Kaczyński: chcemy pozostać krajem wolności, nawet jeśli będziemy wyspą

Polska

Kaczyński przemawiał na konwencji w KrakowieZdjęcia organizatora: PiS
wideo 2/35

Chcemy Europy, w której Polska nie będzie wykonywała niczyich poleceń, będzie krajem samodzielnym, nie będzie niczyim klientem i będzie mogła realizować własne interesy, oczywiście we współpracy z innymi - oświadczył w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na początku swojego wystąpienia podczas niedzielnej konwencji regionalnej w Krakowie Kaczyński wspomniał swojego zmarłego brata, byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Bez niego by nas tu nie było i nie moglibyśmy złożyć społeczeństwu, naszym rodakom, obywatelom pewnej propozycji, która odnosi się do kształtu Europy, kształtu Unii Europejskiej - powiedział.

Kaczyński: chcemy Europy, gdzie nie będzie rządów szariatu

Wskazał, że wybory do PE mają wielkie znaczenie dla Polski i naszej przyszłości. - Chcemy Europy, w której Polska nie będzie wykonywała niczyich poleceń, będzie krajem samodzielnym, nie będzie niczyim klientem i będzie mogła realizować własne interesy, oczywiście we współpracy z innymi, także idąc na różnego rodzaju kompromisy, bo one są nie do uniknięcia w tego rodzaju wielkim związku państw - oświadczył prezes PiS. - Nie chcemy wprowadzania w Polsce euro. Ten eksperyment przyniósł korzyści kilku państwom, głównie Niemcom, ale bardzo wielu państwom przyniósł gospodarczą i społeczną klęskę. W Polsce także przyniósłby taką klęską - mówił Kaczyński.

Jego zdaniem, "jest kwestią polskiej racji stanu, bezpieczeństwa naszej gospodarki i naszych gospodarstw domowych to, by w Polsce była jeszcze przez wiele lat złotówka". - Chcemy Europy równości, w tym równych dopłat dla polskich rolników, w tym równej jakości towarów dla polskich konsumentów - zaznaczył.

Kaczyński przekonywał, że Zjednoczona Prawica "chce Europy i polski bezpiecznej to znaczy takiej gdzie nie będzie kontrolowanej i narzucanej imigracji".

- Gdzie nie będzie rządów szariatu w różnych częściach kraju, gdzie będziemy rzeczywistymi gospodarzami w naszej ojczyźnie - dodał.

- Nie chcemy Europy ideologicznej, to znaczy takiej Europy, która na przykład będzie narzucała nam sposób wychowania dzieci, od tego są rodzice. Nie chcemy seksualizacji dzieci od przedszkola, nie chcemy tych wszystkich zdumiewających pomysłów, nie chcemy w szkołach tych pań, które mówią, że pornografia dobrze służy uczniom szkoły podstawowej - powiedział Kaczyński.

"Chcemy Europy wolności we wszystkich dziedzinach"

- Chcemy, by to była Europa tych wartości, na których była ufundowana, a została ufundowana na wartościach, które wyrastają z tego wszystkiego, co stworzyło Europę, a więc przede wszystkim na chrześcijaństwie, prawie rzymskim, filozofii greckiej - mówił dalej.

- Chcemy Europy wolności we wszystkich dziedzinach, także w internecie, żadnych ACTA 2. Ta wolność jest zagrożona nie tylko w internecie, ona jest dzisiaj nie tyle zagrożona, co nawet można powiedzieć, że zniesiona w wielu krajach europejskich - uznał prezes PiS.

Jak dodał, bywa i tak, że "interweniuje już niekiedy prawo karne". - Ale nawet tam, gdzie tak nie jest, mamy do czynienia z radykalnym ograniczeniem wolności na uczelniach wyższych i w innych sferach życia. Tego w Polsce być nie może - ocenił.

Dodał, że jeśli jakieś państwo chce, żeby tak było, "to w porządku, ale tego nie można narzucać". - Byliśmy zawsze krajem wolności i chcemy nim pozostać, nawet jeśli zostaniemy wyspą wolności - powiedział.

"Zastanówcie się, czy nasza oferta nie jest jednak dla Polski i dla Europy lepsza"

Kaczyński przekonywał podczas konwencji w Krakowie, że PiS jest lepszą formacją niż oponenci, bo jego zdaniem reprezentuje inne "wartości programowe". Wskazał w tym kontekście m.in. programy społeczne. - Ale jest także pełna determinacja, jeżeli chodzi odparcie ataków na Polskę, ataków na prawdę o polskiej historii i wreszcie ataków na polski majątek narodowy - podkreślił prezes PiS.

- Są tacy, którzy mówią: uchwalmy ustawę, szanowni państwo, przecież ustawę można zmienić w jeden dzień - mówił.

- Jest jedna gwarancja tego, że Polska nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie II wojny światowej, tą gwarancją jest władza PiS. I to jest nasze stalowe, granitowe przekonanie, że nasza władza nie dopuści do takiej sytuacji, do takiej niesprawiedliwości, do takiego kłamstwa - oświadczył Kaczyński.

- Mówiłem wczoraj w Krakowie na spotkaniu z profesurą i innymi osobami o deklaracji Platformy Obywatelskiej sprzed 16 lat (...), z 18 czerwca 2003 r. Ona była pełna deklaracji wierności tym wartościom, które dzisiaj przez tę formację są deptane. Podobnie, chociaż w nieco innym wymiarze, można mówić o PSL. Ono też lubi odwoływać się do chrześcijaństwa, do Kościoła - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Zwracam się nie do działaczy (...), ale zwracam się do wyborców - zastanówcie się, nawet jeżeli nigdy żeście nas nie popierali, i nawet w tym momencie nie popieracie, zastanówcie się, czy nasza oferta nie jest jednak dla Polski i dla Europy lepsza - oświadczył Kaczyński.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP

Raporty: