Jaki będzie 2018 rok w gospodarce? Sprawdź prognozy

[object Object]
Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymitvn24
wideo 2/4

Jeśli sprawdzą się zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z expose, to w 2018 roku czeka nas gospodarcze przyśpieszenie. Tempa ma nabrać przede wszystkim Mieszkanie plus, czyli sztandarowy program PiS, dzięki któremu mają być budowane tanie mieszkania. Ekonomiści liczą też na ożywienie w projektach, które do tej pory pozostawały na slajdach. Co jeszcze czeka nas w 2018 roku?

1. Przyśpieszenie Mateusza Morawieckiego

To ma być rok, w którym rozruszają się nie tylko inwestycje prywatne. Tempa nabrać mają również inicjatywy do tej pory zapowiadane tylko na slajdach Mateusza Morawieckiego. Jego nominacja na stanowisko premiera to – zdaniem wielu ekonomistów – sygnał, że gospodarcze projekty przyśpieszą. Mówił zresztą o tym sam Mateusz Morawiecki podczas swojego expose. Na przyśpieszenie czeka przede wszystkim program Mieszkanie plus, jedna ze sztandarowych reform Prawa i Sprawiedliwości, dzięki której mają być budowane tanie mieszkania.

2. Pracownicze Plany Kapitałowe i reforma OFE

Tempa powinny nabrać też prace nad wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz reforma OFE. To dawno temu zapowiadane projekty przez resort kierowany przez Mateusza Morawieckiego, które powoli nabierają kształtów.

Obecnie więcej szczegółów znamy odnośnie Pracowniczych Planów Kapitałowych, dzięki którym Polacy mają przekonać się do oszczędzania na emeryturę, co oczywiście może się przełożyć na wysokość późniejszych świadczeń. W listopadzie projekt został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów. Same PPK mają ruszyć od stycznia 2019 roku, ale to właśnie w 2018 roku toczyć się będzie gra o ich ostateczny kształt.

Stopa zastąpienia PwC

Gorzej wygląda sytuacja w przypadku reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zakłada ona przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne – 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. – do Funduszu Rezerwy Demograficznej. I choć plan reformy Mateusz Morawiecki przedstawiał w połowie 2016 roku, zapowiadając, że nowe zasady będą obowiązywać od stycznia 2018 roku, to nic z tego nie wyszło. Później padła deklaracja (wejścia w życie nowych przepisów) mówiąca o połowie 2018 roku, ale i to wydaje się mało prawdopodobne.

- Chcemy w najbliższych miesiącach wprowadzić na ścieżkę legislacyjną program budowy kapitału, a także temat dotyczący przyszłości otwartych funduszy emerytalnych – mówił niedawno nowy premier.

"Emerytury na miarę Nobla". Rewolucyjny pomysł Morawieckiego przyspiesza
"Emerytury na miarę Nobla". Rewolucyjny pomysł Morawieckiego przyspieszaTVN24 BiS

3. Ograniczenia handlu w niedziele

W marcu 2018 roku zacznie najprawdopodobniej obowiązywać pierwszy etap ograniczania handlu w niedziele. W każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Z biegiem czasu ograniczenia będą rozszerzane - od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 2020 roku – zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Ale zapewne w 2018 roku czeka nas jeszcze gorąca dyskusja o niedzielnym zakazie handlu. - Będzie nowelizacja ustawy w sprawie niedzielnego zakazu handlu, tak nam obiecywano – mówił w TVN24 BiS Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, która jest inicjatorem wprowadzenia nowych przepisów. Dyskusja o tym, czy ograniczenia będą dotyczyły też sklepów internetowych i centrów logistycznych ma toczyć się w 2018 roku.

PiS wygasza handel w niedziele. Będą też ograniczenia w sprzedaży alkoholu
PiS wygasza handel w niedziele. Będą też ograniczenia w sprzedaży alkoholuFakty TVN

4. Nowy Kodeks pracy

Do marca 2018 roku Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma czas na dokończenie prac nad nowym indywidualnym i zbiorowym kodeksem pracy. Już dziś wiemy, że czeka nas kilka rewolucyjnych zmian w przepisach. Będą one dotyczyły m.in. urlopów (26 dni dla każdego, bez względu na staż pracy), ograniczona ma też zostać możliwość stosowania tzw. umów śmieciowych.

- Nie możemy czarować rzeczywistości i akceptować sytuacji, w której dwie osoby, wykonujące tę samą pracę, zatrudnione są na podstawie różnych umów. Pracodawca w nowym kodeksie będzie nie tylko zobowiązany w pierwszej kolejności zawierać umowę o pracę, ale będzie musiał się też wytłumaczyć z tego, dlaczego zatrudnia część pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych – mówiła nam Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej.

Gładoch o zmianach w Kodeksie pracy
Gładoch o zmianach w Kodeksie pracyTVN24 BiS

5. Stopy procentowe

Wydaje się, że w 2018 roku osoby spłacające kredyt nadal będą mogły cieszyć się z niskich stóp procentowych. W grudniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a prezes NBP Adam Glapiński utrzymuje, że stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do końca 2018 roku.

Całkowitej pewności, że stopy procentowe w przyszłym roku pozostaną na rekordowo niskim poziomie jednak nie ma. "RPP pozostaje w trybie „wait and see” (oczekiwanie i obserwowanie sytuacji - red.) i prezes NBP Glapiński jest przekonany, że do końca 2018 r. nie zajdzie potrzeba zmian głównych stóp procentowych. Wygląda na to, że prezes NBP kontroluje większość w Radzie, ale warto zwrócić uwagę na stopniową ewolucję poglądów niektórych jej członków w stronę bardziej jastrzębią” – napisali analitycy BZ WBK.

Ich zdaniem podwyżka stóp procentowych możliwa jest w czwartym kwartale 2018 roku. Podobnego zdania są m.in. analitycy PKO BP. Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.

6. Co dalej z kursem frankiem szwajcarskim?

Frankowicze dostali prezent na gwiazdkę - tak Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera zatytułował w ostatnich dniach grudnia swój komentarz do bieżących notowań franka szwajcarskiego. Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem kurs szwajcarskiej waluty spadł poniżej poziomu 3,58 złotych, czyli jest najniższy od tzw. czarnego czwartku, czyli 15 stycznia 2015 roku, kiedy to Szwajcarski Bank Narodowy porzucił obronę kursu wymiany euro do franka szwajcarskiego, czym wywołał chaos na rynkach.

Teraz Expander wyliczył, że przy takim kursie (3,58 zł) i dzięki rekordowo niskim stopom procentowym w Szwajcarii rata kredytu w szwajcarskiej walucie jest najniższa od lipca 2011 roku.

Jaki będzie 2018 rok dla frankowiczów? O prognozy dla szwajcarskiej waluty zapytał Reuters. Analitycy ankietowani przez agencję spodziewają się, że w przyszłym roku Szwajcarski Bank Narodowy utrzyma stopy procentowe na niskim poziomie. To oznaczałoby, że frank nie będzie miał powodu do umocnienia.

7. Prognozy wzrostu PKB

Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale bieżącego roku wzrósł o 4,9 proc. (rok do roku), w całym roku może być to wzrost rzędu 4,5 proc. Analitycy prognozują, że w 2018 roku nasza gospodarka lekko wyhamuje. Według ekspertów BZ WBK polska gospodarka w przyszłym roku będzie rozwijała się w tempie 4 proc. rocznie. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński (typowany do objęcia w 2018 roku teki ministra rozwoju) uważa, że głównymi motorami wzrostu w 2018 roku będą inwestycje i eksport.

Agencje ratingowe pod koniec roku zdecydowały się podnieść prognozy wzrostu polskiego PKB w 2018 roku. Dla przykładu, agencja Fitch podwyższyła prognozę do 3,6 proc. z 3,2 proc. Z kolei Komisja Europejska uważa, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2018 roku wyniesie 3,8 procent. Wpisujemy się tym samym w panujący trend – Komisja spodziewa się, że kraje naszego regionu będą rozwijać się w tempie przekraczającym 3 proc. PKB.

Optymistyczne są też prognozy dla strefy euro. Europejski Bank Centralny podniósł swoje prognozy wzrostu PKB strefy euro w 2018 roku do 2,3 procent (wcześniej było to 1,8 proc.). Z kolei Komisja Europejska i OECD uważają, że strefa euro urośnie w przyszłym roku o 2,1 procent, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrożnie przewiduje wzrost na poziomie 1,9 proc.

8. Brexit

W 2018 roku uwagę opinii publicznej dalej będzie przykuwała kwestia brexitu. W grudniu udało się zakończyć pierwszą fazę negocjacji między Wielką Brytania a państwami członkowskimi odnośnie brexitu. Już w styczniu przyjęte mają zostać dodatkowe wytyczne dotyczące dalszych negocjacji (w sprawie ustaleń przejściowych), a w marcu przywódcy państw członkowskich mają przyjąć deklaracje polityczną, która szczegółowo określi kształt przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą m.in. w kwestiach gospodarczych i handlowych.

Na październik zaplanowane jest osiągnięcie porozumienia w sprawie ostatecznego tekstu umowy o brexicie. Formalnie Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 roku, a okres przejściowy potrwa do końca 2020 roku.

9. Co dalej z bitcoinem?

W ostatnich tygodniach 2017 roku, właściwie nie było dnia, żeby media nie informowały o tym, co się dzieje z kursem bitcoina. Przyszły rok może być prawdziwym testem dla kryptowaluty. Część analityków prognozuje, że bańka spekulacyjna pęknie, inni wieszczą kolejne szczyty.

Saxo Bank o bitcoinie pisze w swoich szokujących prognozach na 2018 rok. Kryptowaluta w przyszłym roku nadal będzie rosła i przebije 60 tys. dolarów. Polityka Rosji i Chin doprowadzi jednak do katastrofy. Moskwa i Pekin mogą ograniczyć, a nawet zakazać handlu kryptowalutami, którymi nie będą sterowały. To wpłynie na cenę bitcoina, która spadnie do poziomu 1 tys. dolarów.

Notowania bitcoina coinmarketcap.com

Niezależnie od tego, co się będzie działo z bitcoinem, blockchain (technologia, z której korzystają kryptowaluty) dalej będzie się rozwijać. Według analityków firmy Gartner, blockchain będzie w przyszłym roku jedną z sześciu najintensywniej rozwijanych technologii na świecie.

Autor: sta//dap / Źródło: tvn24bis.pl , PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP