Dwaj grotołazi utknęli w jaskini, idą po nich ratownicy. "Musimy być gotowi na dni, a nawet tygodnie działań"

Aktualizacja:
[object Object]
Trwa akcja ratunkowa w TatrachTVN
wideo 2/9

W tatrzańskiej Jaskini Wielkiej Śnieżnej utknęło dwóch grotołazów. Wąski korytarz jaskini zalała woda. Od soboty trwa skomplikowana akcja ratunkowa, w której uczestniczy już kilkudziesięciu ratowników. Ratownikom dotychczasa nie udało się nawiązać kontaktu z grotołazami. "Ze względu na długi czas przebywania poszukiwanych w ekstremalnych warunkach, istnieje poważna obawa o ich stan zdrowia"- przekazało w komunikacie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Grotołazi utknęli w sobotę w tak zwanych Przemkowych Partiach około 500 metrów poniżej wejścia do jaskini.

- Dwóch grotołazów utknęło w korytarzu, który wypełniła woda. Nawiązali kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy powiadomili ratowników - informował tego dnia Roman Kubin, ratownik TOPR kierujący akcją.

Jak wyjaśniał, "wody jest na tyle dużo, że grotołazi nie mają szansy wyjścia". - Znajdują się oni w dość odległej od otworu partii tej jaskini w okolicy tak zwanej Studni Wiatru - dodał.

Około godziny 14 w niedzielę naczelnik TOPR Jan Krzysztof spotkał się z dziennikarzami i opisał bieżącą sytuację w jaskini. Powiedział między innymi, że ratownicy przygotowują się do poszerzenia niektórych korytarzy. - Wydaje się, że teraz jedyną metodą dotarcia do nich jest szereg bardzo skomplikowanych działań pirotechnicznych. Mamy materiały do tego potrzebne, ale zajmie to bardzo dużo czasu – wyjaśnił taternik. I dodał: - Są tam odcinki niezwykle ciasne i to jest nasz główny problem. Na miejscu może działać bardzo mała grupa osób, przeciągnięcie poszukiwanych w tych ciasnych korytarzach jest bardzo trudne. Jeśli dojdzie konieczność transportu osób poszkodowanych to będą godziny albo i dni działań pirotechnicznych. Musimy się przygotować nawet na dni, tygodnie działań.

Jak podał Krzysztof, po ziemią jest obecnie 27 ratowników, w tym pięciu strażaków. Ratownicy byli w pobliżu miejsca, z którego ostatnio był kontakt z zaginionymi, ale nie udało się go ponownie nawiązać. Niebawem na miejsce dotrą posiłki ze Słowacji

"Ryzyko głębokiej hipotermii"

Jest duża obawa o stan zdrowia zaginionych. – Oni przebywają pod ziemią prawie trzy doby, i to w ekstremalnych warunkach. Temperatura około 4 stopni, duża wilgotność, nie wiemy, czy są w miejscu w którym jest duży przewiew. Ryzyko głębokiej hipotermii jest bardzo duże, więc obawiamy się co najmniej o ich stan zdrowia – a nie możemy ukrywać, że obawiamy się też o ich życie - mówi Krzysztof.

W momencie kiedy dwóch speleologów zostało odciętych pozostali, byli jeszcze w stanie nawiązać z nimi kontakt. Grotołazi mieli wtedy wrażenie, że woda opada. – Ustalili, że zaczekają w bezpieczniejszym miejscu 12 godzin, a jeśli tamci pozostający za zalanym zaciskiem nie do trą do nich sami to wyjdą na powierzchnię by nas poprosić o pomoc. Odczekali 14 godzin – relacjonuje Krzysztof.

Speleolodzy weszli do jaskini w czwartek wieczorem. - Usiłowali odkryć nowe ciągi korytarzy, co niestety wiąże się z wchodzeniem do coraz ciaśniejszych korytarzy, na przykład 30 na 40 centymetrów – podaje naczelnik TOPR. Jak dodał, obecnie ratownicy nie mają informacji, czy woda się podnosi czy obniża.

Trzy grupy ratowników biorą udział w akcji

Pierwsza grupa dziewięciu ratowników, która wyruszyła w sobotę wieczorem, zabrała stosowny sprzęt ratowniczy i telefony bezprzewodowe jednak nie sprawdziły się one w jaskini. W niedzielę wyruszyła kolejna grupa ratowników, która rozwija w jaskini kabel potrzebny do łączności. Wśród tej grupy ratowników TOPR są również strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa. Początkowo ratownicy spodziewali się, że woda wkrótce opadnie.

W komunikacie opublikowanym przez TOPR w niedzielę około południa czytamy, ze ratownikom nadal nie udało się nawiązać kontaktu z grotołazami.

"Bezpośrednio w jaskini działa w tej chwili 27 ratowników oraz zawiadamiający o zdarzeniu grotołaz. Ze względu na długi czas przebywania poszukiwanych grotołazów w ekstremalnych warunkach, istnieje poważna obawa o ich stan zdrowia." - informuje TOPR.

Nawet kilka dni

W niedzielę po godzinie 9. pod otwór Jaskini Wielkiej Śnieżnej przetransportowano na pokładzie śmigłowca kolejną, trzecią grupę ratowników TOPR oraz Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa wraz z niezbędnym sprzętem. Grupa liczy pięć osób.

TOPR-owcom pomagają strażacy. - Bardzo często prowadzimy wspólne ćwiczenia (z TOPR – red). Te ćwiczenia gwarantują dobrą współpracę i to, że akcja przebiegnie pomyślnie – tłumaczy Bogusław Szydło, zastępca rzecznika prasowego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Małopolsce.

Jak przyznaje Szydło, akcja ratunkowa nie jest łatwa. - Trudność działania w tych warunkach wiąże się głównie z ciemnością, ale też z małymi szczelinami i przepustami. W jaskiniach bardzo często podnosi się stan wód, to zagrożenie też dla ratowników. Dlatego te działania muszą być zaplanowane ze szczególną starannością – podkreśla strażak.

Lądowanie helikoptera TOPR w pobliżu jaskini
Lądowanie helikoptera TOPR w pobliżu jaskiniRobert Jałocha

Sobota. "Są cali i zdrowi"

Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, mówił w sobotę w rozmowie z TVN24, że ratownicy będą oceniali, czy woda opada i nie wykluczał, że działania mogą się okazać "bardzo skomplikowane". Krótko po rozpoczęciu akcji stan zaginionych szacowano jako dobry.

- Z informacji, które mamy, (wynika, że - red.) są cali i zdrowi. Natomiast nie są w stanie wyjść o własnych siłach - mówił Krzysztof.

Naczelnik doprecyzował, że była to grupa sześciu speleologów: dwóch z nich utknęło w jaskini, kolejnych dwóch zostało w okolicy zdarzenia, a dwóch pozostałych ruszyło po pomoc. - Od sześciu do ośmiu godzin to jest dojście w rejon wypadku. Akcja potrwa z pewnością dłużej - zaznaczył wówczas naczelnik TOPR.

Nurek jaskiniowy GNJ nieopodal syfonu w Jaskini Wielkiej Śnieżnej Artur Romanek CC BY SA Wikipedia

Trzy stopnie Celsjusza, wilgoć i ciemność. "To negatywnie wpływa na psychikę"

O związanych z akcją trudnościach mówił w "Wstajesz i weekend" w TVN24 Emanuel Soja, szef szkolenia Speleoklub Dąbrowa Górnicza.

Podkreślił, że "jaskiniowe akcje ratownicze należą do najtrudniejszych akcji górskich". - Z tego powodu, że jaskinie są dosyć nieprzyjaznym środowiskiem dla ludzi. Jest tam niska temperatura, w przypadku naszych tatrzańskich jaskiń to tylko trzy stopnie Celsjusza. Jest też wilgotno, a to potęguje uczucie zimna - wskazywał ekspert. Dodał, że "samo poruszanie się po jaskini jest dużym wysiłkiem fizycznym i wyczerpuje ludzi". - Dodatkowo cały czas jest ciemno. To negatywnie wpływa na psychikę. Zwłaszcza, jeżeli przebywa się tam długo: kilkanaście, czy kilkadziesiąt godzin - mówił Soja.

Emanuel Soja o akcjach ratowniczych w jaskiniach
Emanuel Soja o akcjach ratowniczych w jaskiniachTVN 24

Jaskinia Wielka Śnieżna

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych.

O Jaskini Wielkiej Śnieżnej opowiadał w TVN24 w sobotę wieczorem taternik jaskiniowy Maciej Cepin. - To jest fantastyczna jaskinia kursowa. Sprowadza się tam, po odpowiednim przeszkoleniu i kursach, średnio przygotowanych ludzi - mówił. Tłumaczył, że nie można jednoznacznie powiedzieć "jaka jest" ta jaskinia, bo "jest bardzo różnorodna".

- Wąskim otworem dostajemy się do wielkich, głębokich studni, które robią wrażenie nie tylko na niedoświadczonych grotołazach. Później to się rozwija w niesamowite, ciągle jeszcze badane i eksplorowane ciągi - powiedział Cepin.

Jaskinia Wielka ŚnieżnaGoogle Maps

Autor: tmw, ads\mtom,adso \ wini / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości