Kultura i styl

"Polacy są bardzo przywiązani do przyrody. To jeden z tych polskich patriotyzmów, które bardzo lubię"

Kultura i styl

Adam Wajrak gościem "Xięgarni"
tvn24Adam Wajrak był gościem "Xięgarni"

O rozmawianiu o zwierzętach i książkach Astrid Lindgren. Gośćmi "Xięgarni" w TVN24 byli dziennikarz i autor książek Adam Wajrak oraz aktorka Edyta Jungowska.

Adam Wajrak swoje książki kieruje nie tylko do najmłodszych. - Ludzie starsi i najmłodsi są moim głównym celem. Młodych przyroda fascynuje, a starsi mają czas by ją obserwować. Pojawia się również coraz większa grupa ludzi w średnim wieku, którzy już byli w Egipcie, nurkowali w Australii i raptem okazuje się, że koło domu mają fascynujące rzeczy. Chcą je zobaczyć, sfotografować, kupują coraz droższe lornetki, coraz droższe aparaty, zarzucają na siebie siatki maskujące i się czają – mówił Adam Wajrak.

Przyrodniczy patriotyzm

- Nie chcę przypisywać sobie jakiejś siły sprawczej, jestem tylko trybikiem w maszynie. Polacy są bardzo przywiązani do przyrody. To jeden z tych polskich patriotyzmów, które bardzo lubię. Jesteśmy dumni z tego, że mamy żubra, wilki, Puszczę Białowieską, że uratowaliśmy Rospudę. Na dodatek polski turysta genialnie zachowuje się wobec tej przyrody – tłumaczył autor.

Przestępstwa językowe

- Bardzo walczę z językiem myśliwskim, on usprawiedliwia zabijanie. Nie podobają mi się określenia typu "trafić w talerz". Ja mówię, że żubr ma twarz, że poznaję go po twarzy. Wydaje mi się, że wobec zwierząt powinniśmy używać takiego języka jak wobec ludzi. Jedną rzeczą, której nauczyłem się będą ze zwierzętami jest to, że one mają osobowość. Przecież nie jest tak, że bociany to wyprodukowane w fabryce klony – dodał Wajrak.

Nowości i felietony

Ponadto aktorka Edyta Jungowska opowiadała o książkach Astrid Lindgren, a Agata Passent i Filip Łobodziński przedstawili wydawnicze nowości, wśród nich m.in. „Pałac. Biografię intymną” Beaty Chomątowskiej, reportaż Filipa Springera „13 pięter”, „Inną duszę” autorstwa Łukasza Orbitowskiego oraz coś dla początkujących czytelników, czyli „Elementarz współczesny”.

Magazyn "Xięgarnia" w każdą sobotę o 18:00 w TVN24

Adam Wajrak w "Xięgarni"
Adam Wajrak w "Xięgarni"tvn24

Autor: PM,mm//rzw,mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości