"Zniewolony" będzie lekturą szkolną. Wcześniej Oscar?

Kultura i styl

Monolith FilmsChiwetel Ejiofor jako Solomon Northup w filmie "Zniewolony"

Film "Zniewolony" i książka "Dwanaście lat w niewoli" Solomona Northupa, na podstawie której powstał nominowany do Oscara obraz, trafią w USA na listę licealnych lektur już we wrześniu. - Odkąd po raz pierwszy przeczytałem tę książkę, moim marzeniem było, by znalazła się na liście szkolnych lektur - powiedział reżyser "Zniewolonego", Steve McQueen.

Film "Zniewolony" powstał na podstawie książki "Dwanaście lat w niewoli" Solomona NorthupaInkflight

Program będzie wzorowany na podobnym, obejmującym opowiadający o wojnie secesyjnej film "Chwała". Od września - zarówno książka, jak i film - będą dystrybuowane do szkół publicznych przez National School Boards Association, we współpracy z wydawnictwem Penguin Books i producentami filmowymi.

- Teraz, kiedy Hollywood ma się dobrze, moc filmów może zostać przekuta w potężne narzędzie edukacyjne - powiedział koordynator projektu, Montel Williams. - Film jednoznacznie przedstawia haniebny okres w historii Ameryki. W ten sposób obudzi w uczniach pragnienie, by nie powtarzać zła z przeszłości, jednocześnie pozwalając im marzyć o dużo lepszej i jaśniejszej przyszłości - dodał.

Zaś reżyser "Zniewolonego", Steve McQueen tak skomentował tę decyzję: - Odkąd po raz pierwszy przeczytałem książkę "Dwanaście lat w niewoli", moim marzeniem było, by znalazła się na liście szkolnych lektur.

Jedna książka, dwa filmy. Ile Oscarów?

Bohater książki Solomon Northup nie był niewolnikiem z urodzenia. Mieszkał z rodziną w stanie Nowy Jork i zarabiał na życie grą na skrzypcach, nim dwadzieścia lat przed wybuchem wojny secesyjnej w 1841 roku nie został podstępem uprowadzony i wywieziony do Luizjany. Tam, pracując jako niewolnik na plantacjach trzciny cukrowej i bawełny, spędził 12 lat. Wyzwolenie przyszło dopiero, gdy udało mu się przemycić list do bliskich.

Kiedy już odzyskał wolność, pozwał swoich porywaczy, ale po dwóch latach procesu sąd sprawę umorzył. Mimo to wstrząsające wspomnienia z czasów, gdy próbuje przetrwać i nigdy nie tracić nadziei na wolność, opisał w autobiograficznej powieści, którą opublikowano w USA w 1853 roku.

Książka została zekranizowana dla telewizji PBS w 1984 roku - "Solomon Northup’s Odyssey" z Avery'm Brooksem w roli głównej. W ub.r. powstał film kinowy - "Zniewolony" z Chiwetelem Ejioforem w roli Northupa. Otrzymał aż 9 nominacji do Oscara. "To bez wątpienia najlepszy film fabularny o niewolnictwie w Ameryce" - napisał o nim "New Yorker".

Nominacje do Oscara dla "Zniewolonego" w 9 kategoriach:

- Najlepszy film - Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Chiwetel Ejiofor - Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Lupita Nyong'o - Najlepszy aktor drugoplanowy - Michael Fassbender - Najlepszy reżyser - Steve McQueen - Najlepszy scenariusz adaptowany - John Ridley - Najlepsze kostiumy - Patricia Norris - Najlepszy montaż - Joe Walker - Najlepsza scenografia - Alice Baker i Adam Stockhausen

Newsy, ciekawostki o aktorach i samych Oscarach możecie śledzić w naszym specjalnym magazynie Oscary 2014. Zapraszamy też na relację na żywo tvn24.pl z oscarowej gali w nocy z 2 na 3 marca.

Zapraszamy do głosowania w naszych pozostałych sondach dotyczących Oscarów

Autor: am//tka / Źródło: New York Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fox Searchlight

Magazyny:
Raporty: