Ciekawostki

Przeskoczyli Mount Everest

Ciekawostki


Troje śmiałków - Nowozelandka, Kanadyjczyk i Brytyjka - zdobyło się na odwagę i skoczyło ze spadochronem z samolotu lecącego nad najwyższym szczytem na Ziemi - Mount Everestem w Nepalu. Spadochroniarze to Holly Budge z Wielkiej Brytanii, Wendy Smith z Nowej Zelandii i Neil Jones z Kanady. We trójkę wyskoczyli z samolotu lecącego na wysokości prawie 9 tysięcy metrów n.p.m. - czyli ledwie kilkaset metrów nad północno - zachodnim zboczem najwyższej góry świata. To pierwsze takie skoki w historii spadochroniarstwa.

Spadochroniarze to Holly Budge z Wielkiej Brytanii, Wendy Smith z Nowej Zelandii i Neil Jones z Kanady. We trójkę wyskoczyli z samolotu lecącego na wysokości prawie 9 tysięcy metrów n.p.m. - czyli ledwie kilkaset metrów nad północno - zachodnim zboczem najwyższej góry świata. To pierwsze takie skoki w historii spadochroniarstwa.

Za niezapomniane chwile amatorzy podniebnych wrażeń musieli słono zapłacić. Cała impreza kosztowała każdego ze spadochroniarzy, bagatela, 24 tysiące dolarów.

A to wszystko - jak mogłoby się wydawać - za bardzo niską temperaturę, rozrzedzone powietrze i kilkadziesiąt sekund spadania. Ale wszyscy i tak byli - dosłownie - wniebowzięci.

- To było niesamowite, ale był to najtrudniejszy skok, jaki kiedykolwiek wykonałam - powiedziała po wszystkim Holly Budge.

Skoki nad Everestem popularne

Niewątpliwie wysoki stopień trudności najwyraźniej nie zniechęca amatorów sportów ekstremalnych. W kolejce do wykonania takiego samego skoku czeka już następne 29 osób.

Być może zaimponował im Steve Truglia, który chciał pobić rekord Guinnessa w skoku ze spadochronem i zamierzał skoczyć z wysokości ponad 35 kilometrów nad ziemią. Podobnego wyczynu chciał dokonać Michel Fournier, który próbował wykonać skok z 40 kilometrów. Jego przedsięwzięcie jednak się nie powiodło.

Udało się natomiast słynnemu już "człowiekowi - rakiecie": 26 września Yves Rossy przeleciał nad Kanałem La Manche na skrzydłach własnej roboty.

Niektórzy jednak wolą spokojniejsze, chociaż nie mniej ekscytujące latanie - na przykład na światowych zawodach baloniarskich, które właśnie trwają w stanie Nowy Meksyk w USA.

Źródło: APTN