Śląskie władze chcą połączyć bytomskie Muzeum Górnośląskie z katowickim Muzeum Śląskim. Powód? Bytomska placówka jest w coraz gorszej kondycji finansowej i potrzebuje pomocy. - Połączenie sił, zbiorów oraz kadry obu muzeów stworzy możliwości rozwoju silnej instytucji- przekonuje śląski Urząd Marszałkowski. Projekt uchwały już jest. Będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu sejmiku- 7 kwietnia.
Na początku marca marszałek województwa śląskiego zaproponował, by miasto Bytom przejęło w całości lub współprowadziło wraz z Urzędem Marszałkowskim Muzeum Górnośląskie.
21 marca prezydent Bytomia Damian Bartyla tą propozycję przyjął. Podkreślał jednocześnie, że muzeum stanowi "wielką wartość dla miasta", jednak- jak tłumaczył- utrzymywanie takiego obiektu wyłącznie przez samorząd, byłoby w sytuacji budżetowej Bytomia niełatwe. Zgodził się, że opcją korzystniejszą jest dla miasta współprowadzenie i współfinansowanie muzeum z Urzędem Marszałkowskim.
Jak podaje Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, przygotowany przez Zarząd Województwa Śląskiego projekt uchwały w tej sprawie ma charakter intencyjny. - Nie przekreśla to dalszych rozmów na temat przyszłości bytomskiej placówki z samorządem - tłumaczy Trólka.
Nowoczesne Muzeum Śląskie zmarginalizuje placówkę w Bytomiu?
Według Urzędu Marszałkowskiego, głównym celem połączenia muzeów jest połączenie ich oferty programowej. ”Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w obecnych warunkach ekonomicznych i organizacyjnych mimo cennych kolekcji i zbiorów, nie jest w stanie uzyskać rozpoznawalności podobnej do innych muzeów, dla których organizatorem lub współorganizatorem jest Województwo Śląskie. Oddanie do użytku nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach – nowoczesnej, zlokalizowanej w centrum stolicy regionu, a jednocześnie wymagającej w kolejnych latach dalszych nakładów (...) utrwalać będzie przewagę konkurencyjną Muzeum Śląskiego a co za tym idzie spowodować może postępującą marginalizację działalności Muzeum Górnośląskiego” – napisano w uzasadnieniu do projektu.
Urząd Marszałkowski podkreśla również, że obie instytucje kulturalne mają "podobną strukturę działania oraz profil kolekcjonerski" a zbiory są komplementarne, czyli wzajemnie się uzupełniają m.in. w zakresie kolekcji sztuki, rzemiosła, zbiorów etnograficznych i archeologiczno-historycznych. - Połączenie zbiorów pozwoli na stworzenie bogatszej i atrakcyjniejszej oferty ekspozycyjnej – informuje Urząd.
Zobacz nową siedzibę Muzeum Śląskiego w Katowicach:
"Mieszkańcy zmiany nie odczują"
Projekt uchwały zostanie przedstawiony radnym sejmiku podczas najbliższej sesji - 7 kwietnia. Zgodnie z procedurą organizator placówki na trzy miesiące przed wydaniem decyzji zobowiązany jest podać do publicznej wiadomości informację o zamiarze - w tym przypadku połączenia. Głosowanie radnych odbędzie się po zakończeniu tej procedury.
Jeśli dojdzie do połączenia, Muzeum Górnośląskie będzie funkcjonowało jako oddział Muzeum Śląskiego, co będzie równoznaczne z połączeniem załogi i mienia. - Mieszkańcy miasta (Bytomia - red) praktycznie nie odczują tej zmiany organizacyjnej. Będą mogli nadal korzystać z oferty Muzeum Górnośląskiego – podaje Urząd Marszałkowski. W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano, że "połączenie sił, zbiorów oraz kadry obu muzeów stworzy możliwości rozwoju silnej instytucji o zdecydowanym charakterze ponadregionalnym".
Z kolei według związkowców z śląsko-dąbrowskiej "S" "wszelkie zmiany w funkcjonowaniu bytomskiego muzeum powinny być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi".
Muzeum Górnośląskie zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 roku. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 roku. To jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego. Na utrzymanie Muzeum Górnośląskiego przeznaczono w 2014 roku ponad 3 mln zł, w ub. roku było to ponad 3,5 mln zł.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: jsy / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice/ wikipedia