Kultura i styl

Kultura i styl

23. Przystanek Woodstock w pigułce. Wszystko co musisz wiedzieć o festiwalu

Kilka tysięcy policjantów, strażaków, ochroniarzy i wolontariuszy. Kilkanaście kilometrów barierek. Setki tysięcy uczestników. Świetne koncerty, ale też pouczające rozmowy. A w tle tego wszystkiego wojenka między ministerstwem, a Jurkiem Owsiakiem, organizatorem "najpiękniejszego festiwalu świata". Słowem - wszystko, co musisz wiedzieć o 23. Przystanku Woodstock.

Zmarł amerykański aktor Sam Shepard. Miał 73 lata

Nie żyje amerykański aktor i dramaturg Sam Shepard - poinformował w poniedziałek rzecznik jego rodziny Chris Boneau. Artysta zmarł w swym domu w Kentucky na skutek komplikacji wywołanych przez stwardnienie zanikowe boczne.

Rozmowy z twórcami, pokaz filmu "Voyage, voyage". "Uczta dla ducha"

Pokaz specjalny filmu "Voyage, voyage" produkcji TVN Fabuła jest największą atrakcją trzeciego dnia 11. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. - To bardzo dobry dokument. Przede wszystkim zawiera bardzo dużo wiedzy dla przeciętnego odbiorcy, który nie ma pojęcia, co dzieje się za murami takiej uczelni jak szkoła teatralna - powiedziała TVN24 dyrektor artystyczna festiwalu.

DJ "wyrzucił" ze sceny premiera. "Robił selfie"

W czasie koncertów "to muzycy dyktują reguły, a nie rząd" - tak dziennik "De Morgen" skomentował sytuację, do jakiej doszło w czasie festiwalu Tomorrowland. "Właśnie wyrzuciłem premiera Belgii z mojej sceny, bo robił selfie" - napisał na Twitterze szkocki DJ Jackmaster.

Na co dzień nie ma tu ani jednego kina. Teraz to filmowe centrum Polski

W sobotę rozpoczął się 11. Festiwal Film i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Festiwal odbywa się w mieście, w którym na co dzień nie ma ani jednego kina, ale przez najbliższy tydzień to Kazimierz Dolny będzie filmowym centrum Polski. Przed uczestnikami ponad 100 projekcji kinowych, koncerty, spektakle i wystawy lokalnych artystów. Jakie jeszcze atrakcje czekają na gości Festiwalu sprawdziła Ewelina Woźnica.

Te skrzypce są warte milion złotych. "To ferrari wśród instrumentów"

Warte milion złotych, zabytkowe skrzypce z pracowni słynnego włoskiego lutnika Carla Giuseppe Testore, trafiły w ręce koncertmistrzów z kaliskiej filharmonii. Instrument z 1711 roku jest w doskonałym stanie - wysokiej jakości drewno nie ma ani jednego pęknięcia. Skrzypce właśnie wróciły z Włoch, gdzie zostały profesjonalnie "ustawione". To wszystko sprawia, że każdy meloman będzie zachwycony ich dźwiękiem.

Ruszyła największa plenerowa impreza filmowa w kraju. "To wyjątkowy festiwal"

Widzowie od nas oczekują, żebyśmy dali im coś, co oni zapamiętają. Rzeczywiście to będzie emocjonalne uderzenie - oceniła w rozmowie z TVN24 Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą, którego 11. edycja ruszyła w sobotnie popołudnie. Festiwal - największa plenerowa impreza filmowa w Polsce - potrwa do 6 sierpnia.

Ostatni film Krauzów, Holland, Gliński i 8 debiutów zawalczą o Złote Lwy w Gdyni

17 filmów powalczy w o Złote Lwy w konkursie głównym na Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni, w tym 8 debiutów. Najbardziej oczekiwany tytuł to nagrodzone już w Karlowych Warach "Ptaki śpiewają w Kigali" małżeństwa Krauzów, ponadto nowy film Łukasza Palkowskiego "Najlepszy", czy Roberta Glińskiego "Czuwaj". Znany już widzom "Pokot" Agnieszki Holland z pewnością będzie się liczył w walce o najważniejsze laury. Festiwal ruszy 18 września.

Zmarła żona Franka Sinatry

W swym domu w Kalifornii zmarła we wtorek Barbara Sinatra, czwarta i ostatnia żona legendarnego piosenkarza Franka Sinatry. W młodości modelka i tancerka z Las Vegas, większość życia poświęciła dobroczynności i pracy na rzecz dzieci. Miała 90 lat.

"Człowiek powinien być zawsze na pierwszym miejscu". Luc Besson dla tvn24.pl

- Społeczeństwo bardzo się zmieniło przez ostatnie 30-40 lat, gdy nagle zdecydowaliśmy, żeby biznes bardzo powoli stawał na pierwszym miejscu, degradując człowieka na drugie. Myślę, że jest to chyba największa pomyłka w historii ludzkości - powiedział w rozmowie z tvn24.pl francuski reżyser, scenarzysta i producent Luc Besson.

Oficjalna przyczyna śmierci lidera Linkin Park

41-letni lider Linkin Park Chester Bennington został znaleziony martwy w zeszłym tygodniu. Rzecznik biura koronera w Los Angeles poinformował, że oficjalną przyczyną śmierci było "samobójstwo poprzez powieszenie".

"Nie potrzebujemy zgody liderów krajowych, żeby działać". Edward Norton w tvn24.pl

- Na poziomie globalnym wyzwania związane z ochroną przyrody, zmiany klimatyczne i degradacja ekosystemów są zdecydowanie najważniejszą kwestią naszego pokolenia - ocenił w rozmowie z tvn24.pl amerykański aktor Edward Norton. - Michael Bloomberg ma rację, mówiąc, że nie potrzebujemy pozwolenia rządu federalnego, żeby wypełnić założenia tej umowy - podkreślił.

Ciało Salvadora Dali ekshumowane

Słynny hiszpański surrealista Salvador Dali, zmarły w 1989 roku, został w nocy z czwartku na piątek ekshumowany. Specjaliści pobrali materiał DNA w związku ze sprawą o ustalenie ojcostwa.