Spór o ubój rytualny

12 lipca 2013
Uboju rytualnego nie będzie
Uboju rytualnego nie będzie
tvn24
Sejm przeciw ubojowi rytualnemutvn24

Uboju rytualnego w Polsce nie będzie. Sejm odrzucił w piątek projekt ustawy, który dopuszczał ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że byłby przeprowadzany w rzeźni. Za odrzuceniem głosowało 222 posłów, przeciw było 178. 9 wstrzymało się od głosu.

O odrzuceniu wniosku zdecydowały głosy 128 posłów PiS, 33 z Ruchu Palikota, 18 z SLD i 38 z Platformy Obywatelskiej. W klubie PO nie obowiązywała dyscyplina w głosowaniu. Za odrzuceniem rządowego projektu ustawy zagłosowali więc m.in. Andrzej Halicki, Agnieszka Pomaska, Sławomir Neumann, Artur Dunin, Ewa Kopacz, Iwona Guzowska i Elżbieta Gelert. Niektórzy z nich już wcześniej deklarowali, że jeśli w tej sprawie będzie obowiązywała dyscyplina - będą zmuszeni ją złamać. Przeciw odrzuceniu ustawy było 124 posłów PO, 28 posłów PSL - czyli wszyscy ludowcy uczestniczący w głosowaniu, 13 posłów Solidarnej Polski oraz dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród dziewięciu posłów wstrzymujących się od głosu było siedmiu polityków PO i dwóch z SLD.

Projekt był wynikiem wyroku Trybunału

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt był wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który stwierdził, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. W związku z tym ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt zmian do tej ustawy, tak by nadal było możliwe dokonywanie uboju zgodnie z wymogami religijnymi żydów i muzułmanów. Najpierw projekt był kilkakrotnie rozpatrywany przez rząd, w rezultacie Rada Ministrów przyjęła go w kwietniu. W połowie maja trafił do Sejmu. Podczas prac sejmowych powołano podkomisję, która rekomendowała poprawki.

Umorzono śledztwo ws. uboju rytualnego. "To praktyka religijna"

Prokuratura Rejonowa w Sokółce (Podlaskie) umorzyła śledztwo ws. muzułmańskiego uboju rytualnego w Bohonikach, dokonanego jesienią 2013 r. w czasie święta Kurban Bajram. Uznano, że czyn miał znikomą szkodliwość społeczną. Postanowienie nie jest prawomocne.

"Jedno zwierzę zostało złożone w ofierze". Mufti broni prawa do uboju rytualnego

Jedno zwierzę zostało dziś złożone w ofierze w Bohonikach - przyznał w "Tak jest" w TVN24 mufti Tomasz Miśkiewicz. Stwierdził, że według niego prawo nie zostało złamane, a wspólnoty religijne korzystają z wolności kultu i tym samym prawa do stosowania uboju rytualnego. - Jatka, kaźń i rzeź - podsumował obchody muzułmańskiego święta Kurban Bajram, obrońca praw zwierząt prof. Andrzej Elżanowski.

Obrońcy praw zwierząt kontra polscy muzułmanie. Awantura podczas Kurban Bajram

Do przepychanek słownych doszło między obrońcami praw zwierząt a muzułmanami w Bohonikach na Podlasiu. Poszło o ubój rytualny, który miał zostać dokonany podczas islamskiego Kurban Bajram, czyli Święta Ofiarowania. Aktywiści nie zostali wpuszczeni na teren Domu Pielgrzyma. - Skieruję sprawę do prokuratury - zapowiada Ewa Gebert z OTOZ Animals.

"Papież zaniepokojony zakazem uboju rytualnego w Polsce"

Zakaz uboju rytualnego w Polsce był jednym z tematów rozmowy prezesa Światowego Kongresu Żydów Ronalda S. Laudera z papieżem - wynika z komunikatu wydanego przez Kongres. Co więcej, jak twierdzi Kongres, Franciszek miał wyrazić "zaniepokojenie" polskim zakazem i nakazać przewodniczącemu komisji do spraw relacji z judaizmem zbadanie sprawy.

Zakaz uboju do Trybunału Konstytucyjnego. Skarga gmin żydowskich

W piątek do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w sprawie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Chodzi o kwestię uboju rytualnego, którego w lipcu zakazał rządowy projekt nowelizacji, budząc tym samym protesty środowisk żydowskich i muzułmańskich.

Sąd pyta Trybunał o ubój rytualny

Do Trybunał Konstytucyjnego trafiło pytanie od białostockiego sądu rejonowego ws. dopuszczalności uboju rytualnego, który miał miejsce w marcu w Tykocinie. Instytucja pyta, czy przepis ustawy o ochronie zwierząt, zabraniający takiego uboju, jest zgodny z konstytucją.

Przegląd prasy: "Donald Tusk, jako szef rządu, nie panuje nad swoją partią"

- Martwi mnie, że Donald Tusk, jako szef rządu, nie panuje nad swoją partią. Martwi, że premier nie znalazł poparcia całej swojej formacji dla projektu rządowego - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Komentuje w ten sposób przegrane przez rząd głosowanie ws. uboju rytualnego. - To oznacza, że kolejne głosowania rządowe mogą być też zagrożone - dodaje.

Ws. uboju rytualnego minister sugeruje Trybunał. Związki wyznaniowe złożą wniosek

Minister Michał Boni spotkał się z naczelnym rabinem i muftim RP, by przedstawić opinię rządowych prawników ws. uboju rytualnego. Po tym spotkaniu przedstawiciele muzułmańskich i żydowskich związków wyznaniowych zapowiedzieli, że skierują wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania kolizji między uprawnieniami wspólnot a zapisami, które wynikają z ustawy o ochronie zwierząt.

Spór wśród polskich muzułmanów. O dochód z certyfikacji żywności

Kolejna odsłona sporu o ubój rytualny w Polsce. Pojawiły się zarzucty, wobec przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Tomaszowi Miśkiewiczowi, że wykorzystuje swoją funkcję do czerpania zysków. Powód? Certyfikaty potwierdzające zgodność mięsa z wymogami islamu wystawia firma należąca do jego rodziny. Sam Miśkiewicz nie widzi w tym niczego nadzwyczajnego.

Śpiewak o uboju rytualnym: Ta historia pokazuje hipokryzję Sejmu

- Ta historia pokazuje hipokryzję, przede wszystkim Sejmu - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Paweł Śpiewak, socjolog i dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, odnosząc się do zakazu uboju rytualnego przegłosowanego przez Sejm. - Niech dbają o zakaz polowań, skoro tak dbają u ubój - mówił. Z kolei mufti Tomasz Miśkiewicz, tłumaczył, kto zarabia na uboju rytualnym w Polsce.