Polska

"Izwiestija": Partii Kaczyńskich grozi polityczny krach

Polska

TVN24.plRosyjski dziennik "Izwiestija" nie wróży przyszłości politycznej PiS-owi

Kaczyńscy spieszą się z rozwiązaniem parlamentu. Chcą zatuszować skandal związany z prześladowaniem polityków i dziennikarzy przez służby specjalne - spekuluje rosyjski dziennik.

Gazeta w artykule "Jednojajowa polityka" pisze o przedterminowych wyborach w Polsce i prognozuje polityczny krach partii Jarosława Kaczyńskiego. "U władzy wkrótce może pozostać tylko jeden z braci Kaczyńskich" - twierdzi dziennik.

Według gazety, "bliźniacy Kaczyńscy spieszą się z rozwiązaniem parlamentu, by zatuszować narastający skandal wokół prześladowania polityków i dziennikarzy przez służby specjalne". I dodaje, że sytuacja grozi, że to oni sami "mogą utracić rzeczywistą władzę".

"Wszystko wskazuje, że naważywszy piwa, Kaczyńscy wolą usunąć się w cień. Bowiem, jeśli nie nastapi rozwiązanie parlamentu, nie zdołają uniknąć publicznego obnażenia ich działań" - komentuje gazeta.

Dziennik przypomina rozpad rządowej koalicja, dymisję wicepremiera Andrzeja Leppera i zatrzymanie byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. - Okazało się, że bliźniacy byli otoczeni "wrogami". Próby izolowania ich przy pomocy służb specjalnych doprowadziły do politycznej izolacji samych Kaczyńskich - konstatuje gazeta.

"Izwiestija" odnotowują, że lider Samoobrony Andrzej Lepper różnił się z Kaczyńskimi poglądami na takie kluczowe kwestie, jak rozmieszczenie w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej i stosunki z Rosją.

"W Polsce obawiają się, że czas ustawodawczego bezkrólewia, gdy w kraju nie będzie parlamentu, Kaczyńscy wykorzystają do dalszego przykręcania śruby i pozbycia się z politycznej sceny wszystkich niepewnych i podejrzanych. Pod pretekstem walki o przywrócenia 'prawa' i 'porządku'" - piszą "Izwiestija". "Jednak nawet takie kroki prawdopodobnie nie uratują bliźniaków - wszyscy analitycy zgodnie prognozują im polityczny krach" - przewiduje dziennik należący do koncernu gazowego Gazprom.

Źródło: izvestia.ru,

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości