Z kraju

Z kraju

Polski banknot uznano za najlepszy na świecie

Banknot o nominale 20 złotych "1050-lecie Chrztu Polski", wyemitowany przez Narodowy Bank Polski, został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski na świecie - podała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która wydrukowała ten nominał.

Polska spółdzielnia otwiera drzwi na rynek perfum

Spółdzielnia ŚWIT, która jest producentem kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, kupiła zakład produkcyjny w Garwolinie od firmy Avon - poinformował rzecznik Marcin Lasota. Fabryka zacznie działać pod szyldem Spółdzielni Świt od początku czerwca. Jak podkreśla Avon, ta transakcja nie ma wpływu na działalność fabryki Avon na terenie Garwolina i strukturę zatrudnienia.

Poczta rozszerza usługi, założy profil zaufany

Profil Zaufany można aktywować, odwiedzając dowolną z 4,5 tys. placówek pocztowych. To jeden z pierwszych efektów porozumienia, jakie podpisały z Ministerstwem Cyfryzacji Poczta Polska, należąca do niej spółka Poczta Polska Usługi Cyfrowe - Envelo oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Kołodko: rząd PiS-u i prezydent Duda mają obowiązek wprowadzić Polskę do strefy euro

- Traktat Ateński powiada, że Polska ma prawo i obowiązek przystąpić do euro, spełniwszy warunki konwergencji walutowej uzgodnione w innym traktacie, Traktacie z Maastricht - mówił profesor Grzegorz Kołodko w programie "Bilans" w TVN24BiS. Były wicepremier przypominał, że jedynym krajem oprócz wychodzącej z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii, który wynegocjował zachowanie własnej waluty, jest Dania.

Chcą zmienić opłatę za radio i telewizję. Wiemy, ile ma wynosić

Projekt ustawy o opłatach abonamentowych uzyskał już pozytywną opinię Rady Legislacyjnej i w czwartek ma być rozpatrzony przez Komitet Stały. - Ta opłata wynosiłaby około 8 złotych miesięcznie. Jednak wymaga to zmiany prawa w Unii Europejskiej i nie jest takie proste do wprowadzenia - mówi wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Wyjaśniamy, co się zmieni.

Złe warunki pracy i brak dialogu. Pracownicy banku strajkują

"Podkreślamy, że bank nie przeprowadza ani nie planuje zwolnień grupowych. Mimo, iż zatrudnienie w sektorze bankowym od 2011 spadło o prawie 6 procent, w naszym banku wzrosło o 10 procent - z 2700 do niemal 3000 osób. Średni staż pracowników wynosi ponad 5 lat" - oświadczył w poniedziałek Eurobank. Część pracowników banku protestowała w poniedziałek w Warszawie.

Problem z logowaniem do konta. Przedłuża się awaria w popularnym banku

Firmy korzystające z bankowości internetowej w Banku Pekao SA tymczasowo mają problem z zalogowaniem się do swoich kont. "Powodem utrudnień jest wewnętrzny błąd techniczny" - wyjaśnił w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Tomasz Bogusławski z biura komunikacji banku. Jak dodał, awaria ma zostać usunięta do godziny 18.00.

NBP: w marcu ujemne saldo rachunku bieżącego

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2017 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 3,2 mld zł - podał w poniedziałek NBP. W analogicznym miesiącu 2016 r. również było ujemne i wyniosło 0,9 mld zł - przypomniał bank.

Ceny w górę. Są nowe wyliczenia

W kwietniu 2017 roku inflacja bez uwzględnienia cen żywności i energii wyniosła 0,9 procenta w ujęciu rocznym - podał Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym komunikacie. Obliczany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik inflacji CPI (mierzonej rok do roku) wyniósł w analizowanym okresie 2,0 procent.

Wodociągi: podwyżki cen wody będą znacznie szybciej

Nowa instytucja Wody Polskie nie powinna być strażnikiem niskich cen wody i ścieków, tylko taryf realnych – ocenia Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Jej zdaniem podwyżki cen wody i ścieków nastąpią już od lipca tego roku, a nie od początku 2019 roku, jak zapowiada Ministerstwo Środowiska.

Szef polskich lasów o zagrożeniach dla drzew. Wycinka do nich nie należy

Dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski ocenił, że są trzy podstawowe zagrożenia związane z funkcjonowaniem polskich lasów. - Pierwszym z nich jest ekocentryzm, czyli ruch, który wyznaje, że przyrody nie należy w ogóle dotykać, gdyż sama sobie da radę, a drzewa się kochają. (...) Drugim jest ożywiona dyskusja z przemysłem drzewnym, który by chciał jak najtaniej i jak najwięcej kupić. Oczywiście na swoich warunkach. W końcu jest problem, który nas bardzo boli: zakładów usług leśnych. W tym obszarze też możemy usunąć wiele barier - ocenił Tomaszewski podczas konferencji "Jeszcze Polska nie zginęła - wieś" w Toruniu.

Cukier coraz droższy. Nawet o 20 procent

Wysokie ceny cukru na rynkach światowych, ale także w kraju poprawiły sytuację ekonomiczno-finansową przemysłu cukrowniczego. W 2016 roku przychody ze sprzedaży cukru wyniosły 5,5 miliardów złotych wobec 4,8 miliardów złotych w 2015 roku - informuje w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej