Z kraju

Z kraju

W sklepach może być drożej. Badania to potwierdzają

W pierwszej połowie tego roku inflacja może się nasilać - wynika z badań Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen, w marcu wzrósł o 0,8 punktu wobec lutego 2017 roku.

Sellin o Tusku: ma ciepłą posadkę i nic nie robi

Donald Tusk jest z jakiegoś powodu wygodnym politykiem dla kręgów europejskich. W czasie jego kadencji doszło do największej katastrofy w historii Unii Europejskiej, bo pierwszy raz Wspólnota się skurczy - mówił w "Poranku" TVN24 BiS Jarosław Sellin, wiceminister kultury. - To prawda, że Tusk ma ciepłą posadkę i nic nie robi, ale mógłby to stanowisko wypełnić treścią. Mógłby spowodować, że będzie miał większe znaczenie. Ale tego nie robi - dodał.

Przegląd prasy. Unijny absurd na torach. Dwa miliardy złotych na zbyteczny remont

Unijny absurd na torach: kolej musi wydać ogromne pieniądze na remont, którego nie potrzebuje - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W innym wypadku PKP będą musiały zwrócić pieniędzy do Brukseli. - Kolej wyremontuje tory za 2,2 miliardy złotych, po których składy nie pojadą szybciej, a przejazd zostanie skrócony zaledwie o 5 minut - twierdzi gazeta. W odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podkreślają, że "brak modernizacji linii w przyjętym i akceptowanym przez Unię Europejską zakresie oznaczałby degradację trasy".

Tusk biznesowym prorokiem? Ekonomiści zachęcają do inwestycji w Peru

Donald Tusk był biznesowym prorokiem, kiedy dziewięć lat temu w Peru podpisywał porozumienia o współpracy naukowej, kulturalnej, turystycznej i obronnej. Przy tej okazji jego zdjęcia w regionalnym nakryciu głowy zrobiły furorę. Teraz ekonomiści banku BZ WBK mówią: idźcie w ślady Tuska i jedźcie do Peru, bo kraj rozwija się bardzo szybko i jest tam popyt na polskie produkty - mówił w nowym cyklu "3…2…1…" Robert Stanilewicz.

Samochody elektryczne i kabelek. Ładowanie aut będzie w Polsce wyzwaniem

Elektromobilność będzie wielkim wyzwaniem zarówno dla operatora systemu przesyłowego, jak i dystrybutorów energii - przyznał prezes PSE Eryk Kłossowski. Plan Rozwoju Elektromobilności zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Do 2020 ma powstać około sześć tysięcy punktów wolnego ładowania i 400 punktów szybkiego ładowania.

Wizz Air poleci z polskich lotnisk na Ukrainę

Węgierski Wizz Air od 25 sierpnia br. uruchomi nowe połączenia z Lublina i Poznania do Kijowa na Ukrainie - poinformował w poniedziałek przewoźnik. Rejsy z polskich miast na Ukrainę będą odbywały się w poniedziałki i piątki.

Rząd nie poprze drastycznych kar za złamanie zakazu handlu w niedzielę

Stanowisko rządu w sprawie projektu zakazu handlu w niedzielę jest już właściwie przygotowane i "do dwóch tygodni maksymalnie" kwestia ta pojawi się na posiedzeniu Rady Ministrów - zapowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zaznaczył, że nie ma zgody na karę więzienia za złamanie zakazu.

Szybciej na Mazury i Podlasie. Finiszuje budowa setek kilometrów dróg

W tym roku planowane jest oddanie do ruchu ponad 390 km nowych dróg, w tym odcinki tras S3, S5, S7 i S8 oraz kilku obwodnic - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeszcze przed wakacjami ma zakończyć się budowa trasy ekspresowej w województwie warmińsko-mazurskim. W kolejnych dwóch latach te drogi oraz trasa S17 będą niemal w całości już gotowe do użytku.

Debata kobiet. Wybór Tuska a wizerunek Polski

Jak działania polskiego rządu wpłyną na wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej? O tym w programie "Debata Kobiet" rozmawiały: Anna Kalata, ekonomistka, Eliza Kuna, adwokat oraz Katarzyna Piekarska, radca prawny.

NBP: zarejestrowany w 2016 roku spadek inwestycji był przejściowy

Notowany spadek inwestycji ma charakter przejściowy, stąd w 2017 roku jest spodziewane przyspieszenie dynamiki PKB do 3,7 proc. - wynika z zaprezentowanej w poniedziałek przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcji inflacji i PKB. Wynika też z niej, że w 2017 roku inflacja CPI wyniesie 2,0 proc. Wzrośnie konsumpcja i będą rosnąć płace.

Kolej rusza z korektą rozkładu. Sprawdź, co się zmieni

W niedzielę została wprowadzona marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany obejmują podróżnych między innymi z Wielkopolski, Małopolski i Śląska. Ponadto z ruchu został wyłączony odcinek pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Gdańską.

"Piąta Strona Świata", 11.03

Donald Tusk pozostanie szefem Rady Europejskiej na drugą kadencję. Jakie będą konsekwencje polskiego "nie" względem jego kandydatury i jaki plan ma polski rząd na przyszłą współpracę z Unią Europejską? Na te oraz wiele innych pytań w programie "Piąta Strona Świata" w TVN24 BiS odpowiadali: publicystka Janina Jankowska, dziennikarka Magdalena Chrzczonowicz, Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz publicysta Sebastian Duda.

Ubezpieczenia w rolnictwie. Firmy boją się strat

Stan ubezpieczeń rolnych jest niezadawalający, wiąż zbyt mało rolników ubezpiecza swoje uprawy, ale także zbyt mało towarzystw ubezpieczeniowych chce zająć się taką działalnością - powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Polska chce produkować więcej aut. Morawiecki zdradza plany

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział w piątek w Bukowinie Tatrzańskiej, że są prowadzone rozmowy z kierownictwem Opla, Peugeota i Fiata o produkcji samochodowej w Polsce. Chodzi m.in. o produkcję samochodów elektrycznych.

Rząd chwali się zaproszeniem na szczyt G20. Nie tylko Polska je dostała

Reprezentant Polski po raz pierwszy w historii weźmie w przyszłym tygodniu udział w szczycie państw G20. Politycy Prawa i Sprawiedliwości na czele z samym prezesem partii wielokrotnie podkreślali, że zaproszenie dla naszego kraju "to bardzo znaczny sukces rządu". Okazuje się jednak, że oprócz Polski, zaproszenie otrzymały między innymi kraje takie jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Rwanda czy Senegal.

Spór o Tuska a wizerunek Polski. "Debata Młodych" w TVN24 BiS

Ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej - to temat, który zdominował "Debatę Młodych" w TVN24 BiS. Co oznacza taki wynik głosowania? Jak w tej sytuacji powinien zachować się polski rząd? To tylko niektóre pytania, z którymi mierzyli się: Mateusz Rojewski z Forum Młodych PiS, Piotr Kołomycki z Młodych Demokratów, Rafał Kuźmicki z Młodych Nowoczesnych oraz Paweł Gotowt z Młodej Prawicy.

Jedzenie mocno zdrożało. Sprawdź, co najbardziej

Rosnące ceny jedzenia nad Wisłą to część światowego trendu. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa od lutego 2016 roku żywność zdrożała na całym świecie o 17,2 procent. Sprawdź, co podrożało najmocniej. Przedstawiamy ceny hurtowe na podstawie danych ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej.

Polsko-polski spór w UE. "Debata Kobiet" w TVN24 BiS

O reelekcji Donalda Tuska na fotel przewodniczącego Rady Europejskiej, mimo sprzeciwu polskiego rządu dyskutowały uczestniczki ”Debaty Kobiet” w TVN24 BiS: doc. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Wydziały Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Kinga Gajewska-Płochocka z Platformy Obywatelskiej oraz Elżbieta Borowska z Kukiz’15.