Alexis Jenis, nauczyciel biologii z Lyonu, dzięki swojej debiutanckiej powieści "L'art français de la guerre" wygrał Nagrodę Goncourtów, najbardziej znaną w dziedzinie literatury po literackim Noblu. Werdykt wzbudził kontrowersje, bo książka podzieliła krytyków we Francji – niektórzy oskarżają autora o obsceniczność i mizoginizm, a jego działo nazywają "niestrawnym".
Werdykt jury Nagrody Goncourtów jest zaskakujący – zdecydowanym faworytem był w tym roku Emmanuel Carrere. Jenis wygrał jednak już w pierwszej rundzie głosowania jurorów. Doceniono go za debiutancką powieść "L'art français de la guerre" (w wolnym tłumaczeniu: "Francuska sztuka wojenna").
Zwycięska książka to ponad 600-stronicowa opowieść o losach byłego spadochroniarza na tle historii Francji w drugiej połowie XX wieku, analizowanej szczególnie przez pryzmat wojen kolonialnych w Indochinach i Algierii. Od chwili publikacji powieść spolaryzowała krytyków we Francji – niektórzy oskarżali pisarza o obsceniczność i mizoginizm. "To z pewnością ambitny tytuł, ale dość ciężki, nie wolny od licznych dygresji. Dla niektórych niestrawny" – napisał krytyk literacki francuskiego magazynu "Telerama".
Nauczyciel biologii i "niedzielny pisarz"
48-letni Jenis pisał "L'art français de la guerre" przez pięć lat. O sobie mówi, że jest "niedzielnym pisarzem". Na co dzień pracuje jako nauczyciel biologii w liceum w Lyonie, ma troje dzieci. Wcześniej napisał dwie inne powieści, ale zostały one odrzucone przez wydawców. Rękopis książki, która dostała najważniejszą nagrodę literacką we Francji, wysłał mailem tylko do jednego wydawnictwa - Gallimard, które od razu zdecydowało się na jej opublikowanie.
Do tej pory dzieło sprzedało się w 56-tysięcznym nakładzie, ale przewiduje się, że teraz nakład skoczy do 400 tys. egzemplarzy. Prix Goncourt choć jest nagrodą symboliczną (wynosi 10 euro), zawsze gwarantuje popularność i wysoką sprzedaż wyróżnionych tytułów.
Werdykt w restauracji
Nagroda Goncourtów - Prix Goncourt - najbardziej znana w dziedzinie literatury po literackim Noblu, została ustanowiona w testamencie Edmonda de Goncourt dla uczczenia pamięci swojego brata Julesa. Obaj byli krytykami i pisarzami.
Przyznawana jest we Francji od 1903 roku. Dostają ją pisarze za "najlepszą i najbardziej pomysłową prozę roku". Do tej pory laureatami byli m.in. Marcel Proust, André Malraux, Simone de Beauvoire, Romain Gary, Marguerite Duras i Michel Houellebecq.
Członkowie Akademii ogłaszają swój werdykt każdego roku w listopadowy poniedziałek, zawsze podczas uroczystego obiadu w paryskiej restauracji Drouant.
Źródło: Le Figaro, Telerama, tvn24.pl