprawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Terlecki: Te pieniądze się Polsce należą. Zostały niesłusznie zatrzymane

W poniedziałek dziennikarze pytali w Sejmie wicemarszałka, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, czy rządzący są pewni, że w obecnej sytuacji Polska otrzyma pieniądze z KPO. - Mamy taką nadzieję. Polsce się one należą, zostały niesłusznie zatrzymane, teraz jest najwyższy czas, żeby zostały uruchomione - odpowiedział.

Dopytywany, czy potwierdza swoje wcześniejsze słowa, że "ma nadzieję", że sędziowie zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną SN nie wrócą do orzekania, odparł: - Tak. To prawda.

Na uwagę, że powrót zawieszonych sędziów do orzekania to jeden z "kamieni milowych" związanych z KPO, Terlecki odparł: - Zobaczymy.

- Pieniądze nam się należą bez względu na sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości, który nie podlega kompetencjom Komisji Europejskiej - powiedział wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości