Polska

Giertych pełnomocnikiem Europejskiego Związku Żydów w walce o ubój rytualny

Polska

tvn24Roman Giertych

Były wicepremier mecenas Roman Giertych został pełnomocnikiem Europejskiego Związku Żydów (European Jewish Association) - donosi "Rzeczpospolita". Jego zadaniem ma być sformułowanie wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie skargi do Trybunału Konstytucyjnego na zakaz uboju rytualnego zwierząt.

Giertych w rozmowie z gazetą stwierdził, że reprezentuje Związek, bo w sporze "chodzi o wolność religijną". Wyjaśnił, że jako katolik chce, by inne wspólnoty religijne miały prawo do "kultywowania tradycji bez żadnych ograniczeń".

Giertych nie wyklucza przyłączenia się do wniosku do Trybunału Konstytucyjnego przygotowywanego przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy chcą, by Trybunał zbadał zgodność ustawy zakazującej uboju rytualnego z konstytucją i ustawą o gminach wyznaniowych.

Zakazali uboju

12 lipca Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

Autor: pk//kdj / Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości