Ma mieć 120 koni pod maską i rozpędzać się nawet do 100 km/h w cztery sekundy. Studenci z Politechniki Śląskiej budują bolid i chcą z nim wystartować we włoskim wyścigu Formuły Student. - Poprowadzi go najszybszy z nas - zapowiada Mateusz Witczak z zespołu konstruującego pojazd.
Zajmujące się projektem od roku Koło Naukowe PolSl Racing liczy 50 studentów, w tym 10 kobiet. Studenci budują bolid, który już w wakacje wyruszy na tor Riccardo Paletti pod Modeną we Włoszech i powalczy tam o zwycięstwo.
A rywalizacja zapowiada się gorąca, bo nad podobnymi wyścigówkami pracują też studenci z ok. 500 uczelni technicznych na świecie.
Bolid z przyszłości
Gliwiccy studenci zdradzają, że ich maszyna ma rozpędzać się do 100 km/h w cztery sekundy. Bolid będzie miał 3 metry długości, 1,5 szerokości oraz 1,25 wysokości, przy wadze 200 kg.
Prace projektowe zostały już zakończone. Studenci postanowili wystylizować swój pojazd na wzór bolidów z przeszłości. Wkrótce powinna się rozpocząć "produkcja".
Koszt? Nawet 200 tys. zł
Budżet przedsięwzięcia jest niemały, bo szacowany na ok. 150–200 tys. zł.
- Cały czas szukamy źródeł finansowania. Spora część wydatków została pokryta wymianą barterową. Na razie prace trwają w jednej z sal uczelni, ostatnia faza - montaż, odbędzie się w garażu politechniki – mówi Witczak.
Wyścigi dla studentów z całego świata
Formuła Student to największe na świecie zawody motoryzacyjne dla studentów. Co roku rywalizuje między sobą ponad 500 zespołów z najlepszych uczelni. Celem rywalizacji jest zaprojektowanie, zbudowanie oraz przetestowanie bolidu na wzór tych biorących udział w wyścigach Formuły 1. Ekipy muszą również zbadać możliwości dochodowej produkcji i sprzedaży pojazdu. Następnie walczą w szeregu konkurencji, w których oceniany jest zespół jak i osiąg stworzonego pojazdu.
A walczyć jest o co, bo studenci mają szanse zostać zauważeni przez przedstawicieli największych koncernów motoryzacyjnych. A to zwiększa ich szanse na zatrudnienie w jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek.
Studencki bolid nie tylko na Śląsku
W ubiegłym roku podobną wyścigówkę skonstruowali studenci z Politechniki Wrocławskiej. Ich bolid waży 200 kg, ma 70 koni mechanicznych i według konstruktorów, rozpędza się nawet do 160 km/h. Ze swoim dziełem wrocławscy studenci jeżdżą teraz po świecie i ciągle przeprowadzają testy. Startują na licencjonowanych torach F1. Za sobą mają już m.in. zawody w czeskim Hradec Kralove i na torze w Silverstone.
Zobacz wrocławski bolid:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: jsy/kv / Źródło: PAP/ TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: www.racing.polsl.pl