Z kraju

Z kraju

"Każda z firm ma coś w sobie". To oni powalczą o tytuł Przedsiębiorcy Roku

Już po raz 15. firma EY organizuje konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W tegorocznym finale znalazło się 15 przedsiębiorców z 12 firm. - Każda z firm ma coś w sobie, każda jest w jakimś stopniu innowacyjna, każda porusza się po rynku, który nie jest tak oczywisty - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Bartłomiej Smolarek, partner w dziale doradztwa transakcyjnego EY.

Polaków ubywa, choć częściej decydujemy się na dzieci. "Trzeba działać na wszystkich polach"

- Biorąc pod uwagę to, co dzieje się w tej chwili, mamy szansę, że w 2017 roku urodzi się około 400-410 tysięcy młodych Polaków - mówi w programie "Bilans" w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Nie oznacza to usprawiedliwienia dla nas, dla polityków, którzy zajmują się polityką społeczną, że mamy nic nie robić w tej sprawie - dodaje wiceminister.

Prawa obywateli i finanse. Unijny negocjator rozmawiał w Warszawie o brexicie

Stan negocjacji i oczekiwania Polski odnośnie modelu przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią były tematami rozmowy w Warszawie premier Beaty Szydło z głównym unijnym negocjatorem w sprawie brexitu Michelem Barnierem. Z unijnym negocjatorem spotkali się również wicepremier Mateusz Morawiecki i wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Problemy z dostępem do usług ZUS-u

Brak jest możliwości wystawiania oraz przyjmowania elektronicznych zaświadczeń lekarskich, a także podpisywania dokumentów ubezpieczeniowych. W poniedziałek występują ograniczenia w dostępie między innymi do Platformy Usług Elektronicznych oraz aplikacji ePłatnik. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad przywróceniem tych usług.

Nowy system CEPiK rusza z problemami. Kłopoty z rejestracją pojazdów

W poniedziałek ruszył nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W części urzędów były rano problemy z zarejestrowaniem auta i uzyskaniem stałych dowodów rejestracyjnych. Resort cyfryzacji przyznaje, że wcześniej był kłopot z funkcjonowaniem systemu CEPiK 2.0, ale został już usunięty.

Jaja droższe od kurczaków. "Niespotykana sytuacja może się pogłębiać"

Od kilku tygodni drożeją jaja w całej Europie. Obecnie na unijnym rynku kosztują już więcej niż mięso drobiowe. Wzrost cen jest widoczny także w Polsce. W pierwszym tygodniu listopada ich cena wzrosła ponad 10 procent w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wzrostową tendencję cen wzmacniały dodatkowo przypadki ptasiej grypy w kilku krajach europejskich, przede wszystkim we Włoszech.

Chcą skończyć z kolejką tirów do granicy z Ukrainą. Znamy oferty

Poprawa warunków na dojazdach do przejścia granicznego w Korczowej wraz z systemem wspomagającym zarządzanie ruchem. To założenia inwestycji w województwie podkarpackim, która ma być gotowa w drugiej połowie 2018 roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zainteresowane realizacją zadania są dwie firmy.

"Emerytury na miarę Nobla". Morawiecki przyspiesza ze swoim pomysłem

- Wygląda na to, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą racjonalne, ale rację mają pewnie także ci, którzy uważają, że ta uporczywa dobrowolność niejednego wkurzy - mówi Robert Stanilewicz. Zdaniem dziennikarza TVN24 BiS to "emerytury na miarę Nobla". Prowadzący cykl "3...2...1..." porusza także tematy związane z likwidacją górnego limitu składek ZUS oraz podwyższeniem prognoz dla Polski przez Komisję Europejską.

Premier o ograniczeniu handlu w niedziele. Jest za jedną z opcji

Dyskusja przeprowadzona przez rząd o projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele "nie była łatwa" - przyznała w sobotę rano premier Beata Szydło. Powiedziała jednak, że "większość ministrów raczej skłania się ku temu, żeby wszystkie niedziele były wolne". Za takim rozwiązaniem opowiada się także sama szefowa polskiego rządu.

"Być może PiS chce zakazu handlu we wszystkie niedziele"

- Nie będzie zakazu od stycznia, bo okazało się nagle, że trzeba o to pytać Brukselę. Jakoś trudno mi w to uwierzyć, stawiam na coś zupełnie innego - mówi Robert Stanilewicz. Jego zdaniem "być może jest tak, że w szeregach PiS-u wygrywa pomysł, żeby zakaz był we wszystkie niedziele". Prowadzący cykl "3...2...1..." porusza także tematy związane z euro w Polsce oraz gospodarką współdzielenia.

Opony zimowe znanej firmy z uszkodzeniami. Ostrzeżenie

Goodyear powiadomił prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre opony zimowe wyprodukowane w fabryce w Dębicy mogą posiadać uszkodzenia w obrębie stopki. W efekcie, z upływem czasu ciśnienie w nich może się zmniejszać.

Potężne zatory płatnicze w budowlance. Tysiące niezapłaconych faktur

W trzecim kwartale zatory płatnicze najmniej dotknęły przedsiębiorstwa przemysłowe, najgorszą sytuację pod tym względem miały natomiast firmy budowlane - informuje Krajowy Rejestr Długów (KRD). 61 tys. notowanych w KRD przedsiębiorstw budowlanych ma łącznie prawie 263 tys. niezapłaconych faktur na ponad 2,2 mld zł.

Gazoport będzie powiększony

Rozbudowa systemu regazyfikatorów, powstanie drugiego nabrzeża dla małych i średnich jednostek oraz uruchomienie przeładunku kolejowego to najbliższe plany dotyczące terminala LNG w Świnoujściu - podali przedstawiciele Grupy Kapitałowej Gaz-System, w skład której wchodzi spółka Polskie LNG.

Sejm za mechanizmem tzw. split payment w VAT

Sejm niemal jednogłośnie opowiedział się w czwartek za wprowadzeniem w podatku VAT mechanizmu tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Mechanizm zakłada, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego firma ma ograniczony dostęp.

Mieszkanie to nie biuro? Ministerstwo rozwiewa wątpliwości

Wydatki na czynsz czy media ponoszone przez przedsiębiorców, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, mogą być zaliczone do kosztów pod warunkiem, że są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - zapewnia Paweł Cybulski, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Rząd da nam tańsze wino

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów pracuje nad projektem rozporządzenia znoszącego system banderolowania win dla małych producentów oraz importerów. Projekt ma być gotowy do końca roku. Jak powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, doprowadzi to do spadku cen wina i kosztów jego produkcji.