"Mogę dać słowo, że rząd w tej sprawie niczego przed Polakami nie ukrywa"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/pm
Źródło:
TVN24
Dworczyk: rząd w sprawie koronawirusa niczego przed Polakami nie ukrywaTVN24
wideo 2/37
TVN24Dworczyk: rząd w sprawie koronawirusa niczego przed Polakami nie ukrywa

Równie groźna jak choroba, potrafi być panika. Potrzebna jest odpowiedzialność wśród polityków, wśród rządu, wśród mediów - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Odniósł się też do słów wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która jego zdaniem "cynicznie wykorzystuje sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym".

Do tej pory nie mamy w Polsce potwierdzonego przypadku koronawirusa. Jeżeli tylko taki będzie, minister zdrowia na pewno publicznie o tym poinformuje.

Zaznaczył, że pojawienie się w Polsce pierwszego przypadku zakażenia "to jest kwestia czasu". - Najważniejsze, żeby dobrze się przygotować na taką sytuację i nie wzbudzać paniki. Równie groźna jak choroba, potrafi być panika. Stąd potrzebna jest odpowiedzialność wśród polityków, wśród rządu, wśród mediów - podkreślił.

"Mogę dać słowo, że rząd w tej sprawie niczego przed Polakami nie ukrywa"

Dworczyk był pytany o piątkowy wpis Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, w którym wicemarszałek Sejmu "wezwała premiera Morawieckiego i rząd do ujawnienia prawdy o przypadkach koronawirusa w Polsce". Podobne tweety publikowali też inni przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, między innymi rzecznik partii Jan Grabiec.

- Mogę dać słowo, że rząd w tej sprawie niczego przed Polakami nie ukrywa - zapewnił Dworczyk w TVN24.

Podkreślił, że "tego rodzaju sugestie są nieodpowiedzialne". - Wypowiadają się poważni politycy największej partii opozycyjnej, sugerując, że rząd ukrywa fakty, że rząd kłamie. A wszyscy wiedzą, jakie dzisiaj zainteresowanie i niepokój wśród Polaków budzi koronawirus - mówił.

"Cyniczne wykorzystanie sytuacji"

Jego zdaniem wpisy polityków PO "trzeba pokazać jako dowód cynicznego wykorzystania sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym". 

- Choroba nie ma barw partyjnych. Jak zobaczyliśmy tego tweeta, minister zdrowia Łukasz Szumowski od razu zadzwonił do pani marszałek z prostym pytaniem: skąd te informacje? Pani marszałek prosiła, żeby głośno informować o sytuacji, jaka ma miejsce w Polsce - powiedział Dworczyk.

Przypominał, że "minister codziennie odbywa konferencje, codziennie mamy posiedzenia zespołu, który się zajmuje tą sprawą". 

- Namawiam, żeby nie ulegać pokusie wykorzystywania tej sytuacji do własnych politycznych rozgrywek - dodał szef KPRM.

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ponad 50 krajów na całym świecie. Według danych z 28 lutego zanotowano ponad 83 tysiące zakażeń oraz ponad 2850 przypadków śmiertelnych.

Jak chronić się przed zakażeniem?

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

ads/pm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24