Z kraju

Z kraju

Ustawa o ziemi. Bruksela nie wszczęła procedury wobec Polski

Mimo że Komisja Europejska już od kilku miesięcy bada przyjętą przed rokiem ustawę w sprawie obrotu ziemią, która nakłada ograniczenia na sprzedaż gruntów rolnych w Polsce, wygląda na to, że w tym półroczu nie zdecyduje się na wszczęcie procedury - poinformowały źródła w Brukseli.

Brexit przyniesie straty rolnikom. Unijna organizacja ostrzega

Unijna organizacja rolnicza Copa-Cogeca uważa, że odejście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty przyniesie straty zarówno brytyjskim, jak i unijnym rolnikom. Wyraża też nadzieję, że Zjednoczone Królestwo dotrzyma swoich zobowiązań finansowych.

Nowe centrum usług ma dać pracę nawet dwóm tysiącom osób

W Krakowie działa Globalne Centrum Usług Wspólnych ABB. - Inwestycja świadczy o zaufaniu do naszego kraju i o tym, jak mocno jesteśmy wprzęgnięci w globalną gospodarkę cyfrową – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji działalności Centrum.

Stłuczka samochodu z wiceministrem. Ile może kosztować naprawa?

Co najmniej 38 tysięcy złotych - tyle może kosztować naprawa limuzyny wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, która w środę zderzyła się z innym autem na warszawskim Powiślu. To kosztorys uwzględniający jedynie uszkodzenia widoczne na zdjęciach. Jeśli BMW ma też uszkodzenia wewnętrzne, cena naprawy może być znacznie wyższa - wynika z opinii rzeczoznawców, z którymi rozmawialiśmy.

Ekspert: Eurokorpus to struktura rachityczna. Ale decyzja MON była błędna

Decyzja o zmniejszeniu obecności Polski w Eurokorpusie była błędna - powiedział w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS dr Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak stwierdził Eurokorpus jest strukturą rachityczną. - To zalążek czegoś i nie bardzo widać, aby ten zalążek miał dynamikę przekształcania się w coś poważnego. Minister obrony podjął decyzję, że szkoda tych kilkunastu oficerów, którzy tam pracują i można ich zaangażować gdzie indziej. Moim zdaniem, nie szkoda - podkreślił Girzyński.

Ukraińcy w cenie. "Niedługo będziemy mogli im pomachać na autostradzie"

Koszt zatrudnienia Ukraińca jest bardzo często wyższy niż koszt zatrudnienia Polaka - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Ale firmy często nie mają wyjścia i muszą zatrudniać sąsiadów ze Wschodu do prac, których nie chcą wykonywać Polacy - dodał. Zastrzegł jednak, że wkrótce pracownicy z Ukrainy mogą opuścić nasz kraj i przenieść się do Francji czy Niemiec.

PZU zmienia zdanie w sprawie Pekao. Transakcja przebiegnie inaczej

PZU, Polski Fundusz Rozwoju i Unicredit postanowiły uprościć strukturę nabycia akcji Banku Pekao, która polega w głównej mierze na zastąpieniu pośredniego nabycia akcji przez PZU, nabyciem bezpośrednim - poinformował ubezpieczyciel w komunikacie. Taka zmiana może przyspieszyć transakcję.

Pół miliarda złotych na drogi. Wkrótce nowe umowy

Kolejne umowy dotyczące dofinansowania projektów drogowych środkami unijnymi zostaną podpisane w przyszłym tygodniu. Wartość dofinansowania ma sięgnąć około 500 milionów złotych - poinformował w środę wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Miller: niewiele państw traktuje poważnie Antoniego Macierewicza

Minister Macierewicz pełni swoją misję kolejne miesiące, ale nie spotkał się jeszcze oficjalnie z Sekretarzem Obrony Stanów Zjednoczonych. Ma też niewielką liczbę kontaktów z europejskimi partnerami. To pokazuje, że niewiele państw traktuje poważnie naszego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. On ma niewątpliwy problem z komunikacją - powiedział w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS Leszek Miller. Były premier dodał, że wśród naszych sojuszników narasta przekonanie, że polski rząd zachowuje się "nieracjonalnie i wysyła sprzeczne sygnały".

Drób wyjdzie z klatek. Resort rolnictwa łagodzi przepisy

Drób nie będzie musiał być przetrzymywany w zamknięciu - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący bioasekuracji. Powodem jest coraz rzadsze występowanie ognisk grypy ptaków, co jest związane z wyższą temperaturą powietrza i słońcem, które niszczą wirusa.

Morawiecki: potrzebujemy suwerenności 2.0

- Sukces gospodarczy, szczególnie innowacyjnych gospodarek wynikał ze wsparcia państwa. Potrzebujemy więc wsparcia niewidzialnej ręki rynku przez widzialną rękę państwa - podkreślił we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki, podczas Kongresu Innowatorów, którego głównym organizatorem jest Polski Fundusz Rozwoju.