Z kraju

Z kraju

Tabletka "dzień po" w Europie. Sprawdź, jakie są przepisy i kto ją kupuje

"Tabletkę po" nabywają w Polsce zazwyczaj pacjenci w przedziale wiekowym 25-30 lat. Choć najczęściej kupują ją kobiety (51 proc.), to zaskakująco często zgłaszają się po nią i mężczyźni (44 proc.) - wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown. Według analiz, osoby niepełnoletnie stanowią 2 proc. wszystkich nabywców.

Burza wokół decyzji rządu ws. pigułki "dzień po". Debata Kobiet w TVN24 BiS

Hormonalne leki antykoncepcyjne będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę - przewiduje projekt przyjęty przez rząd. Czy to dobra inicjatywa dyskutowały uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Katarzyna Kądziela z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Inicjatywa Feministyczna, Anna Kiljan z Fundacji "Pro-prawo do życia" oraz Antonina Lewandowska z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton".

Smog uderza w nasze zdrowie i bije po kieszeni. Ten raport jasno pokazuje, co robić

Jakość powietrza w Polsce nadal stanowi poważną podstawę do obaw - pisze w swoim raporcie Komisja Europejska. Jak poinformowano, w 2013 roku ok. 48 270 przedwczesnych zgonów mogło być wynikiem stężeń drobnych cząstek stałych, z czego 1 150 zgonów było spowodowanych stężeniem ozonu, a ponad 1 610 stężeniem dwutlenku azotu. Według szacunków, smog rocznie kosztuje Polskę 26 miliardów euro.

Czy warto brać ślub? Debata Młodych w TVN24 BiS

Czy warto w dzisiejszych czasach brać ślub? Jakie są plusy i minusy małżeństwa? Na te pytania odpowiedzi szukali w Debacie Młodych w TVN24 BiS: Anna Kuropatnicka (Młodzi Demokraci), Magda Zdyra (Federacja Młodych Socjaldemokratów), Karol Jankowski (Forum Młodych PiS) oraz Michał Polakiewicz (Kukiz' 15).

Czy obywatelstwo jest aż tak istotne? Debata Kobiet w TVN24BiS

Szwajcarzy przegłosowali w referendum uproszczenie sposobu uzyskania obywatelstwa w trzecim pokoleniu. O tym, jak istotne jest obywatelstwo dyskutowały uczestniczki Debaty Kobiet: dr Wioletta Wilk-Reguła z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku, Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska oraz Małgorzta Zawadka, wieloletnia korespondentka w USA.

Umorzone czynsze bez podatku. Prawo ma być zmienione

Osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu - taki, według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, skutek rozwiązań przygotowanych w Ministerstwie Finansów.

Konstytucja Biznesu. Najważniejsza ustawa skierowana do konsultacji

Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji i uzgodnień najważniejszą ustawę z pakietu Konstytucji Biznesu - Prawo przedsiębiorców oraz trzy ustawy niezbędne do jego wdrożenia - poinformował resort. Prawo to będzie określać warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

Gigantyczne koszty sztandarowych projektów rządu. Jest pomysł, gdzie szukać pieniędzy

Mamy w czwartym kwartale 2,7 proc. wzrostu gospodarczego i mamy bardzo szybkie odbicie w górę inwestycji, odbicie wzrostu gospodarczego - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, iż jest niezwykle szczęśliwy, że "wzrost gospodarczy idzie w tym kierunku". Jego zdaniem wyższe wydatki budżetowe z powodu programów społecznych mają być finansowane poprzez "uszczelnianie, profesjonalizowanie obsługi podatkowej".

Gospodarka przyśpieszyła. Wzrost lepszy od oczekiwań

Produkt krajowy brutto w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 1,7 proc. kwartał do kwartału wobec skorygowanego wzrostu w III kwartale na poziomie 0,4 proc. - wynika szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Awaria w Alior Banku przez problemy z serwerem

Przyczyną niedostępności Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku oraz T-Mobile Usługi Bankowe były przejściowe problemy z serwerem - poinformował rzecznik prasowy Alior Banku Julian Krzyżanowski.

Alma wnioskuje o likwidację

Sąd Rejonowy w Krakowie postanowił o umorzeniu postępowania sanacyjnego Alma Market - poinformowała spółka w komunikacie. Alma Market podjęła decyzję o sporządzeniu wniosku o upadłość spółki obejmującej likwidację majątku.

Wzrosła liczba niewypłacalnych firm. Aż o 44 proc.

W styczniu opublikowano informacje o niewypłacalności 69 polskich przedsiębiorstw. To o 44 proc. więcej niż w styczniu 2016 r., gdy było to 48 firm - wynika z danych opracowanych przez ubezpieczyciela należności Euler Hermes. Najwięcej problemów z niewypłacalnością miały przedsiębiorstwa z sektora budowlanego.

Zmiany w zarządzie PGZ. Prezes Siwko zrezygnował

Arkadiusz Siwko zrezygnował ze stanowiska prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a rada nadzorcza przyjęła rezygnację - poinformowała PGZ. Informację podało także MON. Na stanowisko prezesa PGZ powołano Błażeja Wojnicza, dotychczasowego prezesa Polskiego Holdingu Obronnego.

Niemiecki koncern przenosi cztery fabryki do Polski

Firma Reuss-Seifert planuje przenieść z Niemiec do Nowej Soli (Lubuskie) cztery zakłady produkcyjne. Budowa fabryki ma rozpocząć się wiosną tego roku. Zatrudnienie znajdzie w niej ok. 280 osób – poinformowała rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Węgiel czy atom? "Debata Kobiet" w TVN24 BiS

Energetyka jądrowa na świecie - to temat, który zdominował "Debatę Kobiet" w TVN24 BiS. Jakie są plusy i minusy takich rozwiązań? Czy tego typu zakłady energetyczne są bezpieczne? To pytania, na które odpowiedzi szukały: Karolina Baca-Pogorzelska z "Dziennika Gazety Prawnej", Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska Zarządu Fundacji Strefa Zieleni oraz dr hab. Grażyna Zakrzewska-Kołtuniewicz z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej.

25 lat więzienia za oszustwa na podatku VAT. Jest podpis prezydenta

Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczania procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Komisja widzi ożywienie w Europie, ale obniża prognozę wzrostu PKB Polski

Polski produkt krajowy brutto wzrósł w 2016 roku o 2,8 proc., a w 2017 roku wzrośnie o 3,2 proc. - oceniła Komisja Europejska w najnowszych prognozach gospodarczych. W listopadzie ub. roku KE prognozowała wzrost o 3,1 proc. w 2016 r. i o 3,4 proc. w 2017 r. - Oczekujemy, że w latach 2017-18 inwestycje publiczne powinny wyraźnie przyspieszyć - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba.