TVN24 | Polska

Klementyna Suchanow, liderka Strajku Kobiet: zostałam oskarżona o naruszenie nietykalności policjanta poprzez poplamienie munduru

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Trzech demonstrantów sforsowało ogrodzenie siedziby TK
Trzech demonstrantów sforsowało ogrodzenie siedziby TKTVN24
wideo 2/22
TVN24Trzech demonstrantów sforsowało ogrodzenie siedziby TK

Klementyna Suchanow, jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poinformowała w piątek, że została "oskarżona o naruszenie nietykalności policjanta poprzez poplamienie munduru". Pełnomocnik funkcjonariusza mecenas Bartosz Lewandowski przekazał zaś, że chodzi o ochlapanie munduru farbą i wtargnięcia na teren Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa ma zawiązek z wtargnięciem na teren TK podczas protestu przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w styczniu tego roku.

Zostałam oskarżona o naruszenie nietykalności policjanta - poinformowała w piątek jedna z liderek "Strajku Kobiet" Klementyna Suchanow. Pełnomocnik policjanta mec. Bartosz Lewandowski powiedział, że sprawa dotyczy ochlapania munduru farbą i wtargnięcia na teren Trybunału Konstytucyjnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Zostałam oskarżona o naruszenie nietykalności policjanta poprzez poplamienie munduru. Mój prawnik poprosił o dowód w postaci munduru. Prośbę oddalono, ponieważ mundur został zniszczony. Sprawę policjanta prowadzi fenomenalny prawnik z Ordo Iuris Bartosz Lewandowski. Gratulacje" - napisała w piątek na Twitterze jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Klementyna Suchanow.

W odpowiedzi mec. Lewandowski napisał, że "Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście kieruje akt oskarżenia przeciwko Klementynie Suchanow za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, zniszczenie mienia oraz wtargnięcie na teren TK w styczniu 2021 r.". Dodał, że "wbrew zarzutom mundur został szczegółowo sfotografowany i poddany oględzinom".

Bartosz Lewandowski: mundur nie nadawał się do użytku

Mec. Bartosz Lewandowski, będący pełnomocnikiem pokrzywdzonego funkcjonariusza, przekazał, że naruszenie nietykalności cielesnej polegało na ochlapaniu czerwoną farbą policjanta i zniszczeniu mu munduru. Dlatego - jak dodał - zarzut ten obejmuje naruszenie nietykalności i zniszczenie mienia, gdyż "mundur już się nie nadawał do użytku po ochlapaniu farbą". Drugi zarzut związany jest zaś z wtargnięciem na teren Trybunału Konstytucyjnego.

Prawnik zastrzegł, że jeszcze nie otrzymał formalnej informacji o przesłaniu aktu oskarżenia, ale wszystkie czynności w sprawie były już wykonane, więc "albo prokurator już go wysłał, albo lada moment wyśle".

Protesty przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego

22 października ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Październikowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wywołało falę protestów w całym kraju.

27 stycznia 2021 roku Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie przepisów aborcyjnych. Następnie wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Po tym ponownie przez Polskę przetoczyła się fala protestów.

Pod koniec stycznia tego roku podczas trwającego w Warszawie przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego protestu przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego policja zatrzymała trzy osoby. Jak informowano, wtargnęły one na teren TK. Jedną z zatrzymanych osób była Suchanow.

Policja utworzyła kordon przed siedzibą TK. Zdjęcie z 28 stycznia tego rokuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:akr/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości