W lesie, w górach, a może na plaży? Gdzie w Polsce można nocować pod namiotem

Źródło:
Lasy Państwowe, Urząd Morski w Gdyni, Urząd Morski w Szczecinie, tvn24.pl
Jak podczas wizyty w lesie nie zostawić po sobie żadnych śladów?
Jak podczas wizyty w lesie nie zostawić po sobie żadnych śladów?Lasy Państwowe/Echa Leśne TV, Oblicza Lasów
wideo 2/4
Jak podczas wizyty w lesie nie zostawić po sobie żadnych śladów?Lasy Państwowe/Echa Leśne TV, Oblicza Lasów

Lato i okres urlopowy sprzyjają biwakom na łonie natury i nocowaniu pod namiotem. Nie wszędzie taka forma wypoczynku jest jednak dozwolona, a za łamanie przepisów grozi wysoki mandat. Gdzie poza kempingami i polami namiotowymi można w Polsce rozbić namiot? Jak przepisy zmieniły się w ostatnich latach?

Formalnie w Polsce nie ma zakazu rozbijania namiotów "na dziko", czyli poza polami namiotowymi. W praktyce problem z takim biwakowaniem wynika jednak z faktu, że ziemia zawsze do kogoś należy, a właściciel ma prawo samodzielnie decydować o dopuszczalności rozbijania na niej namiotu.

Jeżeli ziemia jest prywatna, przed rozbiciem namiotu konieczne jest skontaktowanie się z właścicielem i uzyskanie jego zgody. Warto pamiętać, że prywatne mogą być nie tylko tereny przydomowe, ale również pola i lasy. Z kolei w odniesieniu do terenów gminnych informacji na temat dopuszczalności biwakowania w danym miejscu należy zasięgnąć bezpośrednio w danej gminie.

Namiot w lesie

W przypadku lasów państwowych istnieją przepisy jasno określające dopuszczalność rozbijania w nich namiotów i nocowania. Do niedawna było to dozwolone jedynie w nielicznych i słabo oznaczonych miejscach biwakowania.

Sytuacja ta zmieniła się jednak w 2019 roku, gdy uruchomiony został program pilotażowy Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie", przekształcony dwa lata później w stały program. Program ten nie zezwolił, co prawda, na nocowanie w dowolnym miejscu w lesie, udostępnionych do tego zostało jednak kilkaset obszarów leśnych w całym kraju. To w sumie ponad 620 tys. hektarów lasu na terenie 425 nadleśnictw.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc nocować w lesie?Shutterstock

Z tej okazji stworzona została specjalna mapa z obszarami objętymi programem "Zanocuj w lesie", dostępna również w aplikacji na smartfony mBDL. Warunki korzystania z noclegu w lesie znajdziemy w regulaminie na stronie LP.

Jednym z takich warunków jest zezwolenie na rozbicie namiotu na wskazanych terenach, o ile liczebność grupy nie przekracza 9 osób, a nocleg w danym miejscu nie będzie dłuższy niż 2 noce z rzędu. "Nocleg powyżej limitu osób i czasu (...) należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa (…) nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego ze strony nadleśnictwa, zezwalającego na pobyt" - wskazano w regulaminie na stronie Lasów Państwowych.

Ognia w większości miejsc udostępnionych w lasach państwowych nie można używać. Dozwolone pozostaje to jedynie w miejscach wyznaczonych na ognisko, ponadto w 46 z obszarów objętych programem "Zanocuj w lesie" dozwolone zostało korzystanie z kuchenek gazowych - informacja o lokalizacji tych miejsc dostępna jest na mapie programu. Jeżeli już znajdziemy miejsce przeznaczone do rozpalania ogniska, warto pamiętać, że drewno na opał powinno się przynieść ze sobą. W lesie zabronione bowiem pozostaje pozyskiwanie "drewna i innego materiału w dowolnym celu, np. rozpalenia ognia czy budowy konstrukcji obozowych".

Pozyskiwać na własny użytek można za to w lasach państwowych owoce leśne i grzyby. Niedozwolone jest natomiast pozostawianie po sobie czegokolwiek. Naczelną zasadą biwakowania na łonie natury jest pozostawianie miejsca noclegu w takim samym stanie, w jakim się je zastało. Należy więc zawsze mieć ze sobą worki na śmieci, w których zabierzemy wszystkie swoje - a jeżeli takie były, również czyjeś - odpadki. Dobrą praktyką jest również korzystanie z opakowań na jedzenie wielokrotnego użytku, które ograniczą ilość śmieci "produkowanych" na biwaku.

Bezwzględnie przed wyruszeniem do lasu należy także sprawdzić, czy na obszarze, do którego zmierzamy, nie obowiązuje okresowy lub trwały zakaz wstępu do lasu, spowodowany np. zagrożeniem pożarowym. Warto także na bieżąco sprawdzać prognozy pogody - nocowanie pod namiotem na zimnie i w strugach deszczu dla większości osób nie będzie miłym doświadczeniem.

ZOBACZ TEŻ: Wakacje pod namiotem – gdzie jechać i co zabrać na camping

Namiot nad Bałtykiem

O ile nocleg pod namiotem w lesie państwowym stał się w ostatnich latach znacznie prostszy, o tyle zasady noclegu na plaży nad Bałtykiem się nie zmieniły. Oznacza to, że prawie zawsze nocowanie na nadmorskich plażach w Polsce pozostaje zabronione, podobnie jak rozpalanie na nich ognisk.

Polskie plaże należą do dwóch urzędów: Urzędu Morskiego w Szczecinie (plaże od granicy z Niemcami do okolic Ustki) oraz Urzędu Morskiego w Gdyni (tereny od okolic Ustki po granicę z Obwodem Kaliningradzkim). I to one decydują o dopuszczalności nocowania na wybrzeżu, w tym na plażach.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni w komunikacie opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej informuje, że biwakowanie na plaży w celach turystycznych jest zabronione. "Do tego rodzaju czynności wyznaczone są odpowiednie bazy noclegowe jak np. pola namiotowe, kempingi oraz inne miejsca spoczynkowe. Ponadto plaże są to w większości tereny, na których nie ma odpowiedniej infrastruktury sanitarnej oraz często występują zagrożenia powodziowe i pożarowe, mogące stworzyć niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia" - napisano na stronie.

Plaża w Świnoujściukatatonia82 / Shutterstock

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Urzędu Morskiego w Szczecinie. Jak wynika z Zarządzenia Porządkowego nr 1 z 2015 roku w nadmorskim pasie technicznym, obejmującym m.in. plaże, wydmy i klify, zabrania się "ustawiania namiotów i biwakowania z wyjątkiem nieruchomości stanowiących własność prywatną".

Oba Urzędy Morskie są jednocześnie uprawnione do wydawania zezwoleń na biwakowanie na podległym sobie terenie. Aby starać się o takie zezwolenie, należy do właściwego urzędu złożyć formalny wniosek. Bez specjalnego zezwolenia odpoczywanie na nadbałtyckich plażach z wykorzystaniem parawanów czy namiotów plażowych dozwolone jest więc jedynie w ciągu dnia. Za nocleg na plaży grozi natomiast mandat w wysokości do 500 złotych.

Ciekawym pomysłem dla osób, które chciałyby mimo to pojechać z namiotem nad Bałtyk, może być skorzystanie tam z możliwości programu "Zanocuj w lesie". Nadleśnictwo Elbląg udostępniło bowiem na biwakowanie obszar leśny w okolicy Jantaru na Mierzei Wiślanej. Należy jednak pamiętać, że również w tym przypadku pozwolenie nie dotyczy nocowania na samej plaży, a jedynie w pobliskim lesie.

ZOBACZ TEŻ: Szeroka na 200 metrów i z najcieplejszą wodą. Ranking najpiękniejszych plaż w Polsce

Zakaz biwakowania

Na niektórych obszarach rozbijanie namiotu pozostaje całkowicie zabronione. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody dotyczy to przede wszystkim parków narodowych oraz rezerwatów przyrody. Wynika to z faktu, że obszary te znajdują się pod specjalną ochroną, a obecność człowieka, zwłaszcza poza wyznaczonymi szlakami, stanowiłaby dodatkowe obciążenie dla ich ekosystemu.

Na terenie parków narodowych i rezerwatów znajduje się m.in. wiele obszarów górskich w Polsce. Tym samym nocowanie pod namiotem w górach często nie jest dozwolone poza obszarami do tego wyznaczonymi. Również w tym przypadku pewne ułatwienia wprowadzono jednak programem "Zanocuj w lesie".

ZOBACZ TEŻ: Bałtyk, góry, a może Mazury. W której części kraju najtaniej spędzimy wakacje?

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: Lasy Państwowe, Urząd Morski w Gdyni, Urząd Morski w Szczecinie, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Powódź w Polsce trwa. - W Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) na wodowskazie będzie 950 centymetrów - oznajmił na sztabie kryzysowym po godzinie 21 dyrektor IMGW Robert Czerniawski. - Jeżeli nic się nie stanie z wałem, który już w tej chwili jest obciążony, to mamy jeszcze 120 centymetrów w zapasie - dodał. Według informacji uzyskanych przez reportera TVN24 o godzinie 23, jeden z wałów przeciekał i służby wraz z mieszkańcami umacniały go workami z piaskiem. Według IMGW, wzrosty poziomu wód będą widoczne również w Malczycach i Ścinawie, ale tam także powinno być kilkadziesiąt centymetrów w zapasie.

"Niepokojąca sytuacja poniżej Wrocławia". Szef IMGW o prognozach wód na kolejne godziny

"Niepokojąca sytuacja poniżej Wrocławia". Szef IMGW o prognozach wód na kolejne godziny

Źródło:
TVN24

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła akcję wobec osób, które miały siać fake newsy związane z działaniem antypowodziowym. Premier Donald Tusk przekazał na wieczornym sztabie kryzysowym, że "zatrzymani używali munduru" Służby Kontrwywiadu Wojskowego i "siali dezinformację". - Uznali, badamy dlaczego, że ich celem jest sianie paniki głównie w odniesieniu do wysadzania wałów - mówił.

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak przyznał, że tranzyt, który funkcjonuje w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie), "jest utrudnieniem" dla miasta w przygotowaniach na falę powodziową, która nadciąga z południa Polski. - O godzinie 23 ruch zostanie przekierowany - oświadczył w czasie czwartkowego, wieczornego sztabu kryzysowego. To odpowiedź na wcześniejsze apele burmistrza Grzegorza Garczyńskiego, który podnosił, że przygotowania do ochrony miejscowości mogłyby iść sprawniej, gdyby nie korki spowodowane ruchem wahadłowym na moście na Odrze.

Dwie piękne rzeki, fala idzie. Po apelu minister zdecydował w sprawie Krosna Odrzańskiego

Dwie piękne rzeki, fala idzie. Po apelu minister zdecydował w sprawie Krosna Odrzańskiego

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Powódź w Polsce trwa. Wojewoda lubuski ogłosił wieczorem alarmy powodziowe dla kilku powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego. W czwartek nad ranem fala powodziowa dotarła do Wrocławia. Stan Odry w stacji pomiarowej Trestno prawie o dwa metry przekroczył stan alarmowy. Na godzinę 22.10 wynosił 640 centymetry.

Alarmy powodziowe w Lubuskiem

Alarmy powodziowe w Lubuskiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Donald Trump nie spotka się w niedzielę z prezydentem Andrzejem Dudą w Doylestown w stanie Pensylwania - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona. Według jego informacji zdecydować o tym miały względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo na razie, czy planowane jest spotkanie z polskim prezydentem w innym miejscu. Donald Trump najprawdopodobniej nie spotka się też z Andrzejem Gołotą, z którym wcześniej planował zagrać w golfa.

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Reuters

W wyniku powodzi pani Anna Winnicka z Lądka-Zdroju straciła dom. - Jest do rozbiórki - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Janem Piotrowskim, ale jak przyznała - najtrudniej znosi utratę wózka inwalidzkiego.

"Dzisiaj utopił mi się wózek inwalidzki" Historia pani Anny z Lądka-Zdroju

"Dzisiaj utopił mi się wózek inwalidzki" Historia pani Anny z Lądka-Zdroju

Źródło:
TVN24

Nadbrygadier Michał Kamieniecki, który od środy przejął zarządzanie kryzysowe w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim, opowiadał w "Faktach po Faktach" w TVN24 o tym, na czym skupiają się teraz jego działania. - Skoordynowałem pracę sztabu, stworzyłem struktury dowodzenia poszczególnych poziomów, tak żeby ta praca szła sprawnie - mówił. Wskazywał również na to, co jest obecnie "ogromnym problemem".

Przejął zarządzanie kryzysowe. "Na miejscu to wygląda dużo gorzej niż w telewizji"

Przejął zarządzanie kryzysowe. "Na miejscu to wygląda dużo gorzej niż w telewizji"

Źródło:
TVN24

- Szacowałem, że może wchodzić w grę tego typu kwota. Jak sądzę, ona będzie wystarczająca - powiedział w "Kropce nad i" minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Odniósł się do informacji, że Polska ma otrzymać połowę unijnych środków przeznaczonych dla krajów dotkniętych powodziami. Klimczak mówił też, że szacunki strat trwają, ale same uszkodzenia zbiorników wodnych to już około miliarda złotych.

Miliardy euro na działania po powodzi. Kwota "będzie wystarczająca"

Miliardy euro na działania po powodzi. Kwota "będzie wystarczająca"

Źródło:
TVN24
"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fala wezbraniowa na Odrze dotarła do Wrocławia. Jak obecnie wygląda stan rzeki w stolicy Dolnego Śląska - można to śledzić na żywo, dzięki kamerze internetowej z widokiem na rzekę oraz panoramę centrum miasta. Obraz live można oglądać w TVN24 GO.

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Wybuchy należących do bojowników Hezbollahu urządzeń elektronicznych zostały zarejestrowane na nagraniu. Według libańskich władz, we wtorkowych i środowych wybuchach zginęło kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy zostało rannych.

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu po tym, jak pojazd typu SAM uderzył w drzewo i spłonął w Słuchowie (woj. pomorskie). Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

W samolocie amerykańskich linii Delta Air Lines w czasie lotu doszło do awarii, w wyniku której wystąpiły problemy z ciśnieniem. Okazały się one na tyle poważne, że części pasażerów zaczęła lecieć krew z uszu i nosa. Samolot bezpiecznie wylądował, według przewoźnika nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Źródło:
CNN, Washington Post

Gdy 75-latka z Białegostoku podniosła słuchawkę, usłyszała płacz mężczyzny, który podawał się za jej syna. Powiedział, że potrącił kobietę w ciąży i potrzebuje 150 tys. zł, aby nie pójść do więzienia. Kiedy do seniorki przyszedł 45-letni "policjant" po odbiór pieniędzy, 75-latka razem ze swoim 80-letnim mężem zamknęła go w mieszkaniu i zadzwoniła na policję. 45-latek wyszedł w kajdankach.

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Źródło:
tvn24.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP
Jeszcze w piątek "nie było powodów do paniki". Dlaczego premier przekazał taką opinię?

Jeszcze w piątek "nie było powodów do paniki". Dlaczego premier przekazał taką opinię?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wystarczyła chwila, aby niewielkie miasto w Kotlinie Kłodzkiej, Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie), znalazło się pod wodą. W sieci pojawił się film, który pokazuje moment, gdy służby informują, że zarządzona została natychmiastowa ewakuacja. Zaraz ulica, przy której ludzie spacerowali spokojnie pod parasolkami, zmieniła się w rwący potok. 

Ludzie spacerują z parasolami, po chwili ulica zamienia się w rwący potok. "Ależ siła żywiołu"

Ludzie spacerują z parasolami, po chwili ulica zamienia się w rwący potok. "Ależ siła żywiołu"

Źródło:
tvn24.pl
"Wie pan, o co chodzi. Polityka. Im więcej wody wyleje się tutaj, tym mniej dopłynie do Wrocławia"

"Wie pan, o co chodzi. Polityka. Im więcej wody wyleje się tutaj, tym mniej dopłynie do Wrocławia"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek ruszył szpital polowy w Nysie. Szef MON przekazał, że od rana przyjmuje pacjentów. Na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku działają też mobilne ambulatoria. Szef MSWiA przekazał, że straty spowodowane powodzią w trzech województwach są ogromne. Dodał, że na odbudowę tego, co zostało zrujnowane "nie zabranie pieniędzy". W odbudowie szpitala w Nysie pomoże Fundacja TVN, która przekaże na ten cel pół miliona złotych.

Ruszył szpital polowy w Nysie. "Pierwsi pacjenci zostali przyjęci"

Ruszył szpital polowy w Nysie. "Pierwsi pacjenci zostali przyjęci"

Źródło:
TVN24
Tam, gdzie była droga płynie rzeka. Tam, gdzie była rzeka są ruiny

Tam, gdzie była droga płynie rzeka. Tam, gdzie była rzeka są ruiny

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają nowy przekaz w sprawie ściganego listem gończym byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Ma być ścigany za... stosowanie obowiązującego w sytuacjach nadzwyczajnych prawa i procedur. Sprawdzamy, jakie zarzuty ma w rzeczywistości.

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według polityków opozycji dofinansowanie ochotniczych straży pożarnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spadło z 247 milionów w ubiegłym roku do 42 milionów w tym roku. Dane uzyskane z NFOŚiGW tego nie potwierdzają.

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Źródło:
Konkret24

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

W trosce o bezpieczeństwo uczniów w czwartek odwołano zajęcia w ponad 430 placówkach edukacyjnych w kraju. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło też specjalną linię telefoniczną, gdzie uczniom, nauczycielom i rodzicom oferowane jest wsparcie. Działań pomocowych jest więcej.  

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

W oscarowym wyścigu w najbliższych miesiącach Polskę reprezentować będzie "Pod wulkanem" Damiana Kocura. - Ta bardzo autorska wypowiedź jest niezwykle inkluzywna i uniwersalna - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Mikołaj Lizut, producent filmu. Dodał, że jest "przeszczęśliwy" w związku z werdyktem komisji oscarowej. Dyrektorka PISF-u Karolina Rozwód zapewniła, że w budżecie instytutu "są zabezpieczone pieniądze" na kampanię oscarową filmu. Kwoty jednak nie zdradziła.

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Źródło:
tvn24.pl

Jesień daje szansę na spędzenie nieco więcej czasu w alternatywnych światach i wcielenie się w jedną z niezliczonych wirtualnych postaci. Przedstawiamy kilka najlepszych na tę porę roku gier, które wymagają od gracza albo zręczności i logicznego myślenia, albo emocjonalnego zaangażowania w przygody bohaterów.

Najlepsze gry na jesień. Lista tytułów na coraz krótsze dni

Najlepsze gry na jesień. Lista tytułów na coraz krótsze dni

Źródło:
tvn24.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP