Kraków

"Bili ją, założyli pętlę z drutu". Podejrzany o zamordowanie Iwony Cygan jest już w Polsce

Kraków

Aktualizacja:
Iwona C. została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. w Łęce Szczucińskiej
Iwona C. została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. w Łęce SzczucińskiejCzarno na Białym, TVN24
wideo 2/8

17-letnia Iwona Cygan została brutalnie zamordowana. Przez blisko 19 lat śledczy nie mogli złamać zmowy milczenia. Gdy się wreszcie udało, zaczęły się aresztowania. Zarzuty usłyszało dziewięć osób, w tym sześciu policjantów. Głównym podejrzanym jest zatrzymany w Wiedniu Paweł K. W czwartek po południu na lotnisku wojskowym w podkrakowskich Balicach wylądowała casa z K. na pokładzie.

Paweł K. został przetransportowany do Polski dzięki współpracy polskiej i austriackiej policji. Podejrzany o brutalne zabójstwo mężczyzna przyleciał na lotnisko w Balicach (Małopolska) casą. Teraz K. trafi do aresztu śledczego przy ulicy Montelupich w Krakowie.

- Planowane czynności przesłuchania Pawła K. wyznaczono na termin 17 maja – powiedział Piotr Krupiński, naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Zgodę na ekstradycję do Polski Pawła K. wyraził pod koniec kwietnia Wyższy Sąd Krajowy w Wiedniu. Decyzja jest prawomocna.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił śledztwo w sprawie śmierci Iwony Cygan, jako bardzo trudne i związane z zaniechaniami organów ścigania sprzed lat.

Zaznaczył, że ze względu na interes śledztwa nie może mówić o szczegółach sprawy. - Mogę tylko zapewnić, że trwają czynności dowodowe w bardzo trudnym postępowaniu - zapewnił. Pokreślił, że dotarcie do dowodów w tej sprawie jest trudne ze względu na upływ czasu. - Ja w to postępowanie nie ingeruję, natomiast stwarzam prokuratorom możliwie komfortowe warunki do jego prowadzenia - powiedział.

Miała "sobie dorobić"

Do zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r.

Tragicznego wieczoru Iwona umówiła się ze swoją koleżanką, Renatą G.

- Dobrze pamiętam, że Iwona mówiła, że jej nie ufa – wspomina Aneta Cygan, siostra Iwony. G. namawiała znajomą na wyjazd z Pawłem K. w celu "dorobienia sobie pieniędzy". Dlatego w sprawie pojawił się również wątek handlu ludźmi.

- Mordercy parali się pewnym procederem. Być może było to związane z wywozem dziewczyn za granicę – zauważa senator Lidia Staroń, pomagająca rodzinie Iwony Cygan.

"Zmowa milczenia"

- Bili ją, połamali jej buzię, założyli pętlę z drutu na szyję – opisuje okoliczności śmierci swojej córki Mieczysław Cygan. Dziewczyna była długo torturowana przez swoich oprawców.

Dopiero niedawno okazało się, że Iwona została zamordowana w miejscu publicznym, najprawdopodobniej w miejscowym barze. Policja dysponuje zeznaniami kilkunastu świadków, którzy widzieli całe zdarzenie. – Tyle osób mogło pomóc Iwonie, ale nikt tego nie zrobił – mówi Aneta Cygan.

Ciało znalazł następnego dnia przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej przypadkowy przechodzień.

Oprawcy wywieźli ciało dziewczyny nad rzekę i upozorowali gwałt. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczyna została uduszona. Na miejscu policjanci zabezpieczyli drut, którym uduszono Iwonę; sznur, którym miała związane ręce; kanister i nitkę w nietypowym, biskupim kolorze. To właśnie tej barwy garnitur miał mieć jeden z mieszkańców Szczucina – Paweł K. Policjant, który znał K. w młodości, opisywał go jako tego, który "lubił sobie wypić i porządzić".

Mimo zabezpieczonych dowodów nie udało się wówczas ustalić sprawcy, a śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone. Panowała zmowa milczenia, która objęła też tych, którzy powinni sprawę wyjasnić.

- Zaufaliśmy im. Natomiast oni manipulowali nami. Dziś mam wrażenie, ze urządzili sobie spektakl z nami w roli głównej – mówi o prowadzących sprawę policjantach Aneta Cygan, siostra zmarłej Iwony. Obecnie śledztwo kontynuuje krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat - Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Pod koniec grudnia ubiegłego roku, po przełamaniu przez śledczych "zmowy milczenia", w sprawie o zabójstwo sprzed blisko 19 lat ustalono dziewięć podejrzanych osób.

Miał zadawać liczne ciosy

Zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem prokurator postanowił przedstawić Pawłowi K. pseud. Młody Klapa, urodzonemu w 1971 roku w Szczucinie i mieszkającemu w Wiedniu. Prokuratura wydała za nim list gończy, a Sąd Okręgowy w Tarnowie wydał Europejski Nakaz Aresztowania. Na tej podstawie Paweł K. został zatrzymany 9 stycznia w stolicy Austrii przez tamtejsze organy ścigania. W połowie stycznia - zgodnie z oczekiwaniami strony austriackiej - wysłany został wniosek o ekstradycję. W lutym Sąd Krajowy w Wiedniu wydał zgodę. 25 kwietnia Wyższy Sąd Krajowy utrzymał ją w mocy, nie uwzględniając zażalenia obrońcy podejrzanego. Według zarzutu zawartego w liście gończym, podejrzany 13 i 14 sierpnia 1998 r., w Szczucinie i Łęce Szczucińskiej, korzystając z pomocy dwóch osób, między innymi swojego ojca (który usłyszał zarzuty pomocnictwa i trafił do aresztu na trzy miesiące), dopuścił się zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. W Szczucinie K. miał zadawać swojej ofierze liczne ciosy twardym narzędziem, a następnie wywieźć ją w okolice wałów przeciwpowodziowych w Łęce Szczucińskiej i brutalnie krępując doprowadzić do śmierci.

Sześciu policjantów z zarzutami

Zarzuty usłyszało też sześciu ówczesnych lub obecnych funkcjonariuszy policji. Zarzucono im nadużycie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub niedopełnienie obowiązków oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego. Wszyscy zostali aresztowani. Jeden z nich dobrowolnie poddał się karze i został skazany przez Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej na 11 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 3 tysiące zł grzywny. Kolejną, dziewiątą, podejrzaną osobą jest koleżanka Iwony Cygan, Renata G., której zarzucono czterokrotne składanie fałszywych zeznań. Ona również została aresztowana.

Opowiadał, że zna sprawcę. Nie żyje

Jak informowała wcześniej prokuratura, dane zgromadzone w wyniku eksperymentu procesowego w Łęce Szczucińskiej w październiku zeszłego roku, przesłuchania świadków, uprzednio uzyskana opinia Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie i zgromadzone dowody dały podstawę do zmiany kwalifikacji prawnej czynu na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Do tej pory policja i prokuratura, analizując zgromadzony materiał dowodowy, ustaliły też, że z zabójstwem Iwony C. bezpośredni związek ma zaginięcie i śmierć innego mieszkańca tej miejscowości. Mężczyzna ten w styczniu 1999 r., bezpośrednio po emisji programu kryminalnego, w którym omawiane było zabójstwo nastolatki i zapowiadana nagroda dla informatora, miał opowiadać, że zna sprawcę. Następnego dnia zniknął. Jego zwłoki znaleziono po kilku miesiącach w Wiśle, kilkanaście kilometrów poniżej Łęki Szczucińskiej. Śledztwo w tej sprawie trwa.

ZOBACZ MATERIAŁ CZARNO NA BIAŁYM

Układ milczenia
Układ milczeniatvn24

Autor: wini/gp/jb / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: policja

Pozostałe wiadomości