Butelki po śliwowicy, a w środku amfetamina. Zapadł wyrok

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
Butelki po śliwowicy, a w środku amfetamina
Butelki po śliwowicy, a w środku amfetaminaCBŚP
wideo 2/5
ania wideo

Wyroki od 11 miesięcy do pięciu i pół roku więzienia usłyszeli oskarżeni o przemyt amfetaminy z Polski do Szwecji. Płynny narkotyk znajdował się w butelkach po śliwowicy. Przed sądem odpowiadało siedem osób.

Wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Informację na ten temat przekazała między innymi Prokuratura Krajowa, która wspólnie z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej oraz Centralnym Biurem Śledczym Policji pracowała nad tą sprawą.

Podczas postępowania śledczy współpracowali także z Europolem, Eurojustem, oraz szwedzką Służbą Celną.

Butelki po śliwowicy, a w środku amfetaminaCBŚP

"W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa przestępcza specjalizowała się w przemycie płynnej amfetaminy, produkcji gotowego narkotyku oraz jego dystrybucji. Prekursory do stworzenia narkotyków nabywane były w Holandii, a następnie trafiały do Polski. Substancje były transportowane drogą morską ze Szczecina do Ystad" - czytamy w komunikacie PK. I dalej: "Na miejscu członek grupy będący chemikiem przekształcał płynną substancję w narkotyk gotowy do dalszej dystrybucji. Odbiorcami narkotyku na terenie Szwecji byli m.in. członkowie międzynarodowego gangu motocyklowego".

Siedem osób skazanych

Według ustaleń śledczych grupa finansowała swoją działalność głównie z przestępstw kredytowych. "Tworzyła specjalną sieć kurierów, którzy autobusami lub promem przemycali płynną amfetaminę pod postacią alkoholu lub piwa. Grupa miała charakter hermetyczny, a osoby, na które brane były kredyty - "tzw. słupy" - przeważnie stawały się później kurierami" - wyjaśniła PK. Prokuratorzy dodali przy tym, że niektórzy oskarżeni działali równolegle w kilku grupach przestępczych o charakterze narkotykowym.

Skazani przez sąd członkowie gangu to mieszkańcy województwa małopolskiegoCBŚP

Jak przekazała prokuratura, sąd "w pełni podzielił" jej ustalenia i skazał siedmiu członków grupy przestępczej na kary bezwzględnego pozbawienia wolności w wymiarze od 11 miesięcy do pięciu lat i sześciu miesięcy. Wymierzył też skazanym grzywny w wymiarze od 10 do ponad 40 tysięcy złotych.

Skazani przez sąd to mieszkańcy województwa małopolskiego z Gorlic i Nowego Sącza. "Wobec pozostałych członków grupy przestępczej postępowania sądowe nadal trwają" - dodała PK.

Wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w KrakowieCBŚP

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości