Statystyki są przerażające. Choć lato jest dopiero na półmetku, to życie w wodzie straciło już więcej ludzi niż w całym ubiegłym sezonie. Zapobiec kolejnym utonięciom ma kampania społeczna, w której występują ci, którzy w wodzie stracili swoich bliskich.
- Pięć minut wcześniej bawił się z dzieckiem. Planował córce ślub, a nie zdążył jej zaprowadzić nawet do zerówki - opowiada pani Anna, której mąż wypadł z łódki i choć dobrze pływał nie udało się go uratować.
Między innymi właśnie jej historia ma przestrzegać ludzi przed lekceważeniem zagrożenia jakie niesie za sobą woda. - Alkohol, wysoka temperatura, brak kapoku na pewno robią swoje - mówi bohaterka kampanii "Zobacz. Przeżyj", która ruszyła właśnie na Mazurach.
Dramatyczne wołanie o rozsądek
Na samym początku spotu trafiamy do wody, gdzie dramatyczną walkę o życie toczy topiący się człowiek. - Chcemy, żeby widzowi w pewnym momencie zabrakło tchu. Chcemy, żeby poczuł jak to jest, kiedy ktoś traci życie w wodzie - mówi podinspektor Anna Fic z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Przyczyną utonięć najczęściej jest alkohol. Według statystyk opublikowanych przez policję zaledwie co piąta topiąca się osoba jest trzeźwa. Liczby przerażają także, gdy spojrzy się na kajakarzy czy osoby pływające na łódkach.
Tylko w lipcu policja zatrzymała więcej pijanych sterników niż w ciągu 2013 roku. - Sposób percepcji tych osób jest mocno zachwiany - mówi nadkomisarz Andrzej Sylwestrzak. W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy życie w wodzie straciło blisko trzysta osób. To więcej niż przez cały ubiegły sezon.
Uratował dwie osoby, jemu nie pomógł nikt
W tym, by przerwać tę fatalną serię nad polskimi wodami pomóc ma również głos Mileny Jabłońskiej, której mąż również zginął w wodzie. - Chciałam mu pomóc. Wyrywałam się z tej łódki do wody. Niestety, nie umiem pływać. Trzymała mnie siostra, która też nie umie pływać - opowiada pani Milena.
Jej mąż uratował życie dwóm osobom, niestety, gdy sam zaczął się topić, na pomoc nie przyszedł nikt. - Mam nadzieję, że będzie to przestrogą dla innych. Kiedy schodzimy z łódki pamiętajmy, by został na niej ktoś kto umie pływać. Dzięki temu zapobiegniemy takim sytuacjom - radzi twarz kampanii "Zobacz. Przeżyj".
Autor: PD\mtom / Źródło: Fakty TVN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN