Nie znaleziono zabójcy teściowej Brunona Kwietnia. Prokuratura umarza śledztwo

tvn24Brunon Kwiecień był podejrzewany o zabójstwo teściowej

Krakowska prokuratura z powodu niewykrycia sprawcy umorzyła śledztwo w sprawie zabójstwa Julity K. Zamordowana kobieta była teściową odpowiadającego przed krakowskim sądem za przygotowywanie zamachu terrorystycznego Brunona Kwietnia.

- Postanowienie o umorzeniu jest prawomocne, jednak śledztwo w każdej chwili może być podjęte po pojawieniu się nowych dowodów – powiedział w środę szef Prokuratury Rejonowej Kraków–Prądnik Biały prok. Mariusz Boroń.

Jak wyjaśnił, w toku śledztwa nie udało się jednoznacznie ustalić, kto był sprawcą zabójstwa i jakie były przyczyny i okoliczności zbrodni.

Nie udało się powiązać dowodów

Jak poinformował prokurator Boroń, w toku śledztwa prokuratura rozważała kilka hipotez dotyczących sprawcy zabójstwa, w tym zakładające, że ze śmiercią Julity K. ma związek osoba lub osoby z najbliższej rodziny, osoby z kręgu znajomych lub osoby nieznane ofierze.

Zebrane w śledztwie dowody, w tym ślady krwi ofiary w samochodzie osoby z najbliższego jej kręgu, okazały się jednak niewystarczające do postawienia komukolwiek zarzutu zabójstwa. Nie udało się też powiązać poszlak w nierozerwalny łańcuch, mogący być podstawą oskarżenia w procesie poszlakowym.

W mieszkaniu znaleziono ślady krwi i amunicję

Jak podawała policja, kobieta mieszkała pod Wieliczką i ostatni raz była widziana na przełomie 2011 i 2012 r. W kwietniu 2012 r. w leśnym młodniku w Czajowicach w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego znaleziono zwłoki kobiety. Jej tożsamości nie udało się od razu ustalić. Specjaliści z Instytutu Ekspertyz Sądowych zrekonstruowali wygląd tej osoby. Pod koniec grudnia 2012 r. policja opublikowała uzyskane portrety, ale nie przyniosło to rezultatu. Śledztwo umorzono.

Od listopada 2012 r. krakowska Prokuratura Apelacyjna prowadziła śledztwo ws. przygotowywania zamachu bombowego na konstytucyjne organy RP przez Brunona Kwietnia. W trakcie tego śledztwa ABW przeszukała pod Krakowem dom, w którym mieszkała jego teściowa, ponieważ prokuratura planowała jej przesłuchanie. W mieszkaniu znaleziono ślady krwi i jedną sztukę amunicji. Kobiety nie było; nie potwierdziły się informacje, że wyjechała do Anglii. Prokuratura zleciła policji poszukiwanie zaginionej. Zaginięcie kobiety zgłosiła wtedy także jej rodzina.

W sprawie zeznawał Brunon Kwiecień

W styczniu 2013 policja opublikowała komunikat o poszukiwaniu 68-letniej Julity K. Informacją zainteresował się prokurator prowadzący śledztwo w sprawie niezidentyfikowanych zwłok z Czajowic; także Prokuratura Apelacyjna zainteresowała się badaniem niezidentyfikowanych zwłok na terenie Małopolski. W efekcie ustalono, że znalezione w Czajowicach szczątki należały do Julity K.

Według informacji prokuratury, w toku śledztwa przesłuchano m.in. osoby najbliższe ofierze zbrodni. Oznacza to, że zeznania w tej sprawie złożył też zięć ofiary Brunon Kwiecień. W toku swojego procesu wyraził on zgodę na podawanie jego danych.

Podejrzany o przygotowanie zamachu

Brunon Kwiecień – 45-letni pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – jest podejrzany o przygotowywanie zamachu na konstytucyjne organy RP. Zdaniem śledczych chciał on zdetonować w pobliżu Sejmu cztery tony materiałów wybuchowych, które miał umieścić w samochodzie. Zamierzał zaatakować w trakcie rozpatrywania projektu budżetowego, czyli wtedy, gdy w budynku będą przebywać prezydent, premier i ministrowie.

W trakcie śledztwa przyznał się do prowadzenia szkoleń dla osób, które zwerbował oraz do dokonywania próbnych detonacji. Nie przyznał się jednak do przygotowywania zamachu.

Znaleziono ciało teściowej Brunona K.
Znaleziono ciało teściowej Brunona K.tvn24

Autor: wini / Źródło: TVN 24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości