Biżuteria, porcelana, elementy garderoby, a nawet broń - Beata Szydło w czasie swojego urzędowania na stanowisku szefowej rządu otrzymała wiele prezentów od głów państw, ministrów, firm, ale również zwykłych obywateli. Zdecydowanie najczęściej była premier była obdarowywana broszkami.
Najwyżsi rangą urzędnicy administracji rządowej i samorządowej mają obowiązek zgłaszać każdy prezent do prowadzonego przez Państwową Komisję Wyborczą Rejestru Korzyści. Obowiązek ten wynika z art. 12 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
Z dokumentów, które trafiły do PKW, wynika, że premier Beata Szydło najczęściej otrzymywała w prezencie broszki, które były stałym elementem jej ubioru. W sumie była szefowa rządu, przez cały okres sprawowania urzędu, dostała 20 broszek. Aż 12 takich ozdób otrzymała od amerykańskiej Polonii na spotkaniu w Doleystown.
Broszki sprezentowały również Szydło m.in. rodziny repatriantów z Kazachstanu, Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" przy Politechnice Opolskiej, pracownia biżuterii z Rumi oraz nieznany darczyńca w czasie pielgrzymki kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich.
Inne prezenty
Na liście prezentów znajdują się też m.in. szpada górnicza od firmy Tauron, posrebrzana szabla od Komendy Portu Wojennego Gdynia, "Żywot Świętej Kingi" od premiera Węgier Viktora Orbana, wełniany dywan od prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, replika antycznej czarki od prezydenta Gruzji Giorgiego Margvelashviliego czy dwa wazony z marmuru od wiceprezydenta Indii Mohameda Ansariego. Od prezydenta Korei Południowej Park Geun-hye premier Szydło otrzymała zestaw kosmetyków, od szefa MSZ Francji Jean-Marka Ayraulta - apaszkę, od prezydenta Chin Xi Jinpinga - haftowany szal, a od kanclerz Niemiec Angeli Merkel - dwie porcelanowe filiżanki oraz porcelanową tacę, a od przewodniczącej Narodowej Rady Prowincji RPA Thandie Modise - wykonaną z metalu głowę lwa w drewnianej oprawie.
Rejestr Korzyści
Prowadzenie Rejestry Korzyści ma służyć monitoringowi przychodów i korzyści, jakie uzyskują osoby publiczne i ich małżonkowie w okresie pełnienia funkcji publicznych.
Obejmuje on następujące rodzaje korzyści: pobierane wynagrodzenia, prezenty, sponsorowane wyjazdy zagraniczne, przyjęte darowizny. Rejestr Korzyści musi również zawierać informacje o udziale danego urzędnika lub jego małżonka w organach fundacji, spółek prawa handlowego czy spółdzielni.
Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPRM