Polska

"Coś się skończyło. Tusk tego już nie wybaczy"

Polska

"Donald Tusk tak bardzo jeszcze nie przegrał"
tvn24Adam Hofman i Ryszard Kalisz byli gośćmi TVN24

- Donald Tusk w tej kadencji osobiście jeszcze tak bardzo personalnie nie przegrał - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik PiS Adam Hofman, mówiąc o odrzuceniu projektów ustaw o związkach partnerskich, czemu przeciwny był premier. - Ten rząd przetrwa do końca kadencji - zapewniał Ryszard Kalisz z SLD.

Jeszcze przed rozpoczęciem głosowania nad projektami ws. związków partnerskich Jarosław Gowin występując z trybuny sejmowej powiedział, że w jego ocenie wszystkie trzy projekty są sprzeczne z art. 18 konstytucji. Artykuł ten stanowi, że "małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

Po Gowinie głos zabrał premier i oświadczył, że nie ma stanowiska instytucji rządowych w tej sprawie, a minister sprawiedliwości wygłosił jedynie swoją osobistą opinię. Ostatecznie posłowie odrzucili wszystkie projekty ustaw ws. związków partnerskich, w tym 46 głosami PO. "To porażka Donalda Tuska" Zdaniem Adama Hofmana dzień głosowania nad związkami partnerskimi będzie ważny dla polskiej polityki. - Donald Tusk w tej kadencji jeszcze osobiście tak bardzo personalnie nie przegrał. On dziś wyszedł, zaryzykował, odciął się od słów swojego ministra mówiąc o jego prywatnym zdaniu, postawił wszystko na jedną kartę i przegrał - powiedział.

Według Ryszarda Kalisza porażka Tuska była do przewidzenia. - Mówiłem jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, że jeżeli wygra Platforma, rok 2013 będzie rokiem dysfunkcjonalności wewnętrznej PO - tłumaczył poseł SLD. Jak tłumaczył, PO jest partią, która nie jest "zorganizowana w kategoriach ideowych". - Dzisiaj, dwa lata po wyborach prawie, jest to blok popierania rządu - ocenił Kalisz. "Platforma przetrwa"

- To pękniecie w Platformie pokazuje, że coś się skończyło. Jak poprzednie pękniecie Tusk mógł wybaczyć (...), tego już nie wybaczy - mówił Hofman.

Poseł PiS uważa, że ten dzień "jest pewnym kamieniem milowym w rozpadzie tego rządu". - Interesuje nas zakończenie tego rządu i ono jednak dzisiaj przyspieszyło - dodał. Kalisz w tej kwestii był przeciwnego zdania - uważa, że rząd nie rozpadnie się. - Ten rząd przetrwa do końca kadencji - powiedział. Zaznaczył jednak, że będzie coraz mniej sprawny. - To wszystko, co w ubiegłej kadencji się udawało, teraz będzie tak samo robione, ale się nie uda - stwierdził

Autor: nsz/tr / Źródło: tvm24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości