Tomczyk: awaria jest niezależna od człowieka, chyba że był to sabotaż

Źródło:
TVN24
Cezary Tomczyk o awarii "Czajki"
Cezary Tomczyk o awarii "Czajki"TVN24
wideo 2/14
Cezary Tomczyk o awarii "Czajki"TVN24

Wojsko jest od tego, żeby pomagać w takich ekstremalnych sytuacjach, a nie wystawiać rachunek - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, odnosząc się do zaangażowania żołnierzy w usuwanie skutków awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Zasugerował, że być może w tej sytuacji doszło do sabotażu. - Służby miejskie złożyły zawiadomienie do prokuratury, mam nadzieję, że prokuratura dogłębnie zbada ten wątek - dodał.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk odniósł się w poniedziałkowej "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 do sprawy awarii warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". Stwierdził, że "ta awaria pokazuje, jakie państwo jest, a jakie państwo chcielibyśmy, żeby było". - Kiedy widzimy ministra [obrony narodowej, Mariusza - przyp. red.] Błaszczaka, który próbuje wystawić paragon za to, żeby wojsko pomogło przy awarii Czajki, to jest sytuacja bulwersująca - powiedział.

CZYTAJ TAKŻE: Wojsko zbuduje most pontonowy, zapłacić musi miasto. Błaszczak: to nie są wielkie koszty >>> 

Nad Wisłą trwają przygotowania do budowy przez wojsko mostu pontonowego i ułożenia na nim awaryjnego rurociągu, który odprowadzi ścieki z "Czajki" po awarii kolektora. Uszkodzony kolektor odprowadzał do oczyszczalni ścieki z części dzielnic lewobrzeżnej Warszawy.

Tomczyk: wojsko jest od tego, by pomagać w ekstremalnych sytuacjach, a nie wystawiać rachunek

Jak mówił Tomczyk w "Rozmowie Piaseckiego", "wojsko jest od tego, żeby pomagać w takich ekstremalnych sytuacjach, właśnie dlatego, że miasta nie mają do tego narzędzi, nie mają wojska, nie mają służb inżynieryjnych".

- Kiedy byłem rzecznikiem rządu, mieliśmy wiele sytuacji, w których dochodziło do różnego rodzaju awarii (...) Nie wyobrażam sobie, żeby wojsko pod ministrem Siemoniakiem czy Klichem wystawiało komuś paragon, a z drugiej strony widzę, że Polska Grupa Zbrojeniowa ma miliard złotych straty. Więc być może chodzi o to, żeby uzupełnić braki w elemencie zbrojeniowym dotyczącym wojska - zwracał uwagę poseł KO.

Cezary Tomczyk o awarii "Czajki"
Cezary Tomczyk o awarii "Czajki"TVN24

Sabotaż? "Wiem, że służby miejskie złożyły zawiadomienie do prokuratury"

- Jeżeli chodzi o awarie, które dotyczą sytuacji ekstremalnych, takich jak ulewy, wichury, ale też awaria sieci kanalizacyjnej, to jest to w każdym przypadku jest awaria, która jest niezależna od człowieka - przekonywał Tomczyk. Na uwagę prowadzącego, że do takiej awarii mogły przyczynić się także błędne decyzje władz, zasugerował, że należałoby także wziąć pod uwagę sabotaż. Dodał, że 'to nie jest koncepcja, to nie jest też teza".

Zapytany, kto miałby jego zdaniem tego dokonać, odparł: - Tego nie wiem. Wiem, że służby miejskie złożyły zawiadomienie do prokuratury, mam nadzieję, że prokuratura dogłębnie zbada ten wątek.

- Jeżeli dzień wcześniej cała grupa ekspertów dokonuje oględzin tych rur, (...) a dzień później dochodzi do awarii, to przynajmniej trzeba sobie zadać pytanie. Mam nadzieję, że prokuratura zbada tę sprawę - mówił.

CZYTAJ TAKŻE: "Nie dam rządzącym tej satysfakcji. Nie wejdę w polityczną walkę na poziomie ścieków" >>>

- Jeżeli słyszę, że Rafał Trzaskowski ma być odpowiedzialny za awarię "Czajki", to trudno zrozumieć, że Zbigniew Ziobro nie jest odpowiedzialny za aferę hejterską, a Łukasz Szumowski - za zakup respiratorów - stwierdził gość TVN24.

Przy awarii "Czajki" doszło do sabotażu? Tomczyk: trzeba to wyjasnić
Przy awarii "Czajki" doszło do sabotażu? Tomczyk: trzeba to wyjasnićTVN24

"Ruch Trzaskowskiego nie ma być partią i nie ma być konkurencją dla partii"

Tomczyk mówił również o tym, jak awaria "Czajki" wpłynęła na start nowego ruch obywatelskiego Rafała Trzaskowskiego Nowa Solidarność, który był zaplanowany na sobotę, ale nie odbył się w związku z sytuacją z oczyszczalnią. Poseł przekazał, że "sprawa jest opóźniona o kilka tygodni".

Poseł opozycji był pytany, czy jego zdaniem społeczny entuzjazm dla Rafała Trzaskowskiego, wyrażony w lipcowych wyborach prezydenckich, nie stracił obecnie na sile. - Entuzjazm dotyczył wyborów. My ten entuzjazm musimy wznowić, ale on musi być oparty na trochę innych podstawach, już nie na samej rywalizacji wyborczej. Jestem przekonany że ta taktyka była dobra, bo sytuacja po wyborach musiała się nieco uspokoić - wskazywał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Jak mówił dalej, "ruch Rafała Trzaskowskiego nie ma być partią, nie ma być konkurencją dla partii". - On ma się zająć pracą organiczną przez te trzy lata [do następnych wyborów parlamentarnych - przyp. red.] - dodał. - Chcemy, żeby to było tak, że są różne elementy i różne miejsca, w których ludzie mogą znaleźć dla siebie przestrzeń - tłumaczył ideę nowej inicjatywy.

Tomczyk: dla przyszłości opozycji duet Budka-Trzaskowski jest bardzo istotny

W tym kontekście Tomczyk mówił również o tym, jak wyglądałyby relacje między nowym ruchem Trzaskowskiego a Platformą Obywatelską i jej przewodniczącym Borysem Budką na czele.

- Dla naszej formacji, dla całej opozycji, duet Budka-Trzaskowski jest czymś bardzo istotnym, bo z jednej strony mamy Borysa Budkę, który jest przewodniczącym Platformy, a z drugiej strony Rafała Trzaskowskiego, który buduje ruch Nowa Solidarność i ten duet musi doprowadzić do tego, że (...) mamy wygrać wybory za trzy lata - podkreślił gość "Rozmowy Piaseckiego".

Tomczyk: dla przyszłości opozycji duet Budka-Trzaskowski jest bardzo istotny
Tomczyk: dla przyszłości opozycji duet Budka-Trzaskowski jest bardzo istotnyTVN24

Tomczyk był również pytany, kiedy dojdzie do wyboru nowego przewodniczącego klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Mówił, że nastąpi to "w niedługim czasie", ale nie wskazał konkretnej daty. Przypomniał, że to sam Budka zadeklarował, że "wybory odbędą się wtedy, kiedy będzie taka możliwość".

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Joe Biden w piątek ponownie dał odpór głosom wzywającym go do wycofania swojej kandydatury z wyborów. "Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu. Pokonam go przy urnie wyborczej"- oświadczył. Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym tygodniu wznowi kampanię wyborczą po tym, jak w środę musiał ją przerwać z powodu zakażenia COVID-19.

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec – przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Niemieckie MSZ przekazało, że Berlin pozostaje w intensywnym kontakcie z władzami w Mińsku w sprawie jego losu.

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Źródło:
PAP, Reuters

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Na terenie budowy przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Źródło:
PAP

W miejscowości Dąbrowa Zielona (woj. śląskie) przypadkowy świadek natknął się na ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Miejsce znalezienia ciała znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym trzy lata temu doszło do potrójnego zabójstwa. O tę zbrodnię podejrzany jest poszukiwany do dzisiaj Jacek Jaworek. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki poszukiwanego Jacka Jaworka - poinformował rzecznik częstochowskiej prokuratury. Jak ustaliła nieoficjalnie TVN24 w miejscu, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny, miała pojawić się siostra poszukiwanego Jacka Jaworka. Natomiast według nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl kaliber broni, z której mężczyzna miał odebrać siebie życie, pasuje do tego, z której dokonano morderstw trzy lata temu.

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl
Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wspólne białorusko-chińskie ćwiczenia wojskowe z zakresu "działań antyterrorystycznych", prowadzone od 9 lipca do piątku w okolicach Brześcia na Białorusi, obejmowały między innymi scenariusz odbijania portu lotniczego - przekazała chińska armia.

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Marcin Romanowski najpierw szukał kruczków prawnych, żeby wyprowadzać publiczne pieniądze w ramach Funduszu Sprawiedliwości, a dzisiaj szuka kruczków prawnych, żeby uniknąć odpowiedzialności - mówił w programie "#BezKitu" w TVN24 poseł Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska), odnosząc się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości. Poseł Michał Wawer z klubu Konfederacji stwierdził, że Romanowski powinien wytłumaczyć się przed sądem, ale powinien odpowiadać z wolnej stopy.

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

Źródło:
TVN24

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski, były sekretarz generalny tej partii, zrzekł się immunitetu. Jako pełnomocnik wyborczy PiS ma odpowiadać za nieusunięcie plakatów kandydatów tej partii po wyborach parlamentarnych.

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii zapadł wyrok po nieumyślnym spowodowaniu śmierci 11-letniej dziewczynki. 34-letnia Jesmin Akter została skazana za to, że nielegalnie sprowadziła truciznę z Włoch i rozrzuciła ją w swoim mieszkaniu, chcąc pozbyć się z niego pluskiew. Powstały gaz rozprzestrzenił się do okolicznych mieszkań i spowodował śmierć dziecka.

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Źródło:
"Guardian", "Telegraph"

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Na Bali doszło do wypadku śmigłowca turystycznego. Służby przekazały, że choć maszyna się rozbiła, to wszystkie osoby obecne na pokładzie przeżyły zdarzenie.

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Źródło:
ABC News, Jakarta Post

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Jeśli pilnie nie zostaną wdrożone odpowiednie działania, w wyniku rozprzestrzeniania się opornych na leki pasożytów wywołujących malarię zagrożone będą miliony istnień ludzkich - przestrzegają naukowcy w opublikowanym w czwartek w "Science" artykule.

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Źródło:
BBC, tvn24.pl
"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Oznaczony pojazd organizacji humanitarnej World Central Kitchen został trafiony rosyjskim ładunkiem wybuchowym wystrzelonym z drona w pobliżu Ołeksandriwki w Ukrainie. W środku był tylko kierowca, któremu, jak przekazała WCK, nic się nie stało. Według Pawła Szota to Polak.

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW
"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl