Kultura i styl

Kultura i styl

Oto najstarszy rysunek człowieka

Znaleziono najstarszy rysunek wykonany ręką człowieka. Na łamach czasopisma "Nature" poinformował o tym międzynarodowy zespół naukowców. Rysunek znajdował się w jaskini na wybrzeżu Republiki Południowej Afryki. Zdaniem części oglądających przypomina hashtag.

Rozmowa o Niepodległej z Tomaszem Bagińskim

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się dziś stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Tomaszem Bagińskim.

Olga Tokarczuk z szansą na prestiżową amerykańską nagrodę

Anglojęzyczne wydanie książki "Bieguni" Olgi Tokarczuk znalazło się wśród 10 kandydatów do międzynarodowej odsłony National Book Award. Po raz pierwszy w historii tej jednej z najważniejszych nagród literackich za Atlantykiem wyróżniona zostanie książka przetłumaczona na język angielski.

Komedia, na którą czekają widzowie. Uroczysta premiera "Juliusza"

Mecwaldowski, Peszek, Chyra, Stuhr i Skolimowski w najnowszym filmie twórców "Planety singli". Jedna z bardziej wyczekiwanych komedii roku miała w poniedziałek swoją uroczystą premierę. "Juliusz" to historia nauczyciela plastyki, któremu zmartwień dostarcza nieustająco imprezujący ojciec. - Ten film pokazuje miłość między dzieckiem a rodzicem - mówił po premierze aktor Wojciech Mecwaldowski. Komedia w kinach już od najbliższego piątku.

Wszyscy faworyci festiwalu w Gdyni. Reżyser "Małej Moskwy" na czele jury

Waldemar Krzystek - nagrodzony Złotymi Lwami reżyser "Małej Moskwy" pokieruje pracami jury 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obok niego zasiądą między innymi Dorota Kobiela - reżyserka "Mojego Vincenta", Marcin Koszałka czy Jadwiga Jankowska-Cieślak. W konkursie głównym pokazanych zostanie 16 filmów, w tym niezwykle oczekiwany "Kler" Smarzowskiego. Faworytem jest "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

Powstaje "pierwszy film na świecie zrealizowany tak wysoko". Tworzą go Polacy

Powstaje film o polskiej wyprawie na Broad Peak w Karakorum. W 2013 roku w czasie ataku na szczyt zginął Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Będzie to pierwszy polski film fabularny o himalaizmie. Reporterka TVN24 rozmawiała z aktorami i twórcami. - W Karakorum mieliśmy zdjęcia bardzo wysoko z aktorem. Wydaje mi się, że to pierwszy film na świecie, który był realizowany tak wysoko - mówi Łukasz Gutt, autor zdjęć. Premiera filmu planowana jest na marzec 2020 roku.

Złoty Lew dla "Romy"

Finał 75. edycji Festiwalu Filmowego w Wenecji. Nagrodę Złotego Lwa otrzymał film "Roma" Alfonso Cuarona z Meksyku. Film na motywach autobiograficznych przedstawia życie w stolicy ojczyzny reżysera. O główną nagrodę walczyło 21 filmów z całego świata.

Denzel Washington: szukam ciągle nowych doświadczeń i nowych wyzwań

"Bez Litości 2" to kolejna część thrillera, w którym Denzel Washington wciela się w rolę wiodącego spokojne życie byłego żołnierza sił specjalnych. Film wszedł do polskich kin pod koniec sierpnia. Dla grającego główną rolę aktora to pierwszy raz, kiedy wciela się w tą samą postać po raz drugi. Z artystą rozmawiała Anna Wendzikowska.

Rozmowa o Niepodległej z Pawłem Łozińskim

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się dziś stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Pawłem Łozińskim.

Długo oczekiwane premiery i polskie akcenty. Ruszył festiwal w Toronto

Światową premierą filmu "Król wyjęty spod prawa" Davida Mackenzie rozpoczął się w czwartek 43. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto. W programie pojawiły się też między innymi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego oraz polska koprodukcja "High Life" Claire Denis z Agatą Buzek w jednej z głównych ról.

"Pominięcie jednego odcinka wyrzuca cię z serialu". Premiera "Pułapki"

- To jest serial ogromnego ryzyka, bo jest to fantastyczny serial, ale tak gęsty, tak nietelewizyjny serial - zaznaczał Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN. - Telewizja stara się być w tym zapisie prosta, bo widz ogląda to czasem przypadkiem. Tutaj pominięcie jednego odcinka wyrzuca cię z serialu - dodawał. Premiera nowego serialu kryminalnego TVN "Pułapka" w reżyserii Łukasza Palkowskiego już 9 września o godzinie 21.30.

Nie żyje Burt Reynolds

Był niezaprzeczalną gwiazdą kina lat 70. i 80. W Hollywood znaczył wtedy najwięcej. W czwartek w wieku 82 lat zmarł jeden z najważniejszych aktorów tamtych lat za oceanem - Burt Reynolds. W nadchodzących miesiącach miał grać u Quentina Tarantino.

Rodzina Arethy Franklin oburzona. "Niesmaczne" słowa pastora na pogrzebie, reagował Stevie Wonder

Rodzina zmarłej 16 sierpnia Arethy Franklin nie kryje swojego niezadowolenia wobec mowy pogrzebowej pastora Jaspera Williamsa. - Mówił przez 50 minut i w żadnym momencie właściwie jej nie pożegnał - powiedział Vaughn Franklin, bratanek piosenkarki. To kolejny zgrzyt związany z uroczystościami pogrzebowymi. Inny kaznodzieja - Charles H. Ellis III - złapał w ich trakcie za pierś piosenkarkę Arianę Grande.

Cuaron i Lanthimos zachwycili krytyków w Wenecji. Lady Gaga wzbudziła sensację

Wenecki festiwal filmowy przekroczył półmetek i ma już faworytów. Goście podkreślają, że tak dobrej imprezy na Lido już nie pamiętają, bo spora część filmów konkursowych zyskała najwyższe noty, ale w rankingu krytyków prowadzi zaskakująco nostalgiczny, czarno-biały obraz Alfonso Cuarona "Roma" i jak zwykle nader oryginalny obraz Greka Yorgosa Lanthimosa "Faworyt". Największe emocje wzbudziły horror Luki Guadagnino "Suspiria" i film z udziałem Lady Gagi.

"Zimna wojna" umacnia się w wyścigu po Oscara. "Nie wyobrażam sobie, żeby Polska jej nie wybrała"

"Zimna wojna" razem z "Romą" Alfonso Cuarona, mimo że czarno-białe, mogą być filmami nieanglojęzycznymi nominowanymi do Oscara w kategorii najlepszego filmu - pisze Scott Feinberg na łamach opiniotwórczego "The Hollywood Reporter". Krytyk podkreśla, że najnowszy film Pawlikowskiego zachwycił amerykańskich widzów, którzy w miniony weekend mogli zobaczyć go u siebie po raz pierwszy.

"Prosimy o fair play". Artyści apelują o poparcie dyrektywy

To cenzura internetu - alarmują przeciwnicy nowej dyrektywy unijnej. Nic podobnego - odpowiadają jej autorzy, argumentując, że starają się postawić tamę zwykłemu złodziejstwu. I tym razem murem za nimi stają artyści, którzy na piractwie tracą najwięcej. Materiał "Polska i Świat" TVN24.

Izraelski nadawca przeprosił za utwór Richarda Wagnera w radiu

Taka audycja mogła wywołać ból w ocalałych z Holokaustu - napisał w przeprosinach do słuchaczy izraelski nadawca publiczny. W piątek 31 sierpnia w audycji poświęconej muzyce klasycznej zamieszczono fragment "Zmierzchu bogów" - ostatniej części dramatu muzycznego "Pierścień Nibelunga" autorstwa niemieckiego kompozytora, Richarda Wagnera.